Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Nenechte si jaro zkazit alergií. Takto se jí ubráníte

Jaro láká k pobytu venku a ke sportovnímu vyžití, kterému počasí celou dlouhou zimu nepřálo. Všechno krásně kvete, pučí a vládne příjemná atmosféra naplněná sluncem a těšením se na letní radovánky. Jenže pro mnoho lidí je jaro spojené i s řadou nepříjemností – svědění očí, rýmou, kýcháním. Alergie je opět tu! Přesně takové pocity má na jaře mnoho alergikům, kterým pyl nedělá vůbec dobře. Pokud i vy chcete sportovat venku a užívat si prvních paprsků slunce, zkuste tyto tipy, které by vám mohly ulevit.

Na vině je naše imunita

Pokud jste nikdy více nepátrali po příčině vašich potíží, možná vás překvapí, že za vznik alergie je odpovědný právě nás imunitní systém. Na naše tělo denně působí mnoho látek a mikroorganismů, kterým se zdravý imunitní systém snaží bránit. Naše tělo je totiž vnímá jako potenciální hrozbu, která by mohla způsobit nemoc nebo by mohla organismus poškodit. Při vniknutí viru nebo bakterie do těla se tedy odstartuje celé spektrum různých procesů a dějů, které vedou k vytvoření protilátek. Ty mají za cíl nezvaného hosta spolehlivě zničit.

Bohužel v případě alergie dochází k přemrštěné reakci imunitního systému i na pyl, tedy na látku, která by v normálním případě neměla žádnou imunitní odpověď vyvolávat. Takové látky nazýváme alergeny. Zda bude náš imunitní systém na takovou látku reagovat, si rozhodne sám po prvním setkání s ní. Následná expozice alergenu vede k uvolnění řady látek ze žírných buněk. Ty mohou způsobit otoky, ovlivnit srážlivost krve nebo vést k jiným běžným projevům alergie.

Komplikace

Alergen je často spouštěčem astmatu, což je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Takový zánět je neinfekční, tzn. je způsoben alergenem, nikoliv bakteriemi či viry. Mohou se objevovat potíže s dýcháním, dále dráždění ke kašli, pocit tíže na hrudi apod. Astma se objevuje nejčastěji už v dětském věku a až z 80 % je alergického původu.

Nejzávažnějším stavem, který může vzniknout následkem setkání s alergenem, je anafylaktický šok. Dochází zde k výraznému poklesu krevního tlaku. Zrychluje se srdeční tep, cévy jsou propustnější pro vodu, a dochází tak k otokům. Pokud není postiženému poskytnuta pomoc, může dojít k selhání oběhu a pacient upadá do bezvědomí. Navíc dochází i ke stažení průdušek a hrozí udušení.

Co zabírá proti alergii?

Léčbu závažnějších alergií je vždy nutné svěřit lékaři. Zde uvedené přípravky vám pomohou pouze od mírných projevů pylových alergií, které mohou potkat čas od času každého.

Antihistaminika

Jsou vůbec nejčastějšími přípravky, které se pro zmírnění nepříjemných příznaků používají. Tato léčiva blokují účinky histaminu a ulevují od rýmy, ucpaného nosu, svědění, kýchání i pálení očí.

Nejčastější léky z této skupiny fungují na principu imunomodulačního efektu (tzn. snižují přemrštěné reakce imunity). Patří sem celá řada volně prodejných přípravků, např. Zyrtec, Zodac, Alerid, Xyzal. Tyto léky jsou určeny pro vnitřní užití a užívají se sezónně, při výskytu alergenu, ráno po probuzení.

Kortikoidy

V případě alergií se podávají především lokálně ve formě nosních sprejů nebo mastí. Je však třeba upozornit, že většina přípravků obsahujících kortikoidy je vázaná na lékařský předpis. Jejich vnitřní užívání má totiž celou řadu nežádoucích účinků a je třeba je užívat jen pod dozorem lékaře a jen ve stanovených případech.

Dekongestiva

Dalo by se říct, že jsou mezi lidmi nejrozšířenější, protože mají za cíl zmírnit otok nosní sliznice. Patří k nim známé přípravky jako např. Nasivin, Olynth, Otrivin. Opravdu po nějakou dobu otok zmírňují, účinek je rychlý a alergikovi se lépe dýchá. Je však prokázané, že při častém užívání dochází k paradoxnímu otoku sliznice a pacientovi se dýchá ještě mnohem hůře. Tento nepříjemný vedlejší efekt se bohužel dostavuje již po poměrně krátké době – stačí jen dva až tři týdny pravidelné aplikace. Řešení následků je pak nutné konzultovat s lékařem. Lze tedy maximálně doporučit používat přípravky nejvýše týden nebo ještě lépe – úplně se jim vyhnout a raději zvolit vhodnější léčivo.

Naučte se s alergií žít

Alergie jsou v dnešní době stále častější. Pokud se alergie objeví, je základní pravidlo zjistit, co je její příčinou. Nejjednodušší cestou je samozřejmě objednat se k alergologovi, který vám udělá kožní test. Jakmile je alergen znám, je nejlepší prevencí vzniku alergie se mu zcela vyhnout. V případě pylové alergie to ale mnohdy bývá velmi obtížné.

Zkuste pár tipů, jak na to:

  • Vybavte se antihistaminiky ve formě tablet, sprejů a kapek a v případě potřeby je v sezóně užívejte.
  • Pročišťujte nos pomocí mořské vody.
  • Sledujte alergenový kalendář – snadno tak zjistíte, kdy váš alergen nejvíce působí a můžete se vyhnout venkovním aktivitám.
  • Větrejte doma zejména po ránu, kdy je pylů nejméně.
  • Pravidelně doma utírejte prach – zbavíte se tak i usazeného pylu.
  • Při pobytu venku si oči chraňte brýlemi.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button