Rady a tipyZdraví

Zlozvyky, kterými si škodíte. Dělá je spousta lidí a netuší, že si způsobují potíže

Mít zlozvyk je přirozené. Každý z nás jich u sebe dokáže vyjmenovat hned několik. Jenže není zlozvyk jako zlozvyk. Některé jsou relativně neškodné a možná jsou spíše otravné, ale jiné mohou skutečně a vážně škodit našemu zdraví. Těchto zlozvykům bychom se měli snažit odnaučit co nejdříve to půjde. Jinak si zakládáte na velké potíže.

Křížení nohou

Sedět hezky s nohou přes nohu sice vypadá elegantně a sexy, ale vašemu zdraví to příliš neprospívá. Hlavně ženy, které takto sedí nejčastěji, by měly myslet na to, že si dláždí cestu k nepěkným a bolestivým křečovým žilám. Ty dnes trápí přibližně každou třetí ženu a neprospívá jim nejen křížení nohou, ale také sedavé zaměstnání a nadváha. Kromě toho si křížením nohou můžete přivodit i bolesti zad, zejména v oblasti beder. Dále i vysoký krevní tlak nebo další obtíže.

Když zkřížíte při sezení nohy, zamezujete tím správnému proudění krve z dolních končetin. Také zatěžujete nerovnoměrně pánev a bezděčně se i více hrbíte. Správně by se mělo sedět nohama vedle sebe, kolena by měla být ohnuta do pravého úhlu a záda by se měla opírat o židli celou plochou.

Kousání nehtů

Pokud si i vy stále nehty koušete, jistě se za tento zlozvyk stydíte. Je to něco, co se dá tolerovat u dětí, ale k dospělosti to rozhodně nepatří. A hlavním důvodem není jen to, že to vypadá velmi nevzhledně až nechutně. Kousání nehtů je zaprvé nehygienické a za druhé i škodlivé vašemu tělu. Do vašeho těla se při kousání nehtů dostane ohromné množství bakterií, které mohou třeba i způsobit žloutenku.

Kousáním také riskujete nehtová onemocnění – nejčastěji plísně. Do narušeného nehtu se snáze dostanou bakterie a problém může být na světě. Snadno se může zanítit nehtové lůžko a vy budete řešit bolestivé obtíže, kterým jste se snadno mohli úplně vyhnout.

A co víc – kousání nehtů může poškodit i vaše zuby. Nehet je velice tvrdý pro naše zuby, tudíž se vám po čase může narušit zubní sklovina. Někdy je obtížné se tohoto zlozvyku zbavit, ale existují i školení profíci, kteří vám s tímto nelehkým úkolem pomohou.

Kousání vnitřní strany tváří

Divili byste se, kolik lidí toto bezděčně dělá a možná ani netuší, jak nebezpečným zlozvykem trpí. Opakované narušování ústní sliznice typicky vede ke vzniku ranek, vřídků, aftů a dalších zánětů, které mohou být nejen bolestivé, ale teoreticky i velmi nebezpečné. Pokud je totiž sliznice neustále stejným způsobem narušována, může mít tendenci měnit v rámci obrany svou buněčnou strukturu. A tento proces je živnou půdou pro rozvoj vážných onemocnění, třeba i rakoviny.

Mačkání pupínků

Slyšeli jste to určitě už stokrát – pupínky se nemají mačkat. Jenže je to tak těžké, že? Známe to všechny, objeví se nám pupínek na obličeji a okamžitě máme tendenci se ho nekompromisně zbavit. Zanícený pupínek není nic jiného než bakterie ucpaná v póru. A tím, že se snažíte pupínek vymáčknout, ve skutečnosti zatlačujete bakterii ještě hlouběji. Jednoduše řečeno, mačkáním si nijak nepomůžete. Obličej se obvykle ještě více zanítí, pupínek se zvětší do obřích rozměrů a poté, co zmizí, zůstane vám pravděpodobně ještě památka v podobě jizvičky.

Hloubkové čistění pleti raději přenechejte kosmetičce, která má nejen potřebné nástroje, ale také vědomosti jak postupovat šetrně k pleti. Pupínek je lepší ošetřit tea tree olejem nebo gelem z aloe vera a raději počkat, až se sám zahojí. Paradoxně je to rychlejší a bez bolesti. Někdy může být těžké se „udržet“, ale je to jen o vaší vůli. Když na pupínek nebudete myslet, uvidíte, že se vám tento zlozvyk podaří překonat. Tak s chutí do toho třeba už ode dnes!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button