Rady a tipy

Jak skutečně vydržet své novoroční předsevzetí? Tyhle tipy vám pomohou uspět

Také jste si na začátku roku dali nějaké novoroční předsevzetí? Vzalo vám vítr z plachet už jen to, že vás ostatní přesvědčovali o tom, že to stejně nemá smysl, protože předsevzetí jsou od toho, aby se porušovala?

Je pravda, že drtivá většina novoročních předsevzetí nemá dlouhého trvání. Existuje nějaká finta, jak tuhle špatnou statistiku alespoň trochu vylepšit vaším úspěchem? Máte šanci udržet si motivaci? Pokud budete dodržovat následující rady, je dost pravděpodobné, že se letos zařadíte mezi těch pár úspěšných, kteří své předsevzetí skutečně dotáhli do konce.

Pro udržení motivace nesmí chybět pozitivní myšlení

Je potřeba si uvědomit, že už to, že jste si nějaký závazek dali, je vlastně úspěch. Dokázali jste si přiznat, že vám něco schází nebo to není dostatečně dobré a chtěli byste něco zlepšit. Klíčové je tedy už od začátku vnímat předsevzetí ne jako něco negativního a omezujícího, ale spíše jako pozitivní vykročení do nového roku. Je tedy dobré nestanovovat si předsevzetí negativním vymezením, ale spíše naopak. Ne „nebudu tlustá“, ale spíše „získám štíhlou linii“.

Výdrž, ale ne posedlost

Předsevzetí vám nemá obrátit život naruby a přetvořit se v jakousi posedlost. To, čeho se snažíme až fanaticky dosáhnout, obvykle neklapne. Je potřeba umět se oprostit od tlaku a toho, že všichni sledují, zda uspějete či ne. Pokud u předsevzetí máte skutečně vydržet, musí se stát jedním z mnoha aspektů života, ne vaším středobodem vesmíru.

Definujte si dobře váš cíl

Pokud to máte v hlavě srovnané a víte, co chcete, je potřeba zvládnout to také vhodně a přesně pojmenovat. Nestačí si říct, že budete štíhlejší. Je třeba vědět, co přesně to pro vás znamená, aby mohl být výsledek měřitelný. Než si tedy dáte předsevzetí, chce to mít opravdu promyšlený plán. Vždy je lepší mít předsevzetí napsané černé na bílém. Není přitom nutné o svých plánech mluvit před lidmi, byť to někdy může pomáhat v motivaci.

Nestavte si vzdušné zámky

Dávejte si pozor na to, aby vaše cíle byly reálné. Když se rozhodnete, že budete šetřit, nemyslete si, že si za rok našetříte na nový dům. To je zcela nereálné a takové snažení vás dřív či později otráví. Pokud si tedy chcete ušetřit na letní dovolenou, vše si dopředu propočítejte, abyste věděli, kolik potřebujete ušetřit a jak toho lze realisticky docílit. Velké plány, které nemají jasně stanovený cíl a špatně se definují, mají cestu k úspěchu poněkud vrtkavou. Některé věci zkrátka vyžadují čas, a proto je s tím třeba při plánování předsevzetí počítat.

Nenechte se strhnout davem

Možná si myslíte, že jít do nějakého předsevzetí společně s kamarádkami může být lepší a efektivnější. Vzájemně se podpoříte a společně oslavíte úspěch. Jenže to může být dost ošidné. Mohou totiž nastat dvě situace, které pro vás nebudou příjemné. Ostatním ve vašem týmu se může dařit daleko lépe nebo daleko hůře než vám. Obojí na vás bude negativně působit a může to zavinit váš neúspěch. Jestli vám jde primárně o cíl, je lepší se soustředit vždy jen na sebe. Soutěžení a vzájemné poměřování vás může jen otrávit nebo demotivovat.

Selhání není žádná tragédie

Uplyne pár týdnů a vy máte najednou pocit, že jste trochu vypadli z rytmu, vaše hubnutí už tolik nejde a vaše odhodlání šetřit se vám sype pod rukama. Co teď? Netrestejte se a odpusťte si vaše selhání. Není konec světa, že se váš progres trochu zpomalil, stále můžete začít znovu a naplno. Jen si tu chybu ale přiznejte a nedělejte z ní nový zvyk.

ZDROJ: https://www.gaiam.com/blogs/discover/10-tips-to-help-you-keep-your-new-year-s-resolution

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button