Dům a zahradaRady a tipy

Milujete chuť lékořice? Tento sladký kořen si můžete vypěstovat i sami

Víte, co je to tzv. sladké dřívko? Jedná se o divoce rostoucí rostlinu lékořici lysou, kterou můžeme v přírodě najít i v našich končinách. Pokud si ani pod tímto jménem nic nepředstavíte, pak můžeme připomenout černou sladkost, kterou buď milujete, nebo nesnášíte – pendrek. Některé děti i dospělí jej zbožňují a nedají na něj dopustit, jiní ho nemohou vystát a do úst by jej nikdy nedali. Ať už patříte k jakékoliv skupině, hodí se vědět, že lékořice je mimořádně zajímavá rostlina, kterou si dokonce můžete i sami vypěstovat.

Kořen lékořice obsahuje mnoho biologicky účinných látek jako je například glycyrizin, což je látka až padesátkrát sladší než cukr, kyselinu glycyrizinovou, glabrolid, terpenoidy, kumariny, flavonoidy a další éterické složky.

Je ale třeba si uvědomit, že skutečný kořen lékořice lysé chutná úplně jinak než zpracované sladkosti, které jsou běžně dostupné v obchodech. Ty totiž často bývají obohacené anýzem, dalšími bylinnými extrakty nebo umělými dochucovadly. V mnoha pendrecích byste dokonce marně hledali jakékoliv stopy po skutečné lékořici. To však neznamená, že pravé sladké dřívko není kulinářskou pochoutkou – tedy za předpokladu, že jej umíme správně používat. Pokud chcete mít vlastní domácí zásobu lékořice, poradíme, jak si vypěstovat svou vlastní.

Je ale třeba připravit se na to, že pěstování lékořice lysé je spíše pro vytrvalejší pěstitele. Jakmile se totiž dozvíte, jak dlouho trvá pěstování této rostliny od zasazení až po první sběr úrody, bude vám jasné, že to není ideální aktivita pro netrpělivé. Pro účely dalšího zpracování je totiž možné kořeny rostlin lékořice sbírat až po čtyřech nebo pěti letech růstu. V domácích podmínkách je šance získat menší úrodu už po třech letech, ale i tak to není zrovna krátká doba. Čekání se ale vyplatí, to vám můžeme slíbit.

Začněte od semínka

Pěstování lékořice od začátku není nijak náročné, ale klíčová je dobrá kvalita semínek. Pokud si nedáte pozor, můžete koupit stará nebo vysušená, z nichž vám nic nevyroste. Raději tedy vždy dejte naklíčit více semínek. Semena vysévejte na povrch kompostu v polovině jara nebo začátkem podzimu. Není potřeba je zakrývat, ale teplota by měla být stálá okolo 20 °C. Při troše štěstí by vám měly sazenice lékořice vyrůst za dva nebo tři týdny.

Jaké podmínky lékořice potřebuje?

Lékořice nikam nespěchá a roste velmi pomalu. Po čtyřech letech ale může narůst do solidních rozměrů – klidně může dosáhnout výšky až dvou metrů a šířky přibližně jednoho metru. Při sázení nezapomeňte kolem rostlin ponechat dostatek prostoru na vykopání kořene, protože to je to, co budete později sklízet. I pokud ale nemáte lékořici zrovna v lásce, není to důvod si tuto rostlinku nepořídit. Je totiž i velmi hezká na pohled. Má atraktivní fialové nebo světle modré květy a kapraďovité listy, které vytváří působivý keřík.

V přírodě můžete tuto rostlinku najít na břehu řek. Má totiž ráda jak dostatek vody, tak i slunečního záření. Naopak jí vůbec neprospívá silný vítr a mráz.

Lékořice fixuje dusík ve svých kořenech, takže prakticky nepotřebuje další hnojivo, ale ocení čas od času mulčování. Lékořice také láká škůdce jako jsou slimáci a housenky, ale jinak je poměrně bezproblémová.

Konečně úroda

Když se konečně dočkáte odměny, tedy po třech nebo čtyřech letech pěstování, je načase vykopat kořeny lékořice. Mají většinou hnědožlutou barvu, jsou dlouhé a pružné, se žlutým, šťavnatým vnitřkem. Sbírejte nejsilnější vodorovné kořeny, ale v půdě nechejte ty, které jsou vertikální, nebo ty, které nejsou ještě dostatečně silné. Rostlinu na podzim přemístěte na místo chráněné před větrem a mrazem, nebo ji dobře zakryjte.

K čemu lékořici využít?

Mnoho lidí kořen lékořice jen tak žvýká. Má totiž příjemně sladkou chuť, ale i jemný nádech slané příchutě. Čím déle kořen žvýkáte, tím je sladkost intenzivnější a kořen šťavnatější. Kromě toho je možné lékořici použít i k dochucení široké škály sladkých jídel a nápojů. Kořen se dá také snadno vysušit a použít jej k přípravě nálevu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button