Rady a tipyZdraví

Jíst jen jedno jídlo denně? Je to cesta ke zdraví, která ale nemusí být pro každého

V dávných dobách, kdy si lidé museli jídlo sami pracně obstarávat a nestačilo jen zajít do nejbližšího obchodu, rozhodně neexistovalo něco jako pravidelná strava. Jedlo se tehdy, když jídlo bylo dostupné, a když nebylo, tak se prostě hladovělo. I když se dnes tedy klade důraz na pravidelné jídlo klidně i pětkrát denně a slibuje se nám, že právě toto nám zajistí zdraví a ideální hmotnost, nemusí to tak nutně být.

Žijeme v době blahobytu, kdy si užíváme extrémního komfortu se spoustou jídla, pití, pohodlím atd. Jenže naše populace vůbec není zdravá – počet lidí nemocných rakovinou, neurologickými poruchami a autoimunitními onemocněními rok od roku stoupá. Jak je to možné, když přeci máme vše, co bychom si mohli přát? Na vině může být právě způsob, jakým se stravujeme. Možná jíme až moc a zbytečně často, což našemu zdraví neprospívá.

Řada vědců se hlásí k názoru, že pro lidské tělo je nejpřirozenější jíst pouze jedno jídlo denně. Ukazuje se, že konzumace jednoho jídla denně, může přinést následující benefity:

  • delší život
  • redukce přebytečných kil
  • zlepšení zdraví kůže
  • lepší funkce imunitního systému
  • méně únavy
  • prevence civilizačních chorob
  • lepší spánek

Pravidelné jídlo pětkrát denně je výmyslem moderní kultury i stravovacího průmyslu. Po dlouhá staletí žili naši předci s omezenými prostředky a paradoxně se jim dařilo lépe než nám. Z evoluční perspektivy je pravidelná strava něco velmi abnormálního. Proto stále více odborníků doporučuje přerušovaný půst, který nám může zlepšit zdraví, dodat sílu, odbourat únavu a předejít různým chorobám.

Jak na to?

Začít jíst jen jedno jídlo denně může být docela náročné. Celý život jsme zvyklí na něco jiného, takže zpočátku můžeme pociťovat hlad a diskomfort. Po několika týdnech ale tyto vedlejší efekty zmizí.

Nespěchejte

Je důležité začít pomalu. Tělo je zpočátku zvyklé na určitý režim, takže si v určitý čas žádá jídlo a projevuje se hlasitým hladem. Když tento pocit člověk překoná, přibližně po 30 minutách hlad odezní. Po nějaké době si tělo opět zvykne na nový systém stravování a nebude proti němu nijak protestovat. Těžké je vytrvat zejména v prvních dnech, ale vyplatí se to.

Hydratujte

Pocity hladu vám pomůže zahnat dostatek vody a pravidelný pitný režim. Díky dostatku vody se v těle začnou uvolňovat různé toxiny, které se po dlouhé době vyplaví z těla ven. Po takové očistě jistě viditelně zaznamenáte rozdíl v tom, jak se cítíte. Plný žaludek vody vám také pomůže oddálit kručení v břichu a jiné projevy těla, které si žádá pravidelnou stravu.

Kvalitní a výživné potraviny

Jestliže chcete jíst jen jedno jídlo denně, je nutné, aby obsahovalo nejen dostatek kalorií, ale také ideální množství všech nutrientů. V jídelníčku tedy nesmí chybět ovoce a zelenina. Pokud si nejste jisti, zda do svého těla dostáváte vaší stravou dostatek živin, je dobré minimálně zpočátku zvážit i braní některého doplňku stravy s vyváženým obsahem vitamínů a minerálů. Tak budete mít jistotu, že vaše tělo dostává vše, co potřebuje.

Jezte pomalu a vědomě

Také jste zvyklí do sebe jídlo naházet bez rozmyslu tak rychle, že ani nevíte, kolik jste toho snědli? Jestliže chcete jíst pouze jedenkrát denně, je nutné naučit se stravu konzumovat pomalu a vědomě. Užijte si svoje jediné jídlo pomalu a vnímejte co a v jakém množství konzumujete. Nekoukejte při tom na televizi, ale skutečně vnímejte, co vám jídlo dává.

Není to vhodné pro každého

I když jsme zde vychválili konzumaci jediného jídla, neznamená to, že je tento postup vhodný pro všechny. Půst nebo klidně i jen jedno jídlo denně může být pro někoho také velmi nebezpečné. Jde zejména o osoby, které trpí nějakou nemocí. V takovém případě je vždy dobré nejdříve se poradit s lékařem. Nejlepší je s půstem začít na jaře či v létě, kdy je naše tělo obecně v lepší kondici a nemá sníženou imunitu. Připravte se také na možní problémy se spánkem nebo únavou. Vše dělejte s maximálním ohledem na své zdraví a respektujte hlas vašeho těla.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. …plně souhlasí. Vždy mi připadalo tvrzení, že člověk musí jít 5x denně, ajko absurní bnesmysl. Takže již déle než deset let se mi daří to držet na tom jednom jídle denně (většinou ve formě snídaně s miskou jogurtu, obohacenou červstvým ovocem), o víkendu pak i pórková, květáková, cibulačka, hrachová či podobná polévka a takl dvakrát do měsíce něco hutnějšího pro chut (domácí bavorské špekové knedlíky s cibuzlkou, cinulové kroužky, fazolky s uzeným, kapusta se slaninou nebo třeba jen mrkev s máslem á la Provence…). A kupodivu s emi ani při té minimální četnosti denního jídla nepodařilo hubnout – to až teď, když jsem „eliminoval“ standartní jídlo a začal zkoušet jen 1x denně ovoce (broskev, pomeranč, banán), to s emi povedlo shazovat tak půl kila denně, takže to plánuju ještě tak tři dny držet než se vrátím k tomu jednomu jídlu denně…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button