Rady a tipyZdraví

Flexitariánství se vrací k předkům. Stravování podle nich nám může prospět

Bezpochyby ve svém okolí najdete někoho, kdo vyznává vegetariánství nebo veganství. Tyto dva výživové směry jsou stále populárnější, a zejména mezi mladými jsou již považovány za standard. Slyšeli jste ale už o flexitariánství? Je to vlastně styl stravování, který vychází ze stravy našich předků, kteří žili daleko prostším životem, což se odráželo i v jejich stravě. Přitom zvládali vykonávat fyzicky náročnou práci. My, kteří sedíme celé dny u počítače, si stěží dokážeme něco podobného představit. 

Tehdy strava běžné rodiny vypadala asi tak, že 50 % potřeby bílkovin lidé pokrývali z obilí, 40 % z domácích a ulovených zvířat a zbytek bílkovin zajistily luštěniny, mléčné výrobky a sbírané plody, tedy zejména ořechy nebo houby.

Méně masa, pevnější zdraví

Rozvoj intenzivního chovu hospodářských zvířat má samozřejmě celou řadu nevýhod. Jde zejména o negativní vliv na životní prostředí. Dochází k oslabování ozonové vrstvy a okyselování či zvyšování skleníkového efektu. Dokonce se někdy hovoří o tom, že chov hospodářských zvířat má na globální oteplování daleko větší vliv než třeba emise oxidu uhličitého z dopravy.

Pokud přemýšlíte nad konzumací masa v ekologických souvislostech, je právě flexitariánství cestou, která může mít smysl. Flexitariánství totiž věří v omezení konzumace masa, ale zároveň klade velký důraz na kvalitu vstupních surovin, zohlednění ekologických principů a udržitelnosti.

Flexitariáni se tedy v mnohém ztotožňují s vegetariány, ale přidávají k tomu i něco navíc. Cílem není jen nejíst maso, ale celkově změnit stravování tak, aby bylo udržitelné a prospěšné nejen pro tělo, ale i pro planetu. Pokud už by se v jídelníčku mělo maso vyskytnout, tak jen takové, které pochází z bio či farmářské produkce. Podle studie totiž vědomě omezuje spotřebu masa jen jedna ze tří evropských domácností. I vy se můžete stát jednou z nich.

Klíčky přináší život

Luštěniny mohou být velmi zajímavou a prospěšnou rostlinou alternativou k masu. Obsahují totiž nejen kvalitní bílkoviny, ale také vlákninu a komplexní sacharidy. Přestože o nutričním přínosu luštěnin není žádných pochyb, většinou se v našem jídelníčku vyskytují jen sporadicky. Právě luštěniny i obiloviny mají v jídelníčku flexitariánů své nezastupitelné místo a také zlepšují proces klíčení.

V semínkách při klíčení vzniká doslova enzymatická bouře, kdy se velmi intenzivně uvolňují různé esenciálních aminokyseliny, zvyšuje se obsah vitaminů, enzymů a minerálních látek, a tím se také zvyšuje stravitelnost takového pokrmu. Klíčení může představovat budoucnost stravování pro nás pro všechny.

Namísto masa zvolte chleba

Napadlo by vás, že i z chleba se dá získat značné množství bílkovin? Díky spojení znalostí a dovedností vznikají dokonce unikátní receptury obilno-luštěninového chleba z naklíčených surovin. Takové výrobky se pak pyšní nejen vysokým obsahem bílkovin, ale také vlákniny a dalších složek. I díky chlebu tedy můžete získat dostatek hodnotných živin, jen musíte vědět, jaký chleba vybírat, a měli byste si také uvědomit, že takový chleba bude vždy dražší než komerční alternativy plné bílé mouky. Do vašeho zdraví ale má smysl investovat.

Výhody a nevýhody

Alternativní způsob stravování může pomoci s některými zdravotními obtížemi. Obvykle pomáhá napravovat příliš vysokou hladinu krevního tlaku nebo cholesterolu, pomáhá řešit obezitu nebo potíže trávicího a zažívacího charakteru. 

Některé druhy alternativní stravy jsou však spojeny i s riziky. Pozor by si měli dávat zejména těhotné ženy, kojící ženy, malé děti nebo lidí, kteří trpí specifickými zdravotní i potížemi. Alternativní způsoby stravování totiž ve většině případů nabízejí omezený výběr surovin a tím i živin, které takto přijímáme. O konkrétním pojetí nového způsobu stravování je tedy vždy dobré poradit se s výživovým specialistou.

ZDROJ: https://health.clevelandclinic.org/what-is-the-flexitarian-diet/
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Elle Hughes ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button