Dům a zahradaRady a tipy

Proměňte své bydlení v krásný světlý prostor, kde zmizí každý zimní splín

Dny se začínají stále více a více krátit a přirozené světlo už nám bývá stále vzácnější. Pokud se těchto krátkých dní děsíte a bojíte se, jaký to na vás bude mít vliv, určitě neházejte flintu do žita. Dá se to řešit. Pokud bojujete s podzimní únavou a sezonními depresemi, je to dost možná právě následek nedostatku světla a pobytu na čerstvém vzduchu.

Dostatek světla je nezbytný pro psychickou pohodu a zdravý metabolismus člověka. Většině se ho ale, především na podzim a v zimě, příliš nedostává. Následkem toho můžeme bojovat nejen se špatnou náladou a splíny, ale i se zdravotními obtížemi a únavou. Množství světla, které se do interiéru dostane, záleží především na velikosti oken, jejich umístění a prostorech samotné místnosti. Bohužel tyto dispozice většinou příliš neovlivníte. Zvlášť pokud máte severně orientovaný byt či kancelář, přirozeného světla si příliš neužijete. Musíte tedy hledat jiné možnosti.

Vybírejte světlé barvy

Jistě jste si všimli, že severský styl bydlení je typické právě velmi světlými tóny barev. A není to náhoda. Právě na severu je totiž světla celoročně málo a v zimě ještě dvojnásob méně. Proto se jej místní snaží kompenzovat alespoň zařizováním bydlení ve světlých barvách. Ty místnost opticky zvětší. Kromě bílé fungují také světle modrá a zelená, mentolová, vanilková nebo krémová. Trochu radosti a svěžesti vám do bydlení může vnést i jasná limetková barva nebo výrazně malinový odstín.

Bílé stěny

Při hrátkách s barvami myslete na pár základních pravidel. Strop vždy vymalujte nejsvětlejším odstínem, ideální je bílá. Místnost zvýšíte, pokud barvu ze stropu přetáhnete i na zeď a vytvoříte na ní bílý vodorovný pruh. Cílem je jednoduše celou místnost rozzářit a prosvětlit. Pokud přeci jen chcete na stěnu nějaké tmavší barvy, pak ji dejte jen na jednu stěnu. Vhodné jsou i dřevěné obklady, ale opět spíše ve světlejším dekoru.

Neopomíjejte ani podlahu. Vybírejte dřeviny a jejich imitace v bílých nebo světlých odstínech. Světlé podlahy jsou sice méně praktické, ale pokud jsou tyto plochy omyvatelné a nejde vyloženě o drahé koberce, neměl by to být problém ani s dětmi nebo s domácími mazlíčky.

Hrajte si se vzory

Pomohou také geometrické tvary, z nichž nejužitečnější jsou proužky.  Rozhodně se ale nehodí na všechny stěny, bohatě postačí umístit je na jednu stěnu. Se svislými pruhy místnost opticky prodloužíte, vodorovnými ji rozšíříte. Svislé veďte od podlahy až po strop, vodorovné z rohu do rohu. Práce s pruhy vyžaduje to, aby se práce chopil odborník. Pokud byste se chtěli o výzdobu postarat sami, může se snadno stát, že vám ujede ruka a naděláte více škody než užitku. Výmalbu tedy raději svěřte spolehlivému odborníkovi. S tmavými barvami sice můžete vykouzlit opravdu zajímavé kombinace a kontrasty, do malých místností ale nejsou tou nejlepší volbou. Proto kombinujte raději dvě světlejší barvy.

Jako výzdoba se hodí zrcadla

Běžně byste si možná do domácnosti pověsili fotky či obrazy, ale v malých a tmavých prostorech udělají lepší službu zrcadla. Místnost zvládne šikovně zvětšit a rozsvítit dobře umístěné zrcadlo. Pokud si chcete pořídit nábytek, volte takový, který má na dveřích umístěno zrcadlo. Rozptyluje světlo přicházející zevnitř a místnost je ihned světlejší. Sbohem dejte také všemu, co může sloužit jako překážka přirozenému světlu. Patří sem paravány, těžké závěsy a hustě tkané záclony. Všechny tyto materiály by měly být lehké a vzdušné.

A samozřejmě nelze zapomenout ani na umělé osvětlení. Nejlepší volbou jsou bodová světla. Jedno centrální umístěte do středu místnosti a okolo něj pak rozmístěte pár menších. Myslete na to, že bodová světla by měla být vzdálená alespoň metr od rohů, aby netvořily zbytečné stíny. Díky těmto trikům bude vaše bydlení centrem pohody a dobré nálady i během tmavých zimních měsíců.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button