Rady a tipyZdraví

Od migrény pomůže prevence, babské rady i změna životního stylu

Migréna dnes obtěžuje stále více lidí. Prý se jedná o dopad naší uspěchané doby plné stresu a napětí. Proč nás trápí a můžeme si pomoci sami, nebo je potřeba navštívit lékaře?

Migréna je vlastně velmi silná bolest hlavy, nejedná se ale o obyčejnou bolest, kterou může občas pocítit každý z nás v důsledku dehydratace nebo únavy. Jde o chronické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvaty úporné bolesti, jež je často doprovázena nevolností, zvracením, potížemi se zrakem, zvýšenou citlivostí na pachy nebo světloplachostí. Migréna trápí častěji ženy, nejvíce se objevuje ve věkové skupině mezi 30 a 40 lety.

Jaké jsou příčiny?

Všichni, kdo migrénou trpí, jistě po čase sami dokáží vysledovat, co migrénu vyvolává právě u nich. Konkrétní příčiny doposud nebyly objasněny, ale podle některých studií se může jednat o vrozenou přecitlivělost na určité vjemy, které pro jiné lidi nemusí být problematické.

Mezi tzv. spouštěče patří například změny počasí, dlouhodobý stres, chronický nedostatek spánku a odpočinku, čtení s nevhodnými brýlemi, extrémní fyzická zátěž nebo přepracování a pohyb v hlučném prostředí.

Dá se migréna vyléčit?

V případě samotného ataku migrény je možné bolest regulovat s pomocí léků. Ty jsou však často velmi silné a mohou mít řadu vedlejších účinků. Mnoho lidí je tedy nechce brát a snaží se potížím spíše předcházet. To je samozřejmě ideální varianta, ale ne vždy to jde. Jedná se především o maximální snahu o odstranění faktorů, které ataku nemoci vyvolávají. Tedy nejprve poznat, co patří mezi vaše spouštěče, a těmto situacím se vyvarovat. Ne vždy to jde, ale pokud například víte, že je pro vás problém hlasitá hudba, musíte holt přestat chodit na koncerty.

Podle některých studí dokáže pomoci i dlouhodobé užívání doplňků stravy jako je pupalkový olej, hořčík a vápník, koenzym Q10, vitaminy skupiny B, lecitin a omega 3 mastné kyseliny. Důležitá je samozřejmě i pestrá a zdravá strava, která tyto látky také obsahuje.

Přírodní cesta

Mnoho lidí se stále více obrací pro pomoc do přírody a rozhodně to není špatný nápad. Z léčivých bylinek je velmi účinná řimbaba obecná. Obsahuje totiž účinnou složku parthenolid, který pomáhá zpomalovat chemické látky v mozku, jež způsobují rozšiřování cév. Osvědčil se i jinan dvoulaločný, který podporuje krevní oběh.

Oblíbené jsou i jiné alternativní způsoby léčby jako je akupunktura nebo různé druhy masáží a aromaterapie. Bohužel se nedá univerzálně říci, co pomáhá všem, většina lidí musí objevit, co na ně platí. Migréna se někdy dá i zcela vyléčit. Vždy záleží na individuálním zdravotním stavu člověka, na použité léčebné metodě a dalších faktorech.

Tipy:

  • Zůstaňte každodenně hydratovaní. Minimum je osm sklenic vody denně.
  • Zhluboka dýchejte, abyste zvýšili zásobování mozku kyslíkem a zlepšili jeho prokrvení.
  • Nehrbte se, držte hlavu rovně, nezaklánějte se. Bolest hlavy je často spojena i s páteří.
  • Masírujte si bolestivá místa konečky prstů.
  • Nepoužívejte silné vůně, volte raději přírodní a bylinkové parfémy.
  • Chraňte se před sluncem a nevystavujte se silnému světlu.
  • Přikládejte na hlavu i krk studené obklady.
  • Vyhněte se mimořádné fyzické i psychické námaze.
  • Nekuřte ani nepijte přemíru alkoholu.

Co doporučují naše babičky

Někteří nedají dopustit na tzv. babské rady, které ale nemusí fungovat u všech. Vyzkoušet ale tyto tipy jistě můžete, nemáte vlastně co ztratit. Naše babičky doporučují popíjení octa z jablečného moštu. Prý pomáhá i přikládání kysaného zelí na kolena nebo běhání ve sněhu bosýma nohama. Může pomoci i konzumace kuřecího vývaru nebo polykání slunečnicového oleje. Tipy jsou to vpravdě zajímavé a možní i bizarní, ale někomu asi zabírají.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button