Rady a tipy

Pouze 3 % žen vědí o tomto skvělém triku do domácnosti

Ostrá kamarádka

Cibule jsou známé po staletí na celém světě. Kromě toho, že cibule dokonale a okamžitě odstraňuje karbonové usazeniny z hrnců, pánví a grilů, dokáže i mnoho jiného. Na špinavé hrnce však platí, že pokud je posypete sodou a pak pořádně vydrhnete nařezanou cibulí, všechno bude pryč, včetně ohořelého zápachu, který se po vyčištění čisticími prostředky zvykne nadále držet v hrncích. Výsledek cibulového čištění jen opláchněte vlažnou vodou a výsledkem budete okouzleni.

Přírodní odstraňovač skvrn

Cibulová šťáva dokáže odstranit skvrny od potu z oblečení. Naneste šťávu na skvrnu, nechte oblečení alespoň hodinu odstát a poté ho dejte prát jako obvykle. Po nepříjemných žlutých skvrnách pod pažemi nebudou žádné stopy.

Zabiják nepřátel

Cibule je také mocná v boji proti komárům, mravencům a jinému obtížnému hmyzu. Nalijte do misky vodu a vložte do ní kroužky cibule. Položte na místo a uvidíte, že hmyz se bude od vás držet co nejdále.

Čistič bot

Máte na botech skvrny nebo fleky, které nejdou vyčistit? Cibule je účinným čističem nejen na tkaniny a umělá vlákna, ale dokonce i na kožené boty. Vyčistí dokonce i odolné skvrny od trávy. Aplikujte cibulovou šťávu stejně jako při čištění skvrn od potu. Trochu drhněte znečištěné místo a nechte chvíli působit. Vaše boty budou jako nové.

Dezinfekce

Vzhledem ke své antibakteriální vlastnosti je cibule velkým pomocníkem po štípnutí hmyzem. Pokud jste na chatě a uštkne vás včela, vosa nebo jiný dotěrný hmyz, překrojte cibuli na polovinu a přidržte na místě vpichu. Zmírní zánět, dezinfikuje a ošetří pokožku. Je možné, že pokud jste alergik, zabrání i výsevu lokální alergické reakce.

Na zdraví!

Už naše babičky znaly zázračné účinky cibulového odvaru při bolestivém hrdle, angíně nebo i obyčejném nachlazení. Jak takový odvar připravit? Nekrčte nos a vyzkoušejte to. Nařežte cibuli na kolečka a zalijte ji horkou vodou. Nechte louhovat asi 1-2 minuty a potom oslaďte medem a dochuťte citronem. Vynikající čaj je na světě!

Kosmetická pomůcka

Léčivé vlastnosti cibule, především však cibulové šťávy, nedokázal ještě nikdo spočítat. Z čerstvé cibule jsou nejlepší a nejúčinnější masky na pleť. Škoda, že málokterá žena si ji natře na obličej. Většina totiž znechuceně krčí nos už jen při myšlence, že by se měla potírat smradlavou a ostrou cibulí. Pro mastnou pleť trpící na akné však neexistuje účinnější lék. Cibule perfektně zničí veškerý maz, kůže zůstane na delší doba suchá a zanícené hnisavé vyrážky zmizí.

Silné a husté vlasy

Pokud jste si někdy v drogerii všimli řady šamponů z přírodních výtažků, víte, že nemohl chybět šampon z cibule. Cibule totiž odstraňuje lupy, dodává vlasům objem, jaký vám nedá žádný šampon s chemickým složením a stimuluje růst nových vlasů. Takový šampon budete v drogerii hledat marně. Stačí, když si ho zdarmapřipravíte doma – z obyčejného odvaru z cibulových slupek, ve kterém si pak dobře vymáčíte hlavu. Poté opláchněte a klidně umyjte vašim vlastním šamponem. Mastnota, nulový objem, lupy, ale také padající vlasy budou po pár umytích minulostí.

Zapáchající překážka

Léčivé vlastnosti cibule většinou předčí představa následného zápachu. Pokud jste na cibulový zápach citliví, jednoduše zkuste tento trik. Zápach cibule a česneku lehce zmírníte a v některých případech i zcela odstraníte, když ji potřete vlašskými ořechy, mandlemi, případně piniovými oříšky. Nezapomínejte, že cibule je vynikající i při pečení slaných jednohubek. Slané pečené tyčinky posypte nadrobno nakrájenou cibulkou.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button