Pochoutka smažená v oleji. Oblíbené hranolky mají dlouhou historii a dají se připravit i zdravě
Jaké je vaše oblíbené jídlo? Divili byste se, kolik lidí řekne, že se doslova mohou utlouct po hranolkách. Tyto křupavé smažené kousky brambor si za poměrně krátkou dobu svého působení u nás získaly tisíce příznivců a v restauracích stále vévodí jako nejoblíbenější příloha vůbec. Bohužel, špatnou zprávou je, že pro vaše zdraví jsou spíše pohromou. Ale alespoň občas zhřešit si snad může dovolit každý. Nebo se dají připravit i zdravě?
Pochoutka s tajemným původem
Historie tohoto celosvětově populárního jídla je zahalena tajemstvím. Dnes si možná hranolky spojité především s americkými fastfoody, o jejich původ se ale paradoxně přou evropské národy. Všude se připravují i konzumují jinak.
Dnes není v podstatě pochyb, že hranolky mají svůj domov skutečně na starém kontinentu. Zatímco brambory se dostaly do Evropy v 16. století díky objevům Kryštofa Kolumba, hranolky vznikly bezpochyby na evropské půdě a odtud doputovaly do Ameriky. Spory o jejich původ vedou hlavně Francie s Belgií, ale některé zdroje uvádějí, že se bramborová pochoutka zrodila ve slunném Španělsku.
Co tedy jednotlivé státy tvrdí? Podle francouzské legendy usmažil takzvané pommes de terre frites poprvé francouzský kuchař Marie-Antoine Carême. V té době se vědělo, že nadzemní část brambor je jedovatá, a Carême se domníval, že podobně na tom budou i hlízy, s pomocí nichž chtěl spáchat sebevraždu z nešťastné lásky. Nakrájel tedy brambory na hranolky a osmažil je na pánvičce, aby mu před smrtí alespoň lépe chutnalo. Neumřel ale a jeho vynález si našel cestu do všech kuchyní světa. To je ironie osudu, že?
Proti tomuto příběhu však staví Belgičané svou historku. Tamní obyvatelé prý běžně smažili malé rybky na oleji. Když ale přišla zima a řeky zamrzly, začali na pánev místo ryb házet kousky brambor. A právě tak vznikl tento unikátní pokrm. Ať to bylo jakkoliv, je pravdou, že hranolky jsou pro Belgičany dodnes národním jídlem a v Bruggách dokonce najdete i první muzeum hranolků na světě.
Belgické národní jídlo
Pokud se tedy při výletu za historií hranolek budete rozhodovat, kam zamířit, jasným cílem by měla být právě Belgie. V Belgii jsou na hranolcích doslova závislí. Na ulicích najdete stovky stánků, kde prodávají kornouty plné této smažené lahůdky a k tomu se podává široká nabídka nejrůznějších omáček. Průměrný Belgičan prý zkonzumuje až 75 kilogramů hranolků ročně, což je o třetinu víc než Američan.
V Belgii však hranolky nevypadají úplně stejně jako v Česku. Krájí se tam na větší a tlustší kusy. Na jejich výrobu se také používá jediná, speciální odrůda brambor Bintje. Smaží se výhradně v živočišném tuku a ne v oleji, jak je běžné jinde. V běžném fasfoodu se hranolky máčí v rostlinném oleji a kvůli své menší velikosti také nasají výrazně více tuku. Belgické hranolky jsou tedy paradoxně „zdravější“, pokud se tak hranolky dají vůbec hodnotit.
Zdravé hranolky – jde to vůbec?
Všichni si asi tuto pochoutku spojujeme především se spoustou přepáleného tuku. Teoreticky ale mohou být hranolky zdravější než obyčejné vařené brambory. Brambory totiž obsahují spoustu vitaminů a živin, které se však loupáním a dlouhém vařením značně znehodnotí. Příprava ve slupce při vysoké teplotě by tedy mohla více vitamínů a minerálů zachovat. Když tedy brambory osmažíte správně, nestihnou ani nasáknout příliš oleje, a jsou tím pádem i méně kalorické a potenciálně i plné živin.
Jak tedy hranolky připravovat zdravě? Nejzdravější variantou je nakrájet větší kusy brambor se slupkou a osmažit je či ofritovat při 180 °C. Pokud chcete být ještě zdravější, připravte si hranolky v troubě s minimem tuku. Takto připravené hranolky mají ve 100 gramech necelých 700 kJ, což není daleko od energetické hodnoty vařených těstovin: 560 kJ. Dušená rýže nebo knedlík jsou ještě daleko kaloričtější. Takže i u hranolků platí, že při správné přípravě a rozumném množství mohou být součástí vyváženého jídelníčku.