Dům a zahradaRady a tipy

Přilákejte včely do své zahrady. Klíčový je výběr květin, doba kvetení i jejich barva

Pokud na zahradě pěstujete užitkové rostliny, potřebujete pro bohatou úrodu i pomocníky z přírody. Každá zahrada potřebuje opylovače a včely patří k těm vůbec nejlepším. Bez nich nezískáte ani krásné okrasné rostliny, ani dost ovoce a zeleniny. Proto je nutné znát pár strategií, jak tyto pracanty na vaši zahradu nalákat, aby odvedli svou práci a vám zajistili dostatek chutných plodů.

Je potřeba uvědomit si, že včely hledají v podstatě dvě věci, když navštíví vaše rostliny: 

  • Nektar – ten je plný cukrů a je hlavním zdrojem energie včel.
  • Pyl – pyl poskytuje vyváženou stravu bílkovin a tuků.

Mnoho populárních květinových odrůd je vyšlechtěno tak, aby vyhovovalo našim potřebám – tedy aby byly chráněny proti chorobám a škůdcům nebo aby měly velké a barevné květy. To s sebou ale může zároveň přinášet to, že právě tato hybridizace výrazně snížuje produkci nektaru a pylu a někdy zanechává výslednou rostlinu zcela sterilní a zbytečnou pro včely a další opylovače. Na takové rostliny poté nenalákáte žádný hmyz a už vůbec ne pracovité včelky.

Dalším důležitým faktorem je i to, že množství nektaru vylučovaného je závislé na klimatických podmínkách, jako je teplota, okolní vlhkost a vlhkost v půdě. Někdy tedy nemůžeme z naší strany mnoho ovlivnit, ale aspoň trochu pomoci jde vždycky. Ukážeme vám, jak na to.

Vybírejte správné typy rostlin

Chcete-li pomoci včelám a jiným opylovačům hmyzu, jako jsou třeba motýli, je dobré pěstovat na zahradě takové rostliny, které kvetou postupně po celé vegetační období. Tak mohou poskytnout pyl a nektar po celou dobu aktivity hmyzu. Dokonce i malá plocha osázená dobrými květy bude pro místní včely přínosná a pomůže jim mít dostatek stravy pro sebe i na výrobu chutného medu. Nativní rostliny jsou obvykle nejlepší pro přirozené včely a mohou být použity jak v divokých oblastech, tak v zahradách.

Dodržujte tyto tipy

Kromě správného výběru rostlin je třeba myslet i na další opatření:

  • Nepoužívejte pesticidy. Většina pesticidů zabíjí jak užitečné organismy, tak i škůdce – jednoduše nerozpozná, který hmyz je dobrý. Pokud musíte použít pesticid, začněte s nejméně toxickým a postupujte podle pokynů na obalu. V ideálním případě je však dobré se pesticidům zcela vyhnout.
  • Používejte místní přirozené rostliny. Výzkum naznačuje, že přirozené rostliny jsou pro původní včely daleko atraktivnější než exotické květy. Jsou také obvykle dobře přizpůsobené vašim podmínkám růstu a většinou tedy mají daleko více květů a poskytují více výživného nektaru a pylu.
  • Vybírejte několik barev květin. Včely mají skvělé barevné vidění, takže si svůj cíl vybírají právě i dle jeho barevnosti. Květinové barvy, které přitahují zejména včely, jsou modré, fialové, červené, bílé a žluté. 
  • Pěstujte rostliny ve shlucích. Květiny seskupené do shluků jednoho druhu přilákají více opylovačů než jednotlivé rostliny, které jsou po zahradě různě rozptýleny.
  • Volte květiny různých tvarů. Existuje mnoho různých druhů včel a každá má jiné preference nejen co do barvy květin, ale také do jejich velikosti nebo tvaru. Aby byla vaše zahrada lákavá pro široké spektrum hmyzu, volte různé tvary a velikosti rostlin.

Které rostliny využít?

Vhodný výběr rostlin je klíčový. Na jaře vykvétá spousta květin, které jsou pro včely velmi atraktivní. Jsou to například dříny, krokusy, vrby či vřesovce.

Později jsou skvělé prakticky všechny druhy ovocných stromů. Od poloviny léta jsou vynikajícím zdrojem nektaru například různé druhy bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, levandule, meduňka, měsíček nebo dobromysl.

S koncem léta zase začnou kvést vysoké rozchodníky. Pokud vytvoříte bohatou mozaiku takových květin, máte jistotu, že si užitečný hmyz cestu na vaši zahradu vždy najde.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/bee-plants-1401948

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button