Rady a tipyZdraví

Amenorea, problém, o kterém se příliš nemluví

Když se většiny žen zeptáte, jak vnímají sovu menstruaci, často odpoví, že je obtěžuje a považují ji za něco zbytečného a nepříjemného. Jenže to platí jen do doby, než o ni přijdou. O amenoree se bohužel příliš nemluví, a to i přesto, že se týká až alarmujícího počtu žen. Poruchy menstruačního cyklu bývají různé a mezi ně patří i amenorea neboli vynechání menstruace. Jak k ní dojde a jaké jsou nejčastější příčiny?

Koloběh každého měsíce

Menstruační cyklus je biologický děj, který se u žen opakuje pravidelně od první menstruace až do té poslední a má periodický charakter. Při tomhle procesu se tělo připravuje na přijetí oplodněného vajíčka a těhotenství. Při většině cyklů ale k oplodnění nedojde a při menstruaci dojde k vyloučení nepotřebné sliznice. Toto krvácení se dostavuje pravidelně každý měsíc a pokud se nedostaví, je to známka, že něco není v pořádku. Může to samozřejmě znamenat, že je žena těhotná. Pokud to tak ale není, je třeba tázat se, proč menstruace nepřišla.

Když se menstruace nedostaví, jde o tzv. amenoreu. Absence menstruace je přirozená v pubertě, kdy se cyklus teprve ustaluje, pak během těhotenství a samozřejmě v menopauze a po ní. Jinak přirozená není. Existuje amenorea primární, kdy žena nezačne menstruovat ani po 15. roce věku a její častou příčinou bývá porucha endokrinního systému nebo selhání vaječníků. Toto je případ hormonální poruchy, který je potřeba řešit s gynekologem. Sekundární amenorea se týká žen, které měly pravidelnou menstruaci, a najednou ji nedostaly po dobu 3 měsíců. Když vám tedy poprvé menstruace vynechá, nemusíte hned panikařit. Raději se zkuste dát více do pohody, snažte se žít zdravě a ještě dva měsíce vyčkejte. Pokud se ani pak nedostaví, určitě kontaktujte vašeho ženského lékaře.

Možné příčiny

Tyto potíže mohou mít řadu příčin, který odhalí jistě až lékař. Často jde o hormonální problémy spojené s hladinou estrogenu. Typickými důvody ztráty menstruace je například stres, úbytek váhy, fyzický výkon nebo nemoc. Nejsou to však jediné důvody, může jít také o poruchy hypofýzy, štítné žlázy nebo nadledvin či nádor na vaječnících. Velmi častou bývá sekundární amenorea u aktivních sportovkyň – a nemusí jít pouze o vrcholové sportovkyně. Ohrožené jsou zejména ženy, které dělají vytrvalostní sporty (dlouhé běhy, náročná kardio cvičení apod.).

Pozor na váhu a vyvážený životní styl

Podle statistiky zhruba 20 procent běžkyň trpí touhle zdravotní komplikací. I když to není na první pohled vidět, není to pro jejich zdraví prospěšné, amenorea způsobuje mimo jiné snížení hladiny vápníku v kostech a tím hrozí riziko zlomenin či osteoporóza. Nehledě na to, jak to může ovlivnit jejich budoucí možnost početí. Podobně jsou na tom ženy, které se až příliš obávají o svou váhu nebo snad dokonce trpí nějakou poruchou příjmu potravy. Pokud žena nemá dostatek tukové tkáně a její hmotnost klesne o deset až patnáct procent pod normální váhu, klesá dramaticky produkce estrogenu a dojde k dlouhodobé absenci menstruace.

Možnosti léčby

V každém případě konzultujte další potup s lékařem. Samy tento problém většinou nevyřešíte. Záleží na příčině, někdy je nutné navštívit také endokrinologa. V případě, že jste vyhublá nebo to přeháníte s fyzickou zátěží, uberte a naopak se zaměřte na nutričně vyvážený jídelníček. Opravdu je nutné se postavit čelem k jakýmkoliv problémům s příjmem potravy. Nejde jen o vaše ženské zdraví, ale i o zbytek těla. Pokud víte, že tyto potíže máte, zvažte návštěvu psychologa nebo jiného odborníka.

Návrat menstruace může trvat dlouhé měsíce. Opět záleží, jaký způsob léčby zvolíte a jaká byla příčina potíží. Nezřídka lékaři nasazují hormony, ale je na vašem zvážení, zda tento postup chcete, nebo ne. Rozhodně existují i jiné možnosti, které by vám lékař měl nastínit.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button