Dům a zahradaRady a tipy

Ocet jako účinný čisticí prostředek – kde jej, ale nepoužívat?

Přírodní čisticí metody jsou vždycky o něco lepší, než si pořídit drahé chemické prostředky. Ty často vypouštějí do ovzduší chemické látky, které nemusejí pro vás a vaše tělo být přínosné. Vždycky je proto lepší sáhnout po přírodních prostředcích, které udělají stejnou službu, jako komerční prostředky. Takový ocet je obřím pomocníkem v mnoha oblastech.

V hlavní roli ocet

Ocet je skvělým pomocníkem při odstraňování skvrn, osvěží prádlo, pomůže při čištění oken a mnoho dalšího. Navíc ocet máte obvykle vždycky po ruce, doma se určitě alespoň jedna láhev octa vždycky nachází. Ocet je zkrátka ten nejlepší z nejlepších. Nebo tomu tak není? Je kyselý, proto může poškodit některé materiály, což moc dobré není. Připravili jsme pro vás pár tipů, kde ocet použít a naopak, kde ocet rozhodně nepoužívat.

Kde můžete ocet použít?

Okna

Mytí oken a ocet k sobě neodmyslitelně patří. Nekupujte drahé čisticí prostředky na okna, které mohou zanechávat šmouhy a vyleštit okno k dokonalosti je nadlidský úkol. Sáhněte proto raději po bílém octu. Přesněji smíchejte dvě polévkové lžíce bílého octa s galonem vody. Směs přelijte do rozprašovače, pořádně protřepejte a aplikujte na okno. Suchým a čistým hadříkem utřete a máte hotovo!

Ručník

Froté ručníky tvrdnou? Co s tím dělat? Není to nic příjemného, chcete přeci, aby vaše osušky a ručníky byly příjemné a měkounké na dotek. V pračce stačí vyměnit klasický prací prostředek za půl šálku bílého octa. Odstraní to zbytek pracího prostředku a minerálů, které způsobují, že vaše ručníky jsou zbytečně tvrdé a hrubé.

Myčka na nádobí

Podobně jako pečujete o varnou konvici nebo konvičku na kávu, musíte myslet také na čištění myčky. Do ní kupujete čas od času prostředek, který by jí měl pořádně vyčistit. Nicméně je mnohem lepší použít klasický ocet. Do skleněné odměrky přidejte dva šálky octa a položte na horní rošt. Následně myčku zapněte, jak jste zvyklí. Nepřidávejte žádný čisticí prostředek, nesušte. Ocet způsobí, že se přístroj opravdu pořádně pročistí.

Zaschlé lepidlo

Problémy s nepříjemným lepidlem, které zaschne a už jej dolů nic nedostane? Nebo se vám na výrobek přilepit štítek a vy nevíte, co s tím? Použijte ocet, který funguje jako rozpouštědlo.

Koberce

Skvrny na koberci jsou pro spoustu žen noční můrou. Jak je odstranit z koberce? Například taková skvrna od vína, to je umění. Smíchejte jednu polévkovou lžíci mycího prostředku, jednu polévkovou lžíci bílého octa a dva šálky teplé vody. Smíchejte a do této směsi namočte houbičku. Aplikujte na skvrnu a suchou látkou místo vysušujte až do doby, dokud nebude skvrna úplně pryč.

Kde ocet naopak nepoužívat?

Skvrny od vajíček

Upadne-li vám vejce na podlahu, není dobré sáhnout po octu, který by vám měl pomoci vyčistit podlahu. Raději sáhněte po jiném pomocníkovi. Kyselost může způsobit koagulaci, tedy vajíčko bude těžce odstranitelné.

Zaschlé skvrny

Skvrny od inkoustu, krve nebo trávy jsou problémem, který řeší mnoho žen. Sáhnout po octu? To není úplně ideální řešení. Ocet se totiž dostává velmi rychle do tkaniny, popřípadě nereagují na kyselinu. Sáhněte raději po čisticích prostředcích, které pomáhají odstraňovat skvrny.

Žulové a mramorové desky v kuchyni

V octu se objevuje kyselina, která může mít negativní vliv na přírodní kámen. Namísto toho použijte na žulové či mramorové desky použijte tekutý čisticí prostředek spolu s teplou vodou.

Kamenná dlažba

Přírodní kámen není dobré čistit kyselými čisticími prostředky jako například ocet a citron. Vyhnout se musíte také čpavku. Lepší je speciální mýdlo na přírodní kámen nebo tekuté mýdlo a voda.

Žehlička

Máte špinavou žehličku? Tak po octu nikdy nesahejte! Může totiž dojít k poškození vnitřní části žehličky. Po použití žehličku vyprázdněte a postupujte podle pokynu výrobců.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button