Rady a tipyZdraví

Zlepšete svůj zrak i bez operace. Pomůže cvičení i prokrvení

Často se k nám dostávají zprávy o tom, že nošení brýlí ve skutečnosti náš zrak zhoršuje. Řešením je pak jen operace, jinak se nedá postupnému zhoršování zraku zabránit. Objevuje se i mnoho zastánců speciálního očního cvičení, které nám může snížit dioptrie, případně nás zbavit brýlí docela. Je to vůbec možné? Zdá se, že nějaký vliv by to mít mohlo, a rozhodně se vyplatí tomu věnovat pozornost a snažit se najít způsoby, jak se dá zlepšit i váš zrak.

Špatný zrak

Jaký je vlastně důvod našeho špatného vidění? Má to samozřejmě řadu příčin, ale nejčastější je určitě neschopnost zaostřovacích svalů správně se stáhnout či uvolnit a nastavit tak ostré vidění. Na vině může být i špatné prokrvení oblasti očí, které může být způsobeno problémy s krční páteří.

Naše zdraví samozřejmě mimořádně ovlivňuje i řada dalších faktorů jako je životní prostředí, naše genetika, životní styl nebo i stres a psychické potíže. Svůj podíl viny nesou i různá chornická onemocnění. Mezi nimi jednoznačně vévodí cukrovka, která významně zhoršuje prokrvení očí a vede ke změnám na sítnici. Může se objevit také šedý nebo zelený zákal a jiné komplikace.

Lepší prokrvení

Dobré prokrvení je důležité pro různé části našeho těla. Naše svaly, klouby ani různé tkáně nemohou bez dostatečného zásobení okysličenou krví správně fungovat. Výborným prostředkem ke správnému prokrvení je pravidelný pohyb. Nemusíme dřít jako vrcholoví sportovci, ale dostatek pohybu každý den, umí dělat divy. Dopřejte si třeba svižnou procházku nebo se do práce vypravte na kole. Není nutné při cvičení vypotit i vlastní duši, důležitější je pravidelnost.

Prokrvení očí vylepšíme i cíleným cvičením krční páteře. Krční páteř je nutné především uvolnit. Pomůže například uklánění hlavy ze strany na stranu a kývání hlavy nahoru a dolů. Seďte u cvičení vzpřímeně a očima sledujte dráhu vašeho pohybu. Zařadit můžeme i krouživé pohyby, které z pohybu do strany přecházejí dolů a pak na druhou stranu a nahoru. Hlavou nijak netrhejte, ani se nesnažte jít přes bolest, krční páteř je velice náchylná na zranění.

Oční svaly

Trénovat oči je jistě prospěšné. Pokud nosíte brýle, je vhodné je čas od času odložit a snažit se fungovat bez nich. Dlouhodobé nošení brýlí může také způsobovat bolest hlavy, takže je lepší na to myslet, a kdykoliv můžete brýle odložit. Tím, že se oči s brýlemi nemusejí tolik snažit, více zakrňují. Je dobré nechat si proto brýle třeba jen na řízení auta. Samozřejmě v závislosti na tom, kolik máte dioptrií a jakou práci vykonáváte.

Oční cviky je dobré provádět pravidelně, ideálně třikrát denně. Jeden z velmi účinných cviků je zaostřování na blízké a vzdálené věci. To provedeme tak, že umístíme jeden předmět do vzdálenosti asi metr od očí a další asi do vzdálenosti 3-4 metrů. Poté střídavě zaostřujeme zrak na bližší a vzdálenější předmět. Opakujeme dvacetkrát za sebou.

Dále pomůže pohybování očima ze strany na stranu. V první sadě se podíváte co nejvíc nahoru, pak co nejvíce dolů, pak doleva a pak doprava. Jde jen o pohyb očí, hlavou se snažte nehýbat a krční páteř držte zpříma. Cvičíme každou sadu zhruba osmkrát. Nechodíme přes bolest, ale snažíme se dosáhnout maximálního rozsahu.

Po cvičení očím uleví teplý obklad. Můžeme například nechat vychladnout sáčky s heřmánkovým čajem a až budou jen lehce teplé, lehneme si a na oči přiložíme čajové sáčky. Můžete to ostatně aplikovat i jindy, když cítíte, že vaše oči jsou unavené a bolavé.

Zrak se tedy dá zlepšit, ale chce to trvalé úsilí, které musí vycházet především od vás osobně. Nikdo jiný vás k pravidelné péči o oči nedonutí. Rozhodně se to ale vyplatí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button