Dům a zahradaRady a tipy

Doma jako v pralese. Pěstujte pokojovky, které vytvoří atmosféru zelené džungle

Líbí se vám exotické rostliny a milujete tropické pralesy a jejich unikátní atmosféru? I u vás doma si můžete vytvořit podobnou výzdobu pomocí těchto liánovitých rostlin, které jsou nádherným doplňkem jakékoliv domácnosti.

Klerodendron neboli blahokeř Thomsonové

Do rodu klerodendronů patří více než 400 druhů rostlin, ale jen pár z nich se dá také s úspěchem pěstovat v domácích podmínkách jako pokojovky. Jednou z oblíbených rostlin je právě blahokeř Thomsonové, který má sice netradiční název, ale ve skutečnosti není v domácnostech výjimečný a pěstuje se poměrně snadno.

Rostlina potřebuje místo, které nabízí dostatek světla, ale nesvědčí jí přímé sluneční paprsky. Má ráda teploty nad 20 stupňů Celsia a dostatek vlhkosti. K tomu je potřeba udržovat její půdu neustále mírně vlhkou a vyplatí se rostlinu čas od času orosit. Během léta můžeme dát klerodendron na zahradu, ale opět je potřeba jej dobře chránit před ostrým slunečním zářením. Zimování by mělo probíhat za nižší teploty, ideálně mezi 10 a 15 stupni Celsia. Zálivku je třeba omezit na intervaly jednou za 14 dní.

Potos

Jedná se o skutečnou liánu, které se však bude velmi dobře dařit i u vás doma, dáte-li jí k tomu vhodné podmínky. Jestli si domů chcete pořídit rostlinu, která snese lecjaké zacházení, a přitom bude pořád vypadat skvěle, pak jste ji právě našli.

Velmi dobře snáší jakékoliv světelné podmínky, nesvědčí jí jen vyloženě přímé slunce, které listy popálí. Platí, že čím světlejší má odrůda listy, tím více světla potřebuje. Potos miluje teplotu kolem 20 °C a poměrně častou zálivku. Původem je totiž přímo z pralesa, takže byste se měli snažit nasimulovat jí podobné podmínky. Jakmile začnou zasychat listy a výhony, je třeba na zálivce přidat, rostlina obyčejně znovu zazelená, ale snese i docela značné zanedbávání, takže se nemusíte bát nechat ji doma bez zalévání třeba přes dovolenou. Potos se dobře množí výhony, které ponoříte do vody a necháte vykořenit. Jednoduše si tedy jedinou rostlinku můžete rozšířit dle libosti na vícero kusů.

Filodendron

Patří do skupiny pokojovek, které se buď pnou jako liány, jiné rostou vzpřímeně jako strom. Filodendrony sice v přírodě také kvetou, v domácích podmínkách se to ale stěží podaří. Pro dobrý růst potřebují rostliny teplo, a to 18 až 24 °C, rozptýlené světlo a ideálně také poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. V panelácích a novostavbách je tedy nezbytné je pravidelně rosit. Se zálivkou opatrně, substrát by rozhodně neměl být přemokřený. Na přílišnou zálivku upozorní zežloutnutí listů, naopak přílišné sucho se projeví tak, že špičky listů začnou hnědnout.

Chcete-li doma vytvářet dojem pralesa, sáhněte po popínavém druhu Philodendron scandens. Ten má nádherné tmavozelené listy ve tvaru srdce a dokonale imituje pralesní atmosféru.

Břečťan

Břečťan je dobře známou rostlinou, kterou bez potíží pozná i malé dítě. Ve spoustě případů se jedná o cizopasníka, který se s oblibou pne po jiných stromech, až je zahubí. Nejčastěji jej vidíte, jak se vine po fasádách, kde kromě estetické funkce slouží i jako tepelný izolant. Dá se však pěstovat také v interiéru – jen to chce variantu, která má drobné listy. Mají rády spíše chladnější prostory, ale zvládnou i přímé sluneční světlo.

Voskovka

Hoja masitá patří k rychle rostoucím popínavým rostlinám, které mají svůj domov v Asii, ale dnes se s oblibou pěstují také v českých domácnostech. Jde o tmavě zelenou rostlinu, která kvete drobnými hvězdicovitými kvítky bílé nebo narůžovělé barvy s červeným středem. Je ale třeba upozornit na to, že se nehodí pro alergiky. Nezbytně vyžaduje dostatek denního světla, ale ne přímé slunce. Dobře snáší pokojové teploty.

ZDROJ: https://www.hortzone.com/blog/indoor-vine-plants/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Teona Swift: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-zavod-hrnec-list-6913641/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button