Dům a zahradaRady a tipy

Aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle: Tyto tipy vám pomohou

Nic nedokáže vdechnout místnosti život tak jako váza s čerstvými květinami. Ať už jste si pořídili kytici z místního květinářství, uřízli si ji na vlastní zahradě, nebo si vzali svazek z obchodu s potravinami, květiny jsou skvělým způsobem, jak dodat vašemu domovu barvu a vůni.

Jakmile však tyto květiny začnou odumírat, může uvadající kytice způsobit, že celý prostor bude působit fádně a jaksi nepříjemně. Většina řezaných květin vydrží přibližně týden, existuje však několik jednoduchých kroků, kterými můžete prodloužit jejich životnost a udržet je déle krásné.

Používejte čistou vázu

Chcete-li udržet aranžmá svěží, měli byste nejprve vyčistit vázu, abyste odstranili škodlivé bakterie. Vše, co děláte pro prodloužení životnosti květů, má zabránit růstu bakterií. Ty jsou totiž na vině, když dochází k rychlému odumírání květů. Začít se špinavou nádobou by vás okamžitě vrátilo zpět, proto bude nejlepší nejprve vázu řádně vymýt, než do ní umístíte řezané květy. Chcete-li nádobu dostatečně vyčistit, vydrhněte ji směsí 1 dílu bělidla a 10 dílů vody a poté ji důkladně opláchněte.

Ořízněte stonky

Všechny zelené a dřevnaté stonky zastřihněte pod úhlem 45 stupňů. Tím zabráníte tomu, aby stonky seděly na dně vázy naplocho, a vytvoříte velkou plochu, která zajistí maximální absorpci vody. Na dřevnaté stonky použijte nůžky nebo střihače, na ostatní květiny ostré nůžky nebo nože. Pokud je to možné, stříhejte stonky pod vodou.

Odstraňte přebytečné listy

Odstranění přebytečného listí (a hnědnoucích okvětních lístků) je jednou z prvních věcí, které byste měli udělat, jakmile kytici dostanete domů. Rozhodně byste měli odstranit listy, které jsou ve váze již pod vodou, protože tyto listy velmi rychle shnijí a bakterie ve vodě opět jen zkrátí životnost květin.

Výživa květin

Řezaným květinám prospívá cukr jako výživa a kyselá složka, například aspirin, která jim pomáhá absorbovat vodu. Výživa pro řezané květiny poskytuje stonkům veškerou potřebnou péči a nezbytné látky, takže když si kytici přinesete domů, nasypte do vázy přiložený balíček, který pomůže rostlinám zůstat ještě déle svěží.

Vyměňte vodu

Stonky květin by měly být umístěny v čerstvé vodě, aby zůstaly hydratované a chráněné před nahromaděním bakterií. Doporučuje se denně vyměňovat vodu ve váze, protože čím čistší voda je, tím delší je životnost aranžmá a květin.

Uchovávejte květiny mimo dosah tepla

Stejně jako mají pokojové rostliny specifické požadavky na teplotu a světlo, mají je i řezané květiny. Pokud máte možnost vystavit nebo uložit aranžmá v prostoru mimo dosah přímého světla nebo tepla, zjistíte, že bude žít déle. Čím chladnější místnost, tím lépe.

Tip navíc: Vyrobte si výživu pro květy

I když si můžete koupit práškovou výživu pro řezané květiny, aniž byste museli kupovat také kytici, domácí výroba tekuté náhrady je rychlá a snadná. Předtím, než květiny dáte do vázy, smíchejte

1 díl citronovo-limetkové sody se 3 díly vlažné vody to odpovídá veškeré vodě ve váze, takže sodu přidejte podle toho. Tímto receptem nezískáte antibakteriální pomoc, kterou poskytuje bělidlo, ale soda poskytuje cukr a kyselinu citronovou.

Případně můžete zkusit smíchat 2 lžíce citronové šťávy, 1 lžíci cukru a 1/4 lžíce bělidla; přidejte do 1 litru vlažné vody a přidejte květiny.

V neposlední řadě funguje i tento recept. Smíchejte 2 lžíce bílého octa a 2 lžíce cukru; přidejte do 1 čtvrtlitru vlažné vody. V tomto receptu slouží ocet jako kyselina a pomáhá zabránit růstu bakterií.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/co-delat-aby-rezane-kvetiny-vydrzely-ve-vaze-co-nejdele-krasne-a-svezi-425224
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Marianna OLE: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-kvetiny-okvetni-listky-rozostreni-757889/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button