Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Mýty a pravdy o chytré domácnosti: Má smysl do technologií investovat?

O chytré domácnosti se hovoří hodně, ale spíše v tom smyslu, že je to jakási futuristická vize, kdy s námi bude náš dům komunikovat, psát nám nákupní seznamy nebo rovnou objednávat, co v lednici chybí. Přitom určité prvky chytré domácnosti možná využíváte už teď a ani o tom nevíte. K čemu mohou být různá „smart“ zařízení a jak je používat? Není třeba mít vůči těmto vychytávkám předsudky – jde jen to to, zda je skutečně využijete nebo ne.

Jaké zařízení je skutečně chytré?

Základními poznávacími znaky takové vychytávky je jednoznačně možnost připojení k domácí Wi-Fi síti a také ovládání těchto zařízení prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Chytré zařízení by také mělo disponovat jistou mírou automatizace – tedy možností automatické konfigurace, kdy přístroj sám provádí přednastavené úkoly.

Je to všechno moc složité

Také vám připadá, že tyhle moderní nesmysly vám život jen komplikují? Ve skutečnosti je to jen předsudek. Zařídit si chytrou domácnost neznamená, že musíte nakoupit kompletní řešení od zámků, přes světla, klimatizaci, rolety nebo kamerový systém. Vyberete si jen to, co pro vás má smysl. Někdo ocení například chytrou čističku vzduchu, protože je alergik a čistý vzduch je pro něj nutností. Někdo zase využije automatický dávkovač granulí, protože má psa, který je často sám doma. Možností je skutečně mnoho a nikdo vás nenutí nakupovat každou hloupost, která se nově objeví na trhu.

Nedoplatíte se

To je další častý argument – chytré technologie jsou jen pro boháče, ostatní na ně prostě nemají. Ve skutečnosti je nabídka tak široká, že můžete vybírat chytrá zařízení ve vaší cenově relaci a stejně si toho pořídíte spoustu. K levnějším patří například chytré vypínače nebo váhy.

Je to zbytečnost

To je samozřejmě hodně individuální argument, který se těžko bourá, protože každý si ty důležité věci představí jinak. Jenže chytrá zařízení zde nejsou proto, že jsou nepostradatelná, ale spíše proto, že poskytují něco navíc – komfort, rychlost, automatičnost. Není to tedy řešení, které musí využívat každý, ale stejně jako si rádi zajdete na dobré jídlo, které není zrovna levné, i chytrá domácnost má přidanou hodnotu, do které se může vyplatit investovat.

Ušetří vám peníze?

To je do jisté míry pravda. Tedy za předpokladu, že je umíte správně využívat a nakonfigurovat. Je jasné, že chytré spotřebiče šetří čas, ale stejně tak dokážou šetřit i peníze. Například v odvětví topení se rozhodně vyplatí investice do chytrého řízení topení pomocí termostatických ventilů, které přesně udržují nastavenou teplotu. Chytré zásuvky vám zase umožní snadněji ovládat či nastavit zapínání připojených zařízení a neplýtvat zbytečně energiemi.

Nakupujte od jedné značky

Chytrých zařízení je na trhu skutečně hodně. Nabízí je ale velké množství výrobců. Pokud si chcete domácnost začít budovat okolo chytrých spotřebičů, je vhodné vybrat si jednu značku a nakupovat vše od ní. Jen tak budou zařízení bez potíží spolupracovat a vy je budete moci ovládat z jediné aplikace.

Je to bezpečné?

Rozhodně ano. Vždy můžete zkontrolovat, co se u vás doma děje. Nezůstala náhodou rozsvícená světla? Je zapnuté topení, abyste se vrátili do tepla? Přišly děti ze školy? To vše můžete v aplikaci snadno kontrolovat a hned reagovat, pokud něco nebude v pořádku.

Do chytré domácnosti tedy skutečně má smysl investovat, pokud si chcete život trochu usnadnit. Není třeba kupovat všechny horké novinky, ale počkejte si na to, co se v praxi skutečně osvědčí.

ZDROJ: https://www.thinkenergy.com/pros-cons-home-automation?mythink

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatel John Tekeridis ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button