Rady a tipy

Jak se lidé seznamovali před Internetem? Úžasné příběhy našich prarodičů o tom, jak se poznali

V dnešní době stále více lidí využívá k seznamování moderních technologií. Seznámit se přes mobilní aplikaci je dnes zcela běžná záležitost. Ale Internet využívají i ti, kteří se seznámili „naživo“. S pomocí něj jsou spolu neustále v kontaktu, ať už jsou od sebe jakkoli daleko.

Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak se lidé seznamovali před Internetem? Museli se spoléhat na to, že toho pravého potkají ve svém okolí anebo že je s ním seznámí někdo z kamarádů?

Tohle jsou příběhy skutečné lásky našich babiček a dědečků.

„Moje babička se seznámila s dědou, když jim bylo 16 let. Děda si s kamarády hrál s míčem a nedaleko si hrála babička se svými kamarádkami. Děda hodil míč a zasáhl babičku do hlavy. Tak se poprvé setkali. Stýkali se pak dalších 5 let. Dnes jsou spolu už 54 let!“

„Děda byl herec, jednou veřejně předčítal Jeseninovy básně a babička si je přišla poslechnout. Babička na sobě měla zelené šaty. Bla to učitelka a milovala poezii. Když měl děda přečíst verš „a teď se mi líbí dívka v modrém“, řekl místo toho „v zeleném“ a ukázal na babičku. Byla v rozpacích a všichni tleskali.“

„Mí prarodiče se potkali v parku. Dědeček babičku pohoupal na houpačce a řekl jí: Ty budeš moje žena. Ona se tehdy na něj podívala a myslela si o něm, že je praštěný.“

„Babička používala jméno, které jí dal její pravý otec. V dokladech měla jiné jméno, to ale dědovi nestihla říct. Odjel na vojnu. Když se vrátil, zjistil, že se jeho dívka i s rodinou odstěhovala. Ptal se po ní, ale protože neznal její pravé jméno, nikdo mu nedokázal pomoci. všichni sousedé tvrdili, že NIKDO takový tu nikdy nežil. Obrátil se i na policii a dal jim její popis. Ale ani policie nepomohla. Děda se ale nevzdával a hledal babičku tak dlouho, až narazil na člověka, který o dívce věděl. Příběh nakonec skončil dobře – a i díky tomu jsem teď já na světě.“

„Bratr mého dědy se se svou ženou seznámil, když mu bylo už 30 let. Jí bylo teprve 17. Žili na jedné vesnici, kde se všichni znali. Jednou ji viděl, jak stojí na zastávce a čeká na autobus, zastavil jí a nabídl jí, že ji sveze. Tehdy spolu poprvé mluvili. Začali se pak scházet a zamilovali se do sebe. Lidé na vesnici si o jejich vztahu povídali, ale jim to bylo jedno. Krátce poté se i vzali a ona otěhotněla. Na vesnici si pak dlouho šeptali, že jistě otěhotněla ještě před svatbou a nedočkavě čekali na datum porodu. Když porodila a bylo jasné, že otěhotněla až po svatbě, byli z toho všichni zklamaní. Teď mají dvě děti a tři vnoučata a jsou spolu stále šťastní.“

Existovala ještě jedna možnost – a to noviny. Rubrika „seznámení“ představovala předchůdce dnešních internetových seznamek. Byl to rozšířený a populární způsob, jak si hledat životního partnera.

Některé z inzerátů, které se v novinách objevovaly, si stojí za to přečíst.

Osamělý gentleman s dobrým platem, zdravý, středního věku, křesťan by se rád seznámil s čestnou křesťanskou, která by dokázala pomáhat v práci: umí rychle psát těsnopisem a bude obecně užitečná při setkáních s vysoce postavenými lidmi. Navrhuji manželství, pokud si sedneme.

(San Francisco Chronicle, 1913)

Hledám pouze chudou, ale krásnou (ošklivé se prosím nebojte!) mladou dívkou starší 18 let, vysokou, dobře stavěnou, inteligentní, pravoslavnou ženou se znalostmi cizích jazyků a znalou hudby. Stojím o manželství. Jsem pohledný, 34 let, vlastním půdu, peníze. K dopisu prosím přiložte fotografii.

(Bračnaja gazeta 1917)

Sama nejsem dokonalá a nehledám dokonalost ani u ostatních. Za účelem sňatku se chci seznámit s inteligentním ale ne chudým mužem.

(Bračnaja gazeta 1916)

Už nechci dřít nouzi s bídou, proto hledám muže s prostředky. Chci manželství. Na věku nezáleží, ale měl bys být alespoň středního věku (mně je 36 let). Fyzické nedostatky nehrají roli.

(Bračnaja gazeta 1917)

Vezmu si dívku s malým majetkem. Věk, minulost i náboženství jsou mi lhostejné. Jsem zdravý, mladý, romantický. Potřebuji morální a materiální podporu.

(Svatební noviny 1918)

Hledám ženu. Měla by být klidná, slušná, vzdělaná, protestantského vyznání, ve věku od 35 do 50 let, zajištěná, bez dětí a jiných závazů. Vysoká a krásná, s tmavýma očima, zdravá, hodná, sympatická, rodinný typ, dobrá hospodyňka.

(Bračnaja gazeta 1880)

Na závěr jeden malý vtip:

  • Naši prarodiče: Seznámili se, vzali se, políbili se, pomilovali se, měli děti.
  • Naši rodiče: Seznámili se, líbali se, vzali se, měli sex, měli děti.
  • My: Vyspali se, seznámili se, rozešli se.

Víte, jak se seznámili vaši prarodiče?

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button