Dům a zahradaRady a tipy

Ekologicky šetrný a netoxický úklid: Průvodce zdravějším domovem

V dnešním světě, kde jsou otázky životního prostředí a osobního zdraví na prvním místě, mohou mít rozhodnutí, která činíme i v oblasti úklidu, významný dopad. Tradiční čisticí prostředky často obsahují škodlivé chemické látky, které mohou představovat riziko pro naše zdraví, ale také celou planetu. Stále více se však prosazují ekologické a netoxické alternativy úklidu, které zajišťují hygienickou čistotu, aniž by byla ohrožena vaše bezpečnost. Na úklid můžete snadno využívat zcela netoxické produkty, které máte ve většině případů doma k dispozici a ani je nebudete muset chodit kupovat.

Úskalí běžných čisticích prostředků

Tradiční čisticí prostředky často obsahují koktejl drsných chemikálií, syntetických vůní a potenciálně nebezpečných látek. Tyto chemikálie mohou vést ke znečištění vzduchu v interiéru, podráždění pokožky, alergiím a mohou mít negativní vliv na vodní ekosystémy, když se dostanou do vodních toků prostřednictvím kanalizace. Výroba a likvidace těchto výrobků navíc přispívá ke znečišťování životního prostředí a vyčerpávání zdrojů.

Ekologické a netoxické alternativy

Naštěstí je k dispozici nepřeberné množství přírodních a netoxických možností, které mohou účinně vyčistit váš domov, aniž by ohrožovaly vaše zdraví nebo životní prostředí. Zde je několik alternativ, které stojí za zvážení.

Ocet

Bílý ocet je univerzální čisticí prostředek, který si poradí s mastnotou, špínou i plísní. Smíchejte stejný díl vody a octa v lahvi s rozprašovačem a použijte jej k čištění povrchů, oken, a dokonce i k dezinfekci kuchyňských prostor. Jedná se o velmi univerzálního pomocníka, který vám pomůže z velké části vyřešit úklid ve všech místnostech v domě či bytě.
Ocet oceníte také v případě, že se vám v rychlovarné konvici usazuje vodní kámen. V takovém případě do ní nalijte asi dva hrnky octa, otevřete okno a zapněte vaření. Sice budete muset pečlivě větrat intenzivní octový zápach, ale za odměnu bude konvice jako nová.

Jedlá soda

Jedlá soda je vynikající abrazivní čisticí prostředek a osvěžovač. Lze ji použít k drhnutí povrchů, čištění dřezů, a dokonce i k odstraňování skvrn z tkanin. Použijte ji třeba na znečištěnou kuchyňskou desku a uvidíte, jak skvěle funguje.

Žlučové mýdlo

Toto mýdlo je vyrobeno z rostlinných složek a je jemné, ale účinné pro různé úklidové práce. Lze jej použít jako mýdlo na nádobí či prací prostředek.

Citronová šťáva

Díky své přirozené kyselosti je účinným čisticím prostředkem a odstraňovačem skvrn. Skvěle se hodí k prořezávání mastnoty a rozjasňování povrchů. Citron ani nemusíte vymačkávat, klidně vezměte půlku citronu a přejeďte s ním koupelnové povrchy nebo mastný obklad za sporákem. Zde nechte šťávu působit a následně vše setřete vlhkým hadříkem. Vše se bude lesknout a vonět.

Citronová šťáva vám může také pomoci snadno se zbavit plísní. Jak na to? Vymačkejte citron, přidejte ke šťávě trošku jedlé sody a plesnivá místa touto směsí potřete. Nechte čtvrt hodiny působit a následně místo pečlivě vydrhněte kartáčem. Plíseň nedostane žádnou šanci.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jako tea tree, levandule a eukalyptus mají přirozené antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Můžete je přidat do čisticích roztoků, protože jim může dodat příjemnou vůni a větší čisticí sílu.

Utěrky z mikrovlákna

Hadříky z mikrovlákna jsou velmi účinné při zachycování nečistot a prachu bez nutnosti použití chemických čisticích prostředků. Lze je používat za mokra i za sucha na různé povrchy.

Opakovaně použitelné čisticí nástroje

Zvolte opakovaně použitelné mopy, kartáče a drátěnky, abyste snížili množství odpadu z jednorázových čisticích prostředků.

Výhody ekologicky šetrného úklidu

Zlepšení kvality vzduchu v interiéru: Netoxické čisticí prostředky snižují znečištění vzduchu v interiéru, což vede ke zdravějšímu ovzduší pro vás a vaši rodinu.

  • Snížení zdravotních rizik: Eliminace expozice škodlivým chemikáliím v čisticích prostředcích může zabránit podráždění pokožky, alergiím a dýchacím problémům.
  • Ochrana životního prostředí: Používání přírodních alternativních čisticích prostředků minimalizuje váš příspěvek ke znečištění vody a ovzduší a snižuje vaši uhlíkovou stopu.
  • Ekonomická efektivita: Mnohé ekologické způsoby čištění jsou levné a mohou vám časem ušetřit vaše těžce vydělané peníze.
  • Bezpečnost dětí a domácích mazlíčků: Netoxické čisticí prostředky jsou bezpečnější pro děti a domácí zvířata, která jsou náchylnější k působení chemických látek.

Jak přejít na ekologické čisticí prostředky

Přechod na ekologické a netoxické čisticí postupy může být klidně pozvolný proces. Není nutné všechny prostředky vyhodit a nahradit je jinými. Ani by to koneckonců nebylo příliš ekologické.  Můžete začít třeba tak, že nahradíte jeden běžný čisticí prostředek přírodní alternativou. Experimentujte s různými domácími recepty na čištění a najděte, co vám nejlépe vyhovuje.

Závěrem lze říci, že ekologický a netoxický úklid je účinným způsobem, jak chránit své zdraví i životní prostředí. Volbou přírodních alternativ můžete vytvořit čistší, bezpečnější a udržitelnější životní prostor a zároveň přispět k zachování planety pro budoucí generace.

ZDROJ: https://www.svet-bydleni.cz/jake-pomocniky-zvolit-na-jarni-uklid-bez-agresivni-chemie
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gustavo Fring: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vztah-dum-doma-koupelna-3867618/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button