Dům a zahradaRady a tipy

O kožený nábytek pečujme jako o svoji kůži

Jste milovníky kůže, a tak ve své domácnosti máte kožený nábytek? Především koženou sedačku, za kterou jste dali majlant a přemýšlíte, jak si tuto koženou krásu udržet co nejdéle?

Není to tak složité, ale péči rozhodně potřebuje. Ostatně, většina z nás pečuje o svoji kůži, ženy by mohly hodiny vyprávět o svých návštěvách kosmetiček, které se snaží různými přípravky kouzlit tak, aby žena odcházela s pocitem, že je mladší a krásnější. A tak trošku podobnou péči si zaslouží i kožená sedačka, neboť i kůže na ní je „živý“ materiál, který pracuje a reaguje na okolní vlivy. Např. nesnáší sluneční žár, proto byste si měli trošku lámat hlavu nad tím, kam svoji koženou sedačku umístíte.

Správná péče prodlouží životnost

Chcete-li si uchovat kůži stále jako novou, aby nezměnila barvu, nepraskala či se výrazně nešpinila, dejte jí náležitou péči. Stačí použít jednou za čtvrt roku impregnaci nebo speciální kondicionéry na kůži, které kromě jiného odpuzují vodu, špínu, pot, mastnotu. Tyto přípravky, s jejichž vhodným výběrem vám pomohou odborníci, na kůži nanášíte jemným hadříkem.

Každopádně platí, že správná péče, rovná se delší životnost kůže a zachování všech jejích parametrů. Když mluvíme o správné péči o kůži, je třeba upozornit i na tu vyloženě špatnou. Kůže vodu nesnáší. A jestliže při snaze o vylepšení vzhledu sedačky vodu ještě vytuníte saponátem, pak je to cesta do pekel. Kůže není textil, takže na tuto variantu zapomeňte. Prostě nikdy! A to ani v případě, že došlo k „nehodě“, což se může stát. Vylitá káva, převrhnutá sklenice s pitím, upatlané ručičky vašich dětí.

I tady existují kondicionéry, které koženou sedačku spolehlivě vyčistí, aniž by ji poškodily. Někteří výrobci dodávají soupravy, v kterých je lahvička s přípravkem na odstranění skvrn a nečistot, ve druhé pak kondicionér na obnovu, promazání, impregnaci. Samozřejmostí je přiložená houbička a hadr. Zásadní pravidlo je, že nečistíte pouze „poškozené“ místo, ale celý kus nábytku. Jo, a počítejte s tím, že sedačka se po jejím vyčištění nesmí minimálně osm hodin, někdo udává i celý den, používat. Takže si připravte karimatky, anebo hurá na židle či k sousedům…

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button