Rady a tipyZdraví

Strupy v nose umí potrápit. Na vině může být suchý vzduch, ale i rakovina

O tomto problému se zase tolik nemluví, ale přesto se týká až překvapivého počtu lidí. Řeč je o strupech v nose. Tento problém není nijak vidět, ale dokáže potrápit. Často vytváří dojem neustále plného nosu, který ale nemůžete vyprázdnit, protože stroupky drží na sliznici jako přilepené. Proč se dělají a jak se jich zbavit, už jste s nimi byli u lékaře anebo je nepovažujete za nic důležitého?

Stroupky v nose vznikají z různých příčin. Některé jsou nezávažné, jiné více vážné a některé z nich jsou známkou i rakovinného onemocnění. Nejde tedy bez dalších informací určit, jak je na tom zrovna váš nos, a do jaké míry můžete být ohroženi vážnou chorobou. Pokud vám stroupky v nose doslova nedají spát a významně vám komplikují život, je jistě na místě konzultovat tento choulostivý problém s lékařem specialistou.

Nos většina z nás nepovažuje za příliš významnou součást našeho těla. Je ale sídlem čichu a má i mnohé další funkce. Funguje jako taková malá klimatizace, má očistnou funkci a má na starost i kontrolu organismu. Když však máte nos plný stroupků, nemůže fungovat tak, jak by měl.

Co jsou strupy v nose

Strupy v nose nejsou ničím jiným než zaschlou krví. Pokud tedy tento problém řešíte, je jasné, že vaše sliznice krvácí – a to rozhodně není normální stav. Strup obsahuje kromě krve i zbytky sliznice, hnisu a odpadních látek.

Proč tedy sliznice krvácí a mění se v nepříjemné strupy? Mezi nejčastější příčiny patří tzv. suchá rýma. Vzniká tak, že příliš času trávíme v suchém, přetopeném prostředí. Pak naše sliznice vysychá, jelikož ji dýcháním neustále vysušujeme. Drobné žilky ve sliznici poté praskají a nos krvácí. Obdobné problémy však může vyvolat i alergická rýma, dlouhé užívání nosních kapek či nesprávná aplikace kortikoidních nosních kapek. Vzniknout však mohou i v průběhu klasické rýmy, kdy urputně smrkáme. Mezi další typické příčiny může patřit i špatná nosní hygiena, záněty kořínků nosních chloupků, herpetické infekce, nosní polypy, ale i rakovina.

Nosní polypy

Polypy vznikají vychlípením sliznice z vedlejších nosních dutin směrem do nosní dutiny. V takovém případě dochází k vážnému narušení funkcí nosu. Pacientovi se špatně dýchá, má neustále pocit ucpaného nosu, nefunguje správně čištění sliznice a ani ochlazování. Nosní polypy je nutné řešit lékařským zákrokem. Nejedná se o žádný neřešitelný problém, ale chirurgický zákrok je většinou nevyhnutelný.

Herpetická infekce

Herpes se může týkat i nosní sliznice. Pásový opar se zde projevuje bolestivými strupy a zánět sahá až do hloubky sliznice. Infekce se léčí s užitím virostatik, antibiotik a také se podávají léky proti bolestem. Opět je zcela nezbytná návštěva lékaře, který určí rozsah poškození a předepíše vhodné léky.

Rakovina nosní dutiny

Rakovina nosní dutiny nepatří k těm nejčastějším. Postihuje daleko menší procento lidí než je to u jiných typů rakovin. Není tedy třeba se při výskytu strupů ihned obávat nejhoršího. Zhoubné nádory pochází obvykle z čelistní dutiny, a to z povrchového epitelu. Mezi projevy tohoto nádoru patří mimo jiné i krvácení a tvorba strupů. Obvykle však rakovinu nosní dutiny doprovází i otoky nosu a čelisti, bolesti a jednostranná nosní neprůchodnost.

Řešení

Pokud jsou příčiny strupů nezávažné a jde zejména o následek přesušené sliznice, je řešení spousta. V prvé řadě je nutné omezit pobyt v prostorech se suchým vzduchem. To znamená především pořízení zvlhčovačů vzduchu, časté větrání a méně topení.

Dále pomohou speciální hydratační mastičky, které sliznici vyživují a stahují popraskané žilky. Hojení může být někdy zdlouhavé, a to zejména z toho důvodu, že postižení mají tendenci často smrkat, a tím sliznici neustále dokola narušují.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. Tento problém velmi dobře znám 2 operační zákroky a po jisté době opět řeším. Velice dobře mi pomáhá nosní olejíček Coldastop super super super

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button