Dům a zahradaRady a tipy

Nemáte čas? Zjistěte, co můžete při úklidu s klidem vynechat, a kde se to naopak nevyplatí

Všichni to známě. Ať už je to pro každého z nás více či méně pravda, je jasné, že času nikdo nemá nazbyt. Možná ho každý trávíme jinak, ale asi jen málokdo ho chce trávit doma při úklidu. Existuje tisíce lepších věcí, co dělat. V žádném případě nechceme říct, že byste měli úklid zanedbávat. Ale když je čas opravdu napnutý na knop, je několik věcí, které výjimečně vynechat můžete. My vám dnes poradíme, které to jsou a které zase není vhodné vynechávat za žádnou cenu.

A pamatujte, za využívání vlastního času nese odpovědnost každý z nás jednotlivě. Nesvalujte vinu na šéfa nebo na rodinu. Rozhodnutí, čemu chci čas věnovat, je čistě na vás a vy si ho musíte umět obhájit. Nebojte se říct, že něco nestíháte, nebo že už jednoduše nemáte energii. Umění říct ne je jedna z nejtěžších věcí, kterou se mnozí z nás musí naučit.

Co vynechat

Podívejme se nejprve na činnosti, které pro jednou můžete vyškrtnout. Uvidíte, že se skutečně nic nestane a pravděpodobně to ani nepoznáte. Ale pozor, rozhodně by se to nemělo stát vaším zvykem.

1.Vytírání

Pokud není venku mokro nebo blátivo a na podlaze nejsou žádné viditelné skvrny, můžete vytírání s klidem odložit. Úplně postačí, když podlahu pečlivě vysajete a s mopem se vrátíte zase až za týden.

2. Vana

Čekáte hosty a vaše vana by potřebovala pořádně vydrhnout? Pokud u vás nezůstávají přes noc, pak si s tím nelamte hlavu. Jednoduše zatáhněte závěs a hosté nic neuvidí. A i kdyby to udělali, musí se sami nejdřív zastydět nad svou zvědavostí, než vás začnou jakkoliv soudit.

3. Prádlo

Jestli se vypere dnes nebo zítra je většinou úplně jedno. Pokud vám skutečně ve skříni nezbývá jen poslední pár ponožek, pak můžete praní s klidem odložit. Pokud máte moderní pračku, můžete také využít systém odloženého praní a sami si nastavit start začátku cyklu tak, aby pračka doprala právě když se ráno vzbudíte nebo když se vrátíte z práce domů.

4. Prach

Trocha prachu ještě nikoho nezabila. A i ta sebesvědomitější návštěva určitě musí být k trošce prachu shovívavá. Zvlášť není potřeba prach stírat na takových místech, kam běžným okem nedohlédnete (například lustry nebo vrchy skříní).

5. Mytí oken

Úplně stačí umývat okna jednou ročně. Netrapte se tím vícekrát. Ve městech stejně stačí jeden déšť a je to jako předtím. Umyjte je jednou v rámci jarního úklidu a tím máte pro letošek odpracováno.

Co nevynechat

1.Stlaní postele

Ruku na srdce, kolik vám stlaní zabere času? Dvě minuty? To si ze svého času asi ukrojit můžete, ne? A udělá to obrovský rozdíl. Vás to bude motivovat udržovat větší pořádek a na návštěvu to zaručeně zapůsobí pozitivně.

2. Dezinfekce pracovních ploch

Opravdu nikdy nezapomeňte pečlivě setřít pracovní plochy v kuchyni. A to zvlášť tehdy pracujete-li se syrovým masem nebo vejci. Jde skutečně o vaše zdraví. Na pracovních plochách mohou i dlouhou dobu přežívat nebezpečné bakterie, které se i pouhým kontaktem s vaší rukou mohou snadno dostate do vašeho těla.

3. Nádobí

Vykašlat se na nádobí se vám nikdy nevyplatí. Čím déle se budou talíře, hrnky a příbory kupit ve dřezu, tím méně se vám do této práce bude chtít. A někdo ji stejně udělat musí. Zbytky jídla navíc rychle osychají a mohou se začít i kazit. Odměnou vám bude nejen namáhavější mytí, ale dost možná i nepříjemný zápach.

4. Vysávání

Vysávání je snadné, rychlé a efektivní. Nabízí tzv. za málo peněz hodně muziky. Zbavíte se prachu i jiných nečistot a přitom se vlastně moc nenadřete. Většinu práce za vás udělá vysavač. Věnujte vysávání pár minut denně a určitě poznáte rozdíl.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button