Dům a zahradaRady a tipy

Nejlepší tipy našich babiček, jak vyřešit každý problém v domácnosti

Často se honíme za zaručenými novinkami, které nám mají pomoci při každodenním úklidu nebo péči o domácnost. Proč ale pátrat po něčem, co už dávno bylo objeveno? Většinu nejlepších řešení do domácnosti už dávno znaly naše babičky! A jen málokdy se na trhu objevíte skutečně tak skvělá novinka, která by dokázala jejich léty prověřené postupy překonat. Nahlédněme tedy do kuchyně našich babiček a zjistěme, co dělaly ony a co můžeme i my každý den využít. Ušetříte díky tomu spoustu času, peněz i trpělivosti.

Úklid podle ročních období

Naše babičky dobře věděly, že úklid je vhodné provádět na etapy. A aby v tom byla jistá pravidelnost, kterou nebudou moci přehlédnout, řídily se podle ročních období.

  • Na jaře řádně vyčistily koberce a podlahy a zbavily se všech přebytečných věcí.
  • V létě umyly okna a poklidily okolí domu a zahradu.
  • Na podzim vyčistily komíny a utěsnily veškerá místa, kudy by mohla pronikat do domu zima.
  • V zimě uklidily všechno letní oblečení a pořádně vydrhly matrace.

Perfektně hladké povlečení bez zdlouhavého žehlení

Také vám připadá úmorné žehlení povlečení? Trvá to hodiny a nikdy se vám to nepodaří udělat úplně ideálně. Poradíme vám jednoduchý trik jak docílit skvělých výsledků s minimální námahou. Stačí povlečení pečlivě poskládat ještě, když je trochu vlhké a poté přežehlit jen strany již složeného povlečení. Bude dokonale hladké a to téměř bez práce!

Zásoba hadříků

Šetrnost byla druhým jménem našich babiček. Nikdy si nenechaly ujít příležitost ušetřit nebo něco opakovaně využít. Když tedy bylo načase vyhodit ručník, povlečení nebo oblečení, pečlivě jej rozstříhaly na menší hadříky, které schovaly a později využily.

Péče o nábytek s pomocí vosku na boty

Dnes máme speciální přípravky na všechno. Dříve se však naše babičky musely spokojit možná s jedním univerzálním prostředkem, a tak vymýšlely různá alternativní řešení. Zjistily třeba, že dřevěnému nábytku velmi prospívá ošetřit jej voskem nebo krémem na boty. Dodá mu lesk a ochrání ho před odíráním a drobnými poškozeními.

Sbohem vosku

Skvrna od vosku je vždycky problém, ať už je na oblečení, na dřevěné podlaze nebo na gauči. Pro naše babičky to nebyl velký problém. Stačilo vzít kostku ledu, přiložit ji na skvrnu od vosku a poté ji bez větších potíží sloupnout.

Houbičky na půl

V rámci spořivosti naše babičky často rozstříhávaly houbičky na mytí na půl. Na jeden nákup tak měly dvojnásobnou dobu použití. Navíc, další výhodou je, že menší houbičky rychleji schnou, a eliminuje se tak vznik bakterií a mikrobů.

Olejová katastrofa

Pokud se vám někdy stalo, že jste rozlili olej na dřevěnou podlahu, jistě víte, jaká katastrofa to je. Příště už ale budete vědět, jak pohromě zabránit. Stačí na olejovou skvrnu ihned nalít studenou vodu. Olej nebude mít šanci vsáknout se a vy jej budete moci snadno vytřít beze škod na dřevě.

Zářivé stříbro

Naše babičky si velice zakládaly na svém stříbrném servisu a používaly ho opravdu jen při výjimečných příležitostech. Věděly ale velmi dobře jak o stříbro pečovat, aby neztratilo svůj lesk a krásu. A vystačily si s obyčejnou zubní pastou. Stačí ji použít stejně jako jakýkoliv jiný prostředek na čištění stříbra a výsledek bude minimálně stejný, ne-li lepší.

Zašlá špína

Jak odstranit zaschlé jídlo nebo jinou špínu, aniž by bylo nutné věc hodiny namáčet nebo drhnout. Je to vlastně úplně jednoduché. Stačí dát vařit hrnec s vodou a poté nad stoupající páru dát špinavou věc. Ať už se jedná o hrnec nebo třeba boty, špína pustí rychleji, než řeknete švec.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button