Dům a zahradaRady a tipy

Chcete mít doma trochu zeleně, ale chybí vám čas? Pořiďte si sukulenty.

Tyto rostlinky jsou velice nenáročné, ve svém dužnatém těle umí nahromadit vodu, kterou pak čerpají v době sucha. Vyskytují se na pouštích a polopouštích, oblastech tropických i subtropických. Milují světlo a teplo a tudíž jim vyhovuje prostředí teplé a suché. Jsou to ideální rostlinky pro panelákové byty, balkony a terasy. Můžete z nich sezázet nevšední bytovou dekoraci, jen při výběru dbejte na to, aby rostlinky měly stejný nárok na zálivku.

Půda

Lehká pórovitá směs, kterou si připravíte snadno doma:

  • 1 díl zahradní zeminy
  • 1 díl organické hmoty (rašelina)
  • 2 díly hrubšího písku nebo jemných kamínků

Zálivka

Substrát nesmí být trvale vlhký. Zalévejte je večer, v zimním období jen minimálně a to teprve tehdy, když se začínají svraskávat listy.

Hnojivo

Sukulenty potřebují především tyto prvky:

  • draslík – přispívá k nárůstu pletiva
  • fosfor – podporuje tvorbu květů a růst kořenů
  • dusík – podporuje růst zelené hmoty, pozor na předávkování

Hojení začíná na jaře – sukulenty jsou v plném růstu. Poslední dávka je pak v srpnu. Jestliže jsou sukulenty v malých květináčích, stačí přihnojovat méně.

„Letnění“

Máte – li možnost, nechte rostlinky v letním období venku – na terase, balkoně či parapetu. Jen dejte pozor, pokud je léto deštivější – odeberte zpod květináče misku, jinak by se mohlo stát, že vám rostlinky začnu uhnívat.

Vegetační klid

Toto období slouží pro regeneraci rostlin, nabírají sílu pro další růst. Začátek období přichází s podzimem. Sukulenty zastavují růst a nelekejte se, když jim opadají lisy. Dejte pozor na ledový vzduch při zimním větrání v místnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button