CestováníRady a tipy

Chystáte se na cestu? Nezapomeňte zkontrolovat tyto věci

Čeká vás výlet, služební cesta nebo jednoduše někam musíte odcestovat. Pro mnoho lidí je cestování stresující, jiné zase velmi těší a naplňuje. Ať už jste na tom tak či onak, přesto byste neměli zapomenout před odjezdem zkontrolovat několik důležitých věcí. Jen tak budete mít jistotu, že jste připraveni na každý problém, který může na cestách nastat.

Tento jednoduchý seznam vám pomůže nezapomenout na důležité věci, které musíte udělat předtím, než se za vámi zaklapnou dveře domu. Proto si jej pečlivě projděte a odškrtávejte si věci, které máte splněny. A pamatujte, vždy je lepší vše zkontrolovat dvakrát.

1.Všechno nabijte

Před cestou se ujistěte, že máte nabitý telefon, laptop nebo i power banku. Nikdy nevíte, kolik času můžete strávit čekáním na letišti nebo v zácpě na dálnici a je dobré mít jistotu, že zůstanete stále ve spojení se světem. Často se také může stát, že nastanou nějaké potíže, které musíte urgentně řešit a vybitá baterie na telefonu se může hned stát naprosto zásadní překážkou.

2. Mějte po ruce hotovost

V dnešní době jsme si už dost zvykli na placení kreditní kartou, a tak se příliš nezaobíráme tím, jestli máme po ruce nějakou hotovost. Většina obchodů karty akceptuje a často jsou tím nejlepším způsobem jak platit v zahraničí. Před cestou je však dobré si přeci jen nějakou hotovost připravit. Nikdy nevíte, co se může stát, karta nemusí fungovat, někteří obchodníci ji nemusí akceptovat atd. Navíc, méně rozvinuté země stále nemají takové pokrytí, aby většina obchodů karty akceptovala. A pokud ano, často si účtují vysoké poplatky. Pokud tedy míříte do exotiky, hotovost je naprostá nutnost.

3. Sbalte si toaletní potřeby a léky

Toaletní potřeby a léky balte na poslední chvíli. Ujistíte se tak nejlépe, že skutečně na nic nezapomenete. Pamatujte také na všechny léky, které byste mohli potřebovat. Samozřejmostí je vzít ty, které berete každý den, ale nezapomeňte vzít ani nějaké univerzální (proti bolesti, zácpě, průjmu, na rýmu či kašel). Náhoda je blbec a v zahraničí může být vždy horší shánět léky, které znáte a můžete jim důvěřovat. Dobré je vzít také několik náplastí, dezinfekci a třeba obvaz.

4. Pořádně se vyspěte

Někteří lidé jsou před cestováním nervózní a nemohou vůbec spát. Pokud je to váš případe, klidně si dopomozte práškem na spaní nebo vyzkoušejte nějaké techniky, které vám pomáhají usnout jako je horká vana, teplé mléko nebo hrnek meduňkového čaje. Cestování je vyčerpávající a je dobré být pořádně odpočatý, ať vše zvládnete v klidu a bez starostí.

5. Vytiskněte si potřebné dokumenty

Všechny potřebné dokumenty a doklady je vždy lepší mít v papírové formě. Letenky, rezervace do hotelu, jízdenky apod. Mějte všechno po ruce a připravené, abyste mohli efektivně řešit každý problém. Udržte všechny informace v hlavě je nemožné, tak si vše raději dejte do složky, kterou budete mít neustále u sebe.

6. Vezměte si láhev na vodu

Během cestování je důležité zůstat stále dostatečně hydratovaný. Vezměte si proto s sebou láhev na vodu, kterou můžete opakovaně dopouštět a budete mít neustále po ruce zásobu čerstvé vody. Pokud letíte letadlem, nemůžete samozřejmě brát tekutiny na palubu, ale láhev můžete vzít prázdnou a hned po příletu si ji zase doplnit.

7. Zkontrolujte počasí

Noc před odjezdem ještě naposledy zkontrolujte předpověď. Zvlášť v některých částech světa se počasí může velice rychle a dramaticky měnit a je dobré být na to připraven. Zařiďte se podle předpovědi a počítejte s nejhorší možnou variantou. Vezměte si dostatek oblečení vhodného pro konkrétní zemi, počasí a aktivity, které plánujete.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button