Dům a zahradaRady a tipy

Chcete ještě letos sklízet? Tyto plodiny můžete sázet i na konci léta

Zaspali jste letos se sázením a máte pocit, že letos už se s domácí úrodou můžete rozloučit? Vůbec ne – i v srpnu můžete zasadit chutné plodiny, a ještě letos sklízet. Které to jsou a jak zajistit, že vám stihnout krásně vyrůst?

Faktem je, že sezóna na zahradě právě vrcholí. Zahrádkáři mají plné ruce práce se sklízením plodů své práce a radují se (nebo smutní) nad výsledky svého snažení. Pokud ale vy nemáte z čeho se radovat, ještě máte šanci to před prvními mrazíky dohnat. Možností máte hned několik.

Ředkvičky

Tahle kořenová zelenina je skvělá v tom, že v malém plodu nabízí skutečně vysoké množství vitaminů a minerálních látek. Její výhodou je, že k dozrání nepotřebuje zas tolik času. Klíčí totiž již krátce po výsevu a během 14 dnů můžete sklízet plody. Navíc pokud využijete tzv. výsevní pás, máte pěstování téměř bez práce. Jen vyznačíte řádek, vložíte pásek a pak už jen čekáte, až uvidíte první rostlinky. Můžete si vybírat mezi různými druhy, kdy mezi klasiku patří typické červené ředkvičky, ale pěstují se také bílé, fialové a žluté. K podzimnímu výsevu se nejvíce hodí odrůdy Duo, Rampouch, Granát nebo třeba Tercie.

Špenát

Jedná se o plodinu, která je plná cenných živin, obsahuje hodně antioxidantů, ale samozřejmě také skvěle chutná a dá se využít na řadu způsobů. Špenát se dá bez potíží konzumovat syrový nebo jej můžete tepelně upravovat, záleží na vašich chuťových preferencích. Obvykle se vysívá do řádku, ale také se dá jen rozhodit po záhonu a lehce přihrnout zeminou. První rostlinky lze sklízet už 5 týdnů po výsevu. Klíčové je ale vybrat vhodné odrůdy pro podzimní výsev, například Matador, Monores či Winter riesen.

Mangold

Dnes mangold patří spíše k lehce zapomenutým druhům, který mnoho lidí nepěstuje, protože nevědí, jak jej zpracovat. Je to ale škoda, protože právě mangold je úžasným zdrojem prospěšných látek, je velmi účinný v prevenci nádorových onemocnění a má vysoký obsah železa. Lze jej konzumovat syrový i tepelně upravený. Navíc se velmi snadno pěstuje, ale je třeba mu dopřát kvalitní půdu s dostatkem živin. Pokud budete mangold pravidelně zalévat, můžete listy mangoldu sbírat třeba až do půlky října. Přes zimu můžete nechat rostlinky v záhoně, jelikož se běžně stává, že na jaře znovu rychle obrazí a brzy vám poskytne první úrodu.

Salát

U salátů pamatujte, že semena by se měla sázet ideálně do půlky srpna. Saláty jsou obecně velmi bohaté na živiny, obsahují například vysoké množství hořčíku. Na pozdní pěstování ale odrůdy pečlivě vybírejte, změněné podmínky lépe zvládnou odrůdy Deon, Faraon, Major nebo Červánek. Chcete-li, aby salát na zahrádce přezimoval, můžete si vybrat také odrůdu hlávkového salátu Humil. Semínka salátů vyséváme rovnou na trvalé stanoviště nebo do pařeniště. Listy můžete sklízet asi za 7 týdnů, za 10 až 11 týdnů po výsevu se sklízejí hlávkové saláty.

Polníček

Tato nenáročná rostlinka je oblíbená do salátů, protože má příjemnou, mírně oříškovou chuť, je plná vitaminu C, ale obsahuje také nezbytné zásoby vápníku a železa. Aby vám vyrostl i na konci léta, potřebujete jen slunný záhon a kyprou půdu. Roste klidně i během chladných měsíců, jen je třeba jej pečlivě přikrýt netkanou textilií nebo sklem, aby zbytečně netrpěl v mrazu. Zajistí vám zásobu vitamínů i v chladném a nevlídném počasí.

ZDROJ: https://www.ireceptar.cz/zahrada/dvanactero-druhu-zeleniny-ktere-muzete-vysit-v-srpnu-20190801.html

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Greta Hoffman : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruka-leto-zahrada-7728077/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button