Rady a tipyZdraví

Bolí vás hlava a oči po práci na počítači? Ulevit si můžete brýlemi proti modréu světlu

Pracujete na počítači? Pak vás asi nepřekvapí občasná bolest hlavy nebo nepříjemné pálení v očích. Je to poměrně běžný následek koukání do monitoru, který ale mnoho lidí ignoruje a neřeší. Vaše oči ale takto velmi trpí – a to nejen únavou, ale také přetížením, které může vést k problémům, nebo i nepříjemné bolesti hlavy. Příčinou je modré světlo, proti kterému se však dá účinné bránit. Je možné jeho vlivy omezit vhodnými brýlovými skly v dioptrické i nedioptrické variantě.

Brýle blokující modré světlo se v posledních letech staly velmi populární, ale mnoho lidí je chápe spíše jako jakýsi módní doplněk a neřeší jejich skutečné praktické přínosy. Kdy je vhodné si je pořídit a jak vám vlastně mohou pomoci? Faktem je, že pokud pracujete na počítači, budou se brýle proti modrému světlu hodit i vám. 

Určitě totiž nijak nesouvisí s tím, zda máte nebo nemáte dioptrie. Modré světlo je totiž všude kolem nás a má na naše oči negativní vliv bez ohledu na to, zda brýle nosíte nebo ne, a jaký je stav vašeho zraku. Kdy vám brýle proti modrému svěltu pomohou?

Co umí brýle proti modrému světlu?

Jedná se o speciální brýle, které jsou navrženy tak, aby minimalizovaly množství modrého světla, jenž dopadá na naši sítnici. Modrému záření se nemůžeme zcela vyhnout, jelikož je například také nedálnou součástí slunečního svitu, ale dá se výrazně omezit působení, které má na naše oko.

Zjednodušeně lze říct, že brýle s technologií blue control se vyplatí nosit vždy, když jste vystavěni modrému světlu. Určitě by je pak měli nosit lidé, kteří na počítači pracují, a jsou tudíž jeho působení vystaveni takřka nepřetržitě po dobu mnoha hodin denně.

Používání mobilního telefonu

Displeje chytrých telefonů, tabletů, navigací nebo různých jiných mobilních zařízení samozřejmě nutně vyzařují modré světlo. Pokud jen jednou za den napíšete textovku nebo si přečtěte zprávy na internetu, samozřejmě o nic nejde – jenže to asi není realita většiny dnešní populace. Mnoho lidí několikrát za hodinu kontroluje nové e-maily či sociální sítě a to znamená, že koukáním do displeje lze strávit i několik hodin denně. A to představuje už pořádnou dávku modrého světla, které může mít na naše oči negativní vliv.

Používání počítače nebo notebooku

Ať už na počítači pracujete, nebo vám slouží pro zábavu, nevyhnete se pořádné náloži modrého světla. Zejména pro práci na počítači se brýle proti modrému světlu hodí velmi. Průzkumy ukazují, že průměrný dospělý člověk používá počítač téměř 4 hodiny denně, takže je jasné, že opravdu skoro každý takové brýle využije a nebude to zbytečná investice.

Při sledování televize

Modrému světlu neutečou ani milovníci sledování televize. Podobně jako obrazovka počítače, i televize vyzařují velké množství škodlivého modrého zářením. Určitě si tedy před večerním sledováním televize nezapomeňte nasadit brýle.

S dioptriemi nebo bez?

To jsou samozřejmě jen ty nejčastější situace, při kterých jste vystaveni působení modrého světla. Reálně je jich ale mnohem více. Věděli jste například, že modré světlo vyzařuje také LED osvětlení?

Jak je to ale s nošením takových brýlí v případě, že již nosíte své dioptrické brýle? Řešení je poměrně jednoduché – stačí si nechat ty nové osadit skly s filtrem modrého světla. Na první pohled nic nepoznáte, ale vaše oči rozdíl rozhodně uvidí.

Pokud naopak dioptrické brýle nenosíte, můžete si pořídit klasickou variantu bez dioptrií a opět se vám vaše oči poděkují.

Co vám přinese snížení působení modrého světla?

Benefitů je celá řada:

  • výrazná redukce modrého záření, které škodí vašemu zdraví
  • možnost déle pracovat, protože vaše oči nebudou unavené
  • lepší vidění a pohodlí při práci

Je to tedy dobrá investice do vašeho zdraví a pohodové práce.

ZDROJ: https://www.eyecaregroupnc.com/how-to-protect-against-blue-light-and-digital-eye-fatigue/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: MART PRODUCTION: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-notebook-prace-7605224/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button