Rady a tipyZdraví

Pryč s negativním myšlením. Naučte se „nevsakovat“ problémy jiných

Víte, že většina negativních myšlenek nepochází od vás, ale z vašeho okolí? Jen málokdo ji uvědomuje, že jeho vlastní pocity a prožívání jsou z velké míry ovlivněny tím, co vidí a zažívá okolo sebe. To, s jakými lidmi se bavíme, co nám říkají a jak na to my reagujeme, výraznou měrou utváří naše další smýšlení a naše postoje.

Soucit a empatie

Obě tyto vlastnosti jsou v mezilidských vztazích velmi ceněny. Mít soucit s druhými lidmi je určitě vlastnost, která z vás činí dobrého přítele, ale také člověka, se kterým se dá rozumně jednat a dá se spolehnout, že bude mít pochopení pro rozličné životní situace, které mohou nastat.

Empatický člověk však funguje ještě trochu jinak. Kromě toho, že má pochopení pro druhé, se do nich dokáže také vcítit. To znamená, že jejich situace prožívá trochu jako by se týkaly jeho samotného. Dokáže se naladit na vaši vlnu a skutečně přejmout některé pocity a vjemy, které mu předáváte. Takový člověk je jistě mimořádně příjemným posluchačem a rádcem, ale pro něj samotného to představuje drobné nebezpečí. Silně empatičtí lidé totiž pak nedokážou oddělit informace, které přijímají, od svých vlastních pocitů, a často poté upadají do negativních myšlenek a pocitů beznaděje a smutku. Cizí problémy totiž považují za vlastní a pak se skutečně zdá, že jich je až moc.

Tito lidé fungují trochu jako houby. Nasávají do sebe různé vjemy a emoce. Ty v nich poté zůstávají, nabalují se, mísí se s reálnými vlastními potížemi a vzniká směs bolesti, depresivních myšlenek a pocitů, které rozhodně nikoho nepotěší a nedodají mu radost a energii.

Tito lidé se musí naučit několik základních strategií, jak tyto vlivy eliminovat a být schopni se s nimi vypořádat mimo rámec svých vlastních emocí a pocitů.

Strategie, které pomohou

Tyto strategie je dobré naučit se aplikovat, pokud bojujete s tím, že se nedokážete oprostit od problémů jiných lidí a jejich potíže vás vnitřně likvidují.

Nemusíte vyhovět každému

Kdo to nezná, divil by se, jak je pro některé lidí obtížné říkat ne. Jsou naučeni, že musí každému vyhovět anebo se o to alespoň maximálně pokusit, a nezvládají postavit se sami za sebe a říct rezolutní ne.

Pokud je to váš problém, musíte se naučit chápat to, že lidé vás nehodnotí podle toho, jak moc jim vyhovíte. Vaše hodnota nespočívá v tom, že se vždy snažíte pomoci a lidé vědí, že se na vás mohou obrátit prakticky s čímkoliv. Dřív nebo později toho začnou zneužívat a vaše dobrota nebude nic víc než naivita a hloupost.

Neočekávejte, že se každému zavděčíte, to ani není váš úkol.

Nesnažte se vyřešit všechny problémy světa

Lidé vždy vyhledávají jiné lidi, kteří jsou ochotni naslouchat. Po vašich „službách“ tedy vždy bude velká poptávka a pořád se najdou další a další lidé, kteří vám rádi svěří své problémy a budou čekat radu a pomoc.

Vy tady ale nemůžete být pro všechny. Naučte se rozlišovat, kdo má na vaši pomoc „nárok“ (typicky rodina a nejbližší přátelé) a kdo musí hledat jinde. Pokud nemáte v práci velmi dobré přátele, není vaší povinnosti poslouchat v pracovní době stížnosti a nářky vaší kolegyně. Můžete ji doporučit odbornou pomoc nebo ji navést k tomu, s kým má takové potíže řešit.

Nemáte být sobečtí, ale musíte si držet svoje hranice v zájmu vlastního duševního zdraví.

Váš život je ve vašich rukách

To, jak se cítíte, je na vaší zodpovědnosti. Máte-li pocit, že váš vnější tlaky ženou někam, kam jít nechcete, pak máte plné právo to odmítnout a jít jinou cestou. Jste odpovědní především sami za sebe a tím, že budete trpět negativními myšlenkami nejvíce poškodíte právě sami sebe a vaše nejbližší. Naučte se tyto situace zvládat a svou přirozenou empatii využijte k tomu, aby prospívala nejen vašemu okolí, ale i vám.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button