Dům a zahradaRady a tipy

Barvy o vás mnoho vypovídají. Zjistěte, co o vás prozradí vaše oblíbená barva

Barvy na nás mají velký vliv. Není jedno, jakou barvu mají stěny okolo nás, ani jaké oblečení nosíme. Všechno na nás působí. Ovlivňují naši náladu, paměť, bdělost, zdraví, ale třeba také chuť k jídlu. Obor, který se vlivem barev na psychiku a zdraví zabývá, se jmenuje koloroterapie.

Právě příroda je sama tou nejlepší ukázkou toho, že svět je celý barevný a právě v barvách tkví jeho krása. U každé jednotlivé barvy obvykle existuje široká škála odstínů a je čistě na vás, který zvolíte. Základy psychologie barev položil již Johann Wolfgang Goethe, který na rozdíl od fyzikálních pravidel Newtona přesunul problematiku barvy z oblasti fyziky do oblasti psychologie. Oblíbená barva o vás leccos vypovídá a není nic neobvyklého, pokud se vaše preference časem změní. Mění se vaše osobnost, vyvíjíte se a máte jiné potřeby. Příjemné vám jsou jiné věci, začne se vám líbit jiná barva. Jak barva je ta vaše? A co o vás tato volba napoví? To se dozvíte, když budete číst dál. Třeba vás to překvapí.

Červená

Milujete ohnivou červenou a všechny její odstíny? Pak se o vás dá předpokládat, že jste člověk živý, aktivní a plný vášně. Červená barva vám dodává energii do všech vašich aktivit a probouzí ve vás kreativního ducha. Červená také podporuje chuť k jídlu, což znamená, že pokud máte například v kuchyni červené doplňky, je pravděpodobné, že se toho u vás doma hodně sní. Červená také zrychluje krevní puls a zvyšuje tlak, proto se vůbec nehodí do místností, kde se má odpočívat. Není tedy problém umístit ji do kuchyně, ale v ložnici a obývacím pokoji se jí raději vyhněte.

Zelená

Tato barva je barvou pohody, klidu a harmonie. Proto bývá mezi lidmi poměrně oblíbená. Dokáže zklidnit pocuchané nervy, navozuje pocit relaxace a dobré nálady. Hodí se tedy všude tam, kde může vládnout napětí. není tedy náhodou, že se objevuje třeba v ordinacích lékařů. I kvůli tomu ale není ideální třeba do prostorů kuchyně, jelikož navozuje pocit přílišné sterility a nepodporuje chuť k jídlu.

Modrá

Modrá symbolizuje moudrost a stabilitu. Je primárně barvou těch, kteří preferují duchovno a emoce. Často je to barva spojovaná s ženstvím, věrností, teplem rodiny a hlubokými emocemi. Chladné modré odstíny tlumí chuť k jídlu, a mohou tedy napomáhat těm, kteří se snaží zhubnout. Stačí modré nádobí a máte velkého pomocníka. Často bývá i oblíbenou barvou umělců.

Žlutá

Ve starověku byla tato barva vzácná, a tedy vyhledávaná a symbolizovala bohatství a moci. Ve středověku se ale její pozice změnila a stala se doménou šašků a bavičů. Dnes žlutou vnímáme jako barvu veselou a optimistickou symbolizující radost a nový život. Osvobozuje před strachem, přináší úsměv na rtech a hodí se tedy kamkoliv, kde je dobré povzbudit dobrou náladu (kancelář, dětský pokoj apod.).

Oranžová

Tato barva už nepatří k základním, ale přesto ji mnoho lidí považuje za svou nejoblíbenější. Je barvou optimismu a veselé mysli, ale také zvyšuje ctižádostivost a pomáhá dosahovat lepších výkonů. Není tak citově vypjatá jako červená, ale přesto jde o barvu citově stimulační. Povzbuzuje také chuť k jídlu a podporuje trávení. V interiéru dobře vynikne v kombinaci s chladnějšími a tlumenějšími barvami.

Fialová

Už i to, že fialová je vlastně modrá s trochu červené napovídá, co budou její charakteristiky. Symbolizuje tajemství, osobitost, mystiku a duševní sílu. Kombinuje vlastnosti obou barev – modré a červené, a tak může být někdy trochu rozporuplná a může patřit k lidem, kteří jsou přelétaví a snadno mění názory. Ideálně se kombinuje se žlutou a v interiérech se hodí používat spíše její světější odstíny.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button