Rady a tipy

6 rad jak zdravěji jíst a zároveň ušetřit

1. Sestavte si jídelníček

Než vyrazíte do obchodu, naplánujte si jídelníček na celý týden. Díky plánování nakoupíte jen to, co opravdu potřebujete. Navíc se pak vyhnete objednávání jídel z domu ve chvílích, kdy vás přepadne hlad a prostě nevíte, co uvařit.

Tip: Naplňte si spíž základními surovinami. Základní potraviny jako luštěniny, rýži a těstoviny kupujte ve větším množství, když jsou v obchodě v akci. Díky tomu pak budou jednorázové nákupy mnohem levnější.

2. Zmrazujte hotová jídla

V dnešní době super spotřebičů a pomocníků do kuchyně úplně zapomínáme využívat ty nejpotřebnější. Vždy, když vaříte, připravte jídla více. To, co se nesní, zamrazte do misek po jedné/dvou porcích. Díky tomu budete mít vždy jídlo po ruce, když vás přepadne hlad. Zamrazit se dají také bylinky, vývary, směsi na lečo a další nejrůznější domácí polotovary, díky kterým budete mít uvařeno natotata.

Tip: Dříve, než jídlo zamrazíte, nalepte si na něj štítky s pojmenováním. Takto budete rychle vědět, co se v krabičce ukrývá.

3. Vařte pomalu v parním nebo “pomalém hrnci”

Snadná cesta, jak levně a zdravě připravit oběd, je hodit vše do jednoho hrnce. Nachystejte si zeleninu, přílohu i maso a vše vložte do speciálního hrnce na pomalé vaření. Existuje mnoho druhů (patrové, parní, hliněné), mezi kterými si určitě vyberete ten váš. Ráno hrnec zapnete a můžete jít klidně do práce. Hrnec sám vše uvaří a i po vypnutí uchová jídlo teplé.

4. Jezte podle ročního období

Nejzdravější a nejlevnější potraviny jsou vždy ty, které rostou v konkrétním ročním období a lokalitě. Vařením ze sezónních potravin ušetříte i stovky korun. Zkuste vynechat v jídelníčku exotické ovoce a nahraďte je potravinami, které se vyskytují za humny.

Na jaře si můžeme pochutnat třeba na ředkvičkách, raném salátu i dalších plodinách. Nebojte se, určitě nemusíte omezit svou konzumaci sezónních potravin jen na konkrétní období. V tomto čase produkty pouze nakupujte. Co nesníte, zamrazte nebo zavařte na horší časy. ?

5. Zavařujte

Zachovejte si hojnost sezóny a uschovejte nejlepší lahůdky do sklenic. Můžete zavařovat nebo tzv. “zavírat” potraviny (díky uzavření do sklenic vydrží ovoce i několik dalších měsíců bez toho, aniž by se zavařovalo). Další možností je vytvořit směsi, polotovary či ochucovadla jako např. domácí kečup z rajčat nebo dýně.

6. Pěstujte si vlastní bylinky

I to nejobyčejnější jídlo dostane šmrnc díky kvalitnímu koření a bylinkám. Zkuste si vypěstovat vlastní bylinky na zahrádce nebo doma na balkoně. Bylinky jsou nenáročné na pěstování a neocenitelné v kuchyni. Domácí bylinkové království ušetří nejen čas strávený v obchodě, ale také vaši peněženku.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button