DárkyDům a zahradaRady a tipy

Buďte ohleduplní k životnímu prostředí a dejte plastovým nádobám druhou šanci

Všichni víme, že plasty nejsou pro naše životní prostředí zrovna to nejlepší. To nejmenší, co můžeme udělat je snížit spotřebu plastů na minimum a zároveň každý použitý plast pečlivě třídit.

Kromě recyklace, kterou za vás provedou odborné firmy, ale můžete dát plastovým nádobám druhý život i vy sami. Stačí se jen trochu zamyslet a pro celou řadu plastových obalů doma najdete skvělé využití. Vy sami se tak stanete „recyklátory“, kterým jde o kvalitu našeho životního prostředí a kterým není lhostejné, na jaké zemi budou budoucí generace žít.

Zde najdete několik tipů jak začít recyklovat ještě předtím, než plast vůbec přijde do koše. Uvidíte, že to jsou zajímavé nápady, které můžete lehce využít i u vás doma. A odpadu bude zase o trochu méně a každá drobnost se počítá a může mít velký vliv.

Nejprve odstraňte potisk

Pokud chcete plastové nádoby využívat tak, aby to zároveň působilo esteticky, budete potřebovat odstranit z nich potisk a etikety. Je to daleko snazší, než by se mohlo na první pohled zdát. Bude vám stačit trocha líhu a bavlněné tamponky. S pomocí nich odstraníte nápisy na nádobách snadno a rychle. A zůstanou vám jen obyčejné bílé nebo barevné plastové kontejnery.

Jak plastové nádoby chytře využít

Bezobalová domácnost

Plastové obaly můžete chytře využít k vytvoření (alespoň částečně) bezobalové domácnosti. Toho nejlépe docílíte tak, že budete na nákupy chodit do obchodů, kde prodávají suroviny přímo do vašich nádob a nepoužívají žádné plastové obaly.

Vy si také můžete přinést svoje nádoby (skvělé jsou třeba uzavíratelné plastové kyblíčky nebo různé krabičky od pomazánek) a do nich si nabrat suroviny dle potřeby. Od mouky, přes luštěniny, až po koření nebo kávu. Výběr bývá zvlášť ve velkých městech opravdu velký a množství obalů, které takto ušetříte, je ohromující.

Zbytky jídla

Namísto tzv. kastrůlkování využijte ke skladování zbytků potravin plastové nádoby. Snadno se také vymývají a dají se bez potíží používat opakovaně. Navíc vám pak nebudou chybět hrnce, když chcete vařit další jídlo.

Květináč

Plastové nádoby z robustnějšího plastu lze využít i jako květináče. Hodí se spíše pro menší a lehčí rostlinky nebo jako vhodné místo pro klíčení. Snadno do nich můžete udělat zespodu díru, kudy může odtékat voda a uvidíte, jak se rostlinkám v takovém květináči dobře povede. Pokud navíc zvolíte barevné plasty, mohou i příjemně rozveselit a ozvláštnit vaši výzdobu.

Organizér

Plastové nádobky se dají vhodně použít i jako organizéry. Můžete si je vyskládat na stole nebo je uložit do zásuvky. Můžete do nich roztřídit kancelářské potřeby nebo třeba potřeby na šití či kutilskou výbavu. Budete mít ve všem přehled a už se vám nic nikde nepoztrácí nebo nerozsype.

Odměrka

Plastové kelímky můžete také využít jako odměrku na sypké nebo tekuté potraviny. Pokud pracujete s recepty, kde je množství udáváno v hrnkách budete mít konečně stabilní a stále stejnou měrnou jednotku.

Dárkové balení

Kelímky či malé nádobky lze vhodně využít i jako dárkové balení. Můžete do nich nasypat bonbóny nebo oříšky, pěkně je ozdobit balícím papírem, stužkami nebo třeba nálepkami a netradiční dárkové balení je na světě.

Domácí kompost

Velké plastové kbelíky můžete snadno využít i jako odpadkový koš nebo (chcete-li být skutečně ekologičtí) jako malý domácí kompost. Můžete do něj dávat biologický odpad, který pak můžete vynést do kontejneru, který je k tomu určen, nebo se můžete poptat u známých či sousedů, zda nemají na zahradě vlastní kompost. Je to skvělá věc, jak využít zbytky jídla k hnojení i vzniku nové zeminy.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button