Dům a zahradaRady a tipy

Jak se nezbláznit ze stěhování? Tyhle tipy vám pomůžou přesunout své bydlení bez zbytečných komplikací

Po týdnech hledání jste konečně našli svůj vysněný domov – a i když cítíte vzrušení, možná si také začínáte uvědomovat, že stres ze stěhování není zrovna nic příjemného. Naštěstí existuje řada věcí, které můžete udělat, aby vše proběhlo hladce a bez potíží. Pojďme se blíže podívat na sedm tipů, které můžete využít, aby stěhování nebylo tak stresující. 

1. Udělejte si plán

Klíčem k tomu, abyste během stěhování zůstali organizovaní, je vytvořit si plán ještě předtím, než začnete. Tento plán vám zajistí, že budete mít dostatek času na to, abyste vše stihli – například najmout stěhováky, nebo si rezervovat nákladní vůz a zabalit se s dostatečnou časovou rezervou. Můžete si psát poznámky na papír nebo si vytvořit online dokument, abyste měli vše na jednom místě. Vytvořením tohoto časového plánu snížíte stres ze stěhování po emocionální i finanční stránce a předejdete tak pozdějším problémům.

Pomocí kontrolního seznamu pro stěhování můžete zůstat organizovaní a dodržovat plán, který jste si vytvořili. Na internetu je k dispozici mnoho seznamů pro stěhování, které vás mohou nasměrovat a upozornit na všechny úkoly, které jste možná doposud nevzali v úvahu. Nejlepší na tom je, že mnohé z těchto seznamů jsou již uspořádány podle toho, kolik týdnů vás dělí od dne stěhování. Kromě toho doporučujeme mít seznam úkolů, který si budete doplňovat podle toho, jak si na úkoly vzpomenete. Ten si můžete vést v poznámce v telefonu nebo v malém zápisníku, který budete nosit s sebou.

2. Používejte systém štítků

Než začnete balit, zvažte vytvoření systému třídění cenností a osobních věcí. K vizuálnímu uspořádání věcí můžete použít různé barvy nebo čísla. Při označování krabic napište jejich určení a obsah a také to, zda jsou věci křehké. Nezapomeňte tyto informace napsat na každou stranu krabice, abyste později snadno zjistili, kam patří a co obsahují. Předejdete tak tomu, že budete mít nákladní auto plné stejných krabic a nebudete vědět, co je uvnitř, až budete doma potřebovat začít vybalovat. Abyste si stěhování do nového domova ještě více usnadnili, odneste krabice přímo do místnosti, do které patří. Ušetříte tak čas a energii při vybalování.

3. Začněte balit s předstihem

Čas je jedním z nejvíce stresujících faktorů, který vstupuje do hry při plánování stěhování. Pokud nezačnete s dostatečnou časovou rezervou, může vás pohled na dlouhý seznam úkolů, které musíte vyřídit, totálně zahltit. Poté, co si určíte systém označování, je čas začít balit. Dobrým pravidlem je začít alespoň dva týdny před stěhováním. Začněte balením věcí, které běžně nepoužíváte, a častěji používané věci si nechte na konec.

4. Požádejte o pomoc

Každému se někdy hodí malá pomoc, proto se nebojte požádat o podporu při stěhování přítele nebo člena rodiny. Ať už vám pomohou s balením, nebo jen poskytnou radu na základě vlastních zkušeností, je zřejmé, že pomoc vám stěhování ulehčí.

5. Zaměřte se na jednu místnost

Projít svůj domov po jednotlivých místnostech může také výrazně usnadnit udržení pořádku. Začněte balením místností, které nepoužíváte tak často, jako je třeba pokoj pro hosty nebo technická místnost. Jakmile se přiblížíte ke dni stěhování, můžete začít balit místnosti, ve kterých trávíte více času.

6. Najměte si profesionální stěhováky

I když vás to nezbaví veškerého stresu, který stěhování obnáší, oslovení profesionálních stěhováků, kteří se postarají o logistiku celého procesu, vám pomůže opravdu hodně. Až začnete hledat stěhováky, udělejte si průzkum na internetu nebo mezi přáteli, abyste si mohli najmout spolehlivou službu, které můžete důvěřovat.

Pokud se rozhodnete využít profesionální službu, je dobré mít pojištění stěhování a podrobný soupis cenností pro případ, že se něco poškodí nebo ztratí. Jakkoliv se vám to může zdát zbytečné, ve skutečnosti se to děje poměrně často… zejména pokud některé věci nejsou správně zabalené, může být problém je vždy dopravit na místo bez poškození. Pojištění vám ale pomůže tyto potíže vykrýt.

7. Zabalte si tašku na noc

Jakmile máte vše sbaleno a jste připraveni na stěhování do nového domova, může být noční můrou najít některé věci, které budete hned na místě potřebovat. Abyste se vyhnuli zběsilému hledání některých věcí, sbalte si na první noc nebo dvě noci v novém domově tašku na přespání. Získáte tak dostatek času na to, abyste mohli začít vybalovat a pohodlně si roztřídit své věci.

ZDROJ: https://cliffsliving.com/make-moving-less-stressful/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/sezeni-apartman-krabice-rodina-4569372/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button