Dům a zahradaRady a tipy

Na co si dát pozor před koupí staršího domu?

Kouzlo staršího domu je nepopiratelné – jeho charakter, historie a jedinečné architektonické prvky mohou být skutečně podmanivé a potenciální kupce mohou jednoznačně lákat. Vedle půvabu však existují i praktické aspekty, které je třeba vzít v úvahu před koupí starší nemovitosti. Investice do staršího domu může být skvělým rozhodnutím, pokud víte, na co se zaměřit a jak k tomuto procesu informovaně přistupovat. V tomto článku se budeme zabývat základními faktory, které je třeba prověřit před rozhodnutím o koupi staršího domu, aby vám nakonec nezbyly jen oči pro pláč a obrovské účty za opravy.

1. Stavební prvky

Základy a celková strukturální integrita staršího domu jsou rozhodně první věcí, na kterou byste se měli zaměřit. Zkontrolujte základy, zda nevykazují známky prasklin, sesedání nebo poškození vodou. Hledejte nerovné podlahy, prověšené stropy nebo stěny, které nejsou na první pohled rovné a mají podivné úhly. Pokud nejste zrovna stavařem nebo nemáte se stavbami žádné zkušenosti, rozhodně se vyplatí přizvat si profesionálního inspektora domu nebo stavebního inženýra, aby provedl důkladné posouzení. Řešení problémů se statikou může být nákladné, proto je důležité před koupí zjistit rozsah případných problémů.

2. Vodovodní a elektrické systémy

Zastaralé vodovodní a elektrické systémy jsou ve starších domech běžné. Zkontrolujte, zda se neobjevují známky zkorodovaného potrubí, netěsností nebo poškození vodou. Zkontrolujte elektrický systém, zda neobsahuje zastaralé rozvody, pojistkové skříně a přetížené obvody. Přepojení a aktualizace vodovodních rozvodů mohou být časově i finančně náročné, proto se ujistěte, že jsou tyto systémy v dobrém stavu, nebo si na nezbytnou modernizaci vytvořte odpovídající rozpočet.

3. Střecha a izolace

Stav střechy je zásadní, protože chrání celý dům před povětrnostními vlivy a její oprava je také časově i finančně náročná. Hledejte chybějící šindele, známky zatékání a hniloby. Zajímejte se o stáří střechy a případné nedávné opravy nebo výměny. Pro energetickou účinnost a pohodlí je důležitá také dostatečná izolace. Starší domy mohou mít nedostatečnou izolaci, což může vést k vyšším účtům za energie, a to může být v dnešní době poměrně zásadním problémem. Je sice faktem, že izolaci si můžete udělat v rámci rekonstrukce společně s novou fasádou a dalšími opravami, ale ujistěte se, že znáte náklady na takové opravy a také máte jistotu, že to časově stíháte během vhodného ročního období.

4. Obavy o životní prostředí

Ve starších domech se běžně používaly barvy na bázi olova a azbestu. Ujistěte se, že dům byl testován na přítomnost olovnatých nátěrů a azbestu, zejména pokud byl dům postaven před rokem 1980. Tyto materiály mohou při narušení představovat zdravotní rizika, proto je třeba jejich přítomnost řešit ještě před nastěhováním.

5. Historie údržby

Zajímejte se o historii údržby celého domu, zjistěte, jaké opravy a kdy zde byly provedeny a ujistěte se, že je prováděli skuteční odborníci. U dobře udržovaného staršího domu je větší pravděpodobnost, že bude v dobrém stavu. Dobrým znamenám také může být, že byl dům vždy obývaný, tedy se dá předpokládat, že jej majitelé udržovali. Požádejte o záznamy o opravách, rekonstrukcích a modernizacích, které byly v průběhu let provedeny. Získáte tak přehled o tom, jaké péče se domu dostávalo a co by mohlo být nezbytné opravit v budoucnu.

6. Územní plánování a předpisy

Zkontrolujte místní předpisy pro územní plánování a stavební předpisy. Starší domy nemusí vyhovovat moderním předpisům, což může vést ke komplikacím, pokud plánujete rekonstrukci nebo přístavbu. Prozkoumejte veškerá omezení, která by mohla ovlivnit vaše plány s nemovitostí.

7. Hodnota při dalším prodeji

Zvažte hodnotu staršího domu pro další prodej. Zatímco vás může kouzlo starší nemovitosti oslovit, potenciální budoucí kupující mohou mít jiné preference a pokud se vaše situace změní, může být problém nemovitost prodat. Buďte realističtí ohledně toho, jak by stáří domu mohlo časem ovlivnit jeho hodnotu při dalším prodeji.

8. Náklady na rekonstrukci

Pokud uvažujete o renovaci nebo obnově staršího domu, důkladně odhadněte náklady s tím spojené. Vždy je dobré rovnou oslovit odbornou firmu, která vám bude schopna dát cenovou nabídku. Renovace starších domů mohou být složitější kvůli nepředvídaným problémům, nutnosti zachovat historické prvky a možnosti skrytých problémů. Vždy proto počítejte s tím, že se náklady mohou v průběhu ještě zvýšit.

Rozhodnutí investovat do staršího domu může být obohacující zkušeností, pokud k němu přistoupíte s důkladnou přípravou a pečlivým zvážením všech věcí. I když charakter a historie takových nemovitostí může být okouzlující, je nezbytné upřednostnit faktory, jako je statika domu, vodovodní a elektrické systémy a problémy týkající se životního prostředí. Provedením komplexní prohlídky a pochopením potenciálních problémů a nákladů spojených se staršími domy můžete učinit informované rozhodnutí, které bude v souladu s vašimi dlouhodobými cíli.

I když vám může stát nějaké peníze přizvat si odborníka a makléři často mohou mít potřebu na vás neúměrně tlačit a nutit vás, abyste obchod uskutečnili co nejdříve, vyplatí se vyčkat, vše si v klidu s chladnou hlavou promyslet a nechat si říct odborný pohled oproštěný od vašich emocí.

ZDROJ: https://www.prirodnibydleni.cz/na-co-si-dat-pozor-pred-koupi-stareho-domu/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Alena Darmel: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-pero-ukazovani-modrotisk-7641859/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button