Dům a zahradaRady a tipy

Přírodní čisticí prostředky pro vaši domácnost

Každá domácnost potřebuje pravidelnou očistu. Někdy se nám příčí používat stále nějaké chemické prostředky. Nabízíme několik rad, jak vaši domácnost udržet čistou pomocí běžně dostupných nechemických čističů.

Citrony

Kyselina obsažená v citronové šťávě má antibakteriální a dezinfekční účinky a se špínou i rzí si dokáže poradit.  Navíc neobsahují žádné toxické látky a provoní vaši domácnost svěží vůní. Vyššího účinku dosáhnete smícháním se solí. Pastu můžete použít na místa, která je potřeba vydrhnout.

Na co je použít:

Kuchyň – rozkrojte citron a polovinu namočte do jedlé sody, takto vyrobený prostředek můžete použít míst houbičky. Sodu, která na čištěném povrchu zůstane, lehce setřete. Tento přípravek se nehodí na mramor či nerez ocel. Citronová šťáva vám pomůže zbavit se odolných skvrn na dřevě i plastu (třeba prkénka). Vymačkejte citronovou šťávu na čištěné místo a nechte působit asi 20 minut, poté řádně umyjte. Chcete – li zvýšit účinek mycího prostředku v myčce, přidejte do něj lžičku citronové šťávy.

Koupelna – tady můžete citron využít na vodní kámen třeba u vodovodní baterie. Stačí ji večer potřít citronovou šťávou, nechat přes noc působit a ráno setřít vlhkým hadříkem. Kaší z citronové šťávy a sody můžete potřít špinavé spáry mezi dlaždicemi a starším kartáčkem vydrhnout. Pokud přidáte půl šálku citronové šťávy do posledního pracího cyklu v pračce, projasníte tak svoje oblečení. Nevíte, jak vyčistit sprchový kout? Šťávu z několika citronů nalijte do rozprašovače a postříkejte jí dveře koutu.

Dřevený nábytek – můžete použít leštidlo, které si vytvoříte smícháním ½ hrnku olivového oleje a ¼ hrnku citronové šťávy.

Jedlá soda

Funguje nejen jako čisticí prostředek, ale pohltí i různé pachy. Pasta je univerzální čisticí prostředek. Výroba – 5 lžic sody smícháte s 5 lžícemi vody.

Kde ji použít:

Koberce a čalouněný nábytek – jestli se chcete zbavit zatuchlého zápachu, nasypte sodu na příslušné místo a nechte působit asi hodinu, poté řádně vysajte.

Betonové povrchy – tady pomůže soda vyčistit olejové či mastné skvrny. Stačí ji na ně nasypat, postříkat trochu vodou a nechat přes noc působit. Následující den vydrhněte mokrým kartáčem.

Grilovací náčiní – pomocí vlhkého kartáče namočeného do sody z něj vyčistíte mastnotu.

Usazeniny od kávy a čaje – nádobu naplňte vodou a nasypte jednu lžíci sody, nechte působit přes noc.

Pasta na zuby

Díky kombinaci abrazivních složek, mycích částí a antibakteriálních prvků je zubní pasta velmi účinný prostředek na čištění různých skvrn. Účinně však funguje pouze klasická pasta, ne gel či pasta s bělícími složkami. POZOR – ty by mohly, díky abrazivům a chemikáliím, poškodit některé povrchy.

Kde použít:

Mastné stříbro – zašlé šperky oživí trocha pasty nanesená na jemný hadřík.

Napařovací žehlička – hadřík s trochou zubní pasty odstraní usazeniny z tvrdé vody, které se mohou tvořit na spodku žehličky.

Sůl

Toto dochucovadlo funguje jako přírodní abrazivum a může nahradit čisticí písek.

Kde použít:

Umělé květiny – usazeného prachu se zbavíte jednoduchým způsobem. Květiny vložte do papírového sáčku, posypte solí, sáček důkladně uzavřete a zatřeste jím.

Mastné hrnce a pánve – stačí je posypat solí, tak tuk vstřebá. Následně umyjte jako obvykle.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button