CestováníRady a tipy

Mezinárodní volání vás může nepříjemně zaskočit. Zjistěte, jaká pravidla roamingu platí

Na dovolené určitě nechcete být mimo kontakt s vaší rodinou, přáteli či příbuznými. Mít možnost zavolat si ze zahraničí nebo poslat zprávu je dnes naprostou samozřejmostí. Právě k tomuto účelu máte určitě i vy u svého operátora aktivovanou službu roaming. Vzhledem k novým pravidlům v rámci EU už se určitě nebojíte, že by vás po dovolené nepříjemně překvapil vysoký účet za telefon. Buďte ale opatrní, tak jednoduché to není a byla by škoda zkazit si zážitky z prázdninových cest vysokými poplatky. Zradit vás může volání na některá zahraniční čísla nebo pobyt v příhraničních oblastech.

Pro většinu lidí není roaming nic nového. Pokud cestujete, je zcela běžné, že jej máte aktivovaný a využíváte volání i SMS, nebo dokonce i datové připojení. Jenže pokud si myslíte, že nezaplatíte o nic víc než doma v Česku, můžete se mýlit. Pod pojmem roaming si totiž lidé často představují výhodné volání na mezinárodní čísla – to však není tak úplně pravda a zákoutí zahraniční komunikace vás mohou přijít velmi draho.

Kdy je roaming zadarmo?

Roamingem se rozumí situace, kdy využíváte zahraniční mobilní síť. Může se tedy jednat o volání, posílání zpráv i surfování na internetu. V zemích EU a některých dalších pro vás platí totožné ceny jako v ČR. Jedná se o princip roam like at home – seznam těchto zemí může mít ale každý operátor trochu jiný, a proto se vyplatí před odjezdem situaci ověřit přímo u vašeho operátora.

Co je mezinárodní volání?

Zmatek ale může způsobovat tzv. mezinárodní volání. Pro to platí zcela odlišné cenové podmínky a může vás stát pěkný balík peněz. Mezinárodní volání je takové volání, když zákazník zavolá na jakékoliv zahraniční číslo ze své domácí sítě. Může se to stát velmi snadno – třeba zavoláte na mobil kolegovi, který je ze zahraničí a využívá svůj osobní telefon s mezinárodním číslem. Tento hovor vám pak operátor naúčtuje podle zcela jiného sazebníku.

Stejně jako roaming i mezinárodní volání podléhá regulaci ze strany EU, takže v rámci EU vás takový hovor vyjde jen na nějakých pár korun za minutu – pokud tedy nebudete volat hodinu, není se třeba obávat horentních sum. Mimo EU je však situace už hodně jiná.

Obezřetnost na hranicích

Pokud se chystáte, co země, která sousedí s nečlenským státem EU, je dobré být hodně opatrný zejména při pohybu okolo hranic. Telefon se může zcela bez vašeho vědomí přehlásit na silnější síť neunijního operátora a najednou se vám za využité sužby budou účtovat zcela jiné ceny. Především poplatky za data jsou v zemích mimo EU opravdu vysoké. Podobné úskalí na vás může číhat nejen při hranicích, ale třeba také při plavbě na lodi nebo ve vysoký horách.

Jak potížím předcházet?

Problému se dá předejít tím, že si na telefonu nastavíte manuální výběr sítě. To vám dá vždy možnost zvolit si operátora, kterého chcete. Nestane se vám tedy, že by se mobil bez vašeho vědomí přehlásil do jiné sítě. V každém telefonu se to sice nastavuje trochu jinak, ale jistě podobnou možnost najdete v sekci Nastavení vašeho telefonu.

Pokud se chystáte mimo EU a vyhrazené země, zvažte pořízení zvýhodněného mezinárodního volání. Pro delší pobyty, obvykle bývá daleko výhodnější aktivovat si místní telefonní číslo. Když totiž operátor zjistí, že roamingové služby využíváte příliš, může vás požádat o vysvětlení. Pokud se vám nepodaří situaci osvětlit, mohou vám být účtovány další poplatky.

Jen pro uklidnění – pokud jste na území České republiky, tak za přijatý mezinárodní hovor nikdy nic neplatíte.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde-vam-zlevni-volani-ci-data-a-na-co-si-dat-pozor-ptejte-se/r~5de7913c510811e7ba1d0025900fea04/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button