Jak řešit krizové situace? Základem je zachovat chladnou hlavu
Léto je časem dovolených, odpočinku i letních radovánek. Bohužel ale právě náš nedostatek pozornosti a obezřetnosti více než kdy jindy vede k řadě nehod nebo zranění, které vyžadují akutní řešení. A člověk, který nemá žádné školení a neví, jak se v takových situacích chovat, může snadno zazmatkovat a přivodit více škody než užitku.
Základem řešení každé krizové situace, ať už se jedná zdraví nebo o jiné potíže, je samozřejmě zachovat chladnou hlavu a jednat s rozvahou. Jenže to se snadněji řekne, než udělá, to je jasné. Zvlášť pokud jde přímo o vás, nebo o členy vaší rodiny, je mimořádně obtížné zachovat klid a postupovat metodicky a racionálně. Lidé mají tendenci podléhat panice, dělat ukvapená a špatná rozhodnutí a často pak celou situaci ještě zhorší. Jak se tedy zachovat, když nastane problém?
Zůstat klidný
Dost možná se vám to nepodaří, když přijde na věc, ale při přípravě na možnou kritickou situaci vždy pamatujte na to, že základ je zůstat v klidu a nestresovat. Proto, ať už nastane cokoliv, je dobré se vždy třikrát zhluboka nadechnout a poté až jednat. Pokud o sobě víte, že jste mimořádně nervózní typ člověka, který nedokáže pod tlakem správně jednat a dělat dobrá rozhodnutí, možná se vyplatí snažit se nejprve najít pomoc, než se sami pustíte do řešení situace.
I to vám dá trochu času se dostat do klidu a být schopen rozhodovat racionálněji. Pokud se vám nepodaří pomoc sehnat, nezoufejte a snažte se udělat maximu, co je ve vašich silách.
Bolest na hrudníku
Pokud přijde náhlá bolest hrudníku, dá se předpokládat, že se jedná o infarkt. Ne vždy to tak je, ale vždy lepší předvídat tento scénář, protože se jedná o nejnebezpečnější variantu.
Tuto situaci rozhodně nepodceňujte, takže i když se zdá, že se postiženému trochu ulevilo, raději přivolejte záchrannou službu. Dokonce i mladí lidé mohou infarkt dostat, takže podle věku také nesuďte.
V prvé řadě je tedy nutné zavolat záchrannou službu a dále se řídit jejich pokyny. Pomohou vás správně navést jak zkontrolovat tep a dýchání postiženého a případně poskytnout srdeční masáž nebo umělé dýchání. V minulosti se uváděla řada způsobů jak srdeční masáž provádět, ale operátorka na lince vám řekne, jak postupovat.
Omdlévání nebo závratě
Zejména v horku nebo na akcích, kde je mnoho lidí, se tyto stavy vyskytují poměrně často. Mohou být způsobeny náhlým poklesem tlaku nebo kolapsem organismu v důsledku přetížení. Důležité je zajistit přísun tekutin a také začít s chlazením. Takového člověka je vhodné uložit do stínu a dát mu nohy nahoru, čímž se podpoří krevní oběh do mozku.
Zvažte, zda je nutné volat záchrannou službu, případně se poraďte s operátorem o vhodném postupu. Tyto stavy většinou nejsou kritické, pokud postižený normálně dýchá a komunikuje, ale pokud se jedná o malé dítě, starého člověka nebo třeba těhotnou ženu, je dobré být více obezřetný.
Krvácení
Krvácení, které není tepenné, je dobré zastavit silným tlakem na poškozené místo. Důležitá je v této situaci také komunikace s postiženým, který může být v šoku a je nutné ho ujistit, že pomoc je na blízku a že se nemusí ničeho bát. Jedná-li se o velkou ránu, je vhodné postiženého přemístit do nejbližší nemocnice, kde mu ránu vyčistí a případně i zašijí. Jedná-li se jen o drobnou ránu či oděrku, je nutné ji vydezinfikovat a obvázat sterilním obvazem.
Dušení
Zvláště chvíle, kdy někdo nemůže popadnout dech a doslova před očima vidíte jak rudne, může být na psychiku dost náročná. Proto se snažte maximálně zachovat klid. Dobré je vyvolat kašlání, které pomůže zasáklému předmětu k uvolnění, pomoci může i silný úder mezi lopatky. Řada lidí také zná tzv. Heimlichův manévr, který však není zas tak snadné provést a celou situaci může i zhoršit. Proto jej provádějte jen tehdy, kdy je zjevné, že by jiné způsoby o záchranu přišly již pozdě.