Rady a tipyZdraví

Proč vznikají těhotenské chutě: Je lepší jim vyhovět nebo je ignorovat?

Pokud jste někdy byla těhotná nebo znáte nějakou těhotnou ženu, jistě dobře víte, že těhotenské chutě mohou být skutečně neodbytné. Nezvladatelné chutě jsou něco, co devět těhotenských měsíců velmi často provází a ženy si na ně hodně stěžují. Může se jednat o touhu po prazvláštních kombinacích jídla, jindy zase může jít o nezadržitelnou chuť na pokrmy, které před těhotenstvím nemohly ani cítit. Oblíbené bývají třeba kyselé bonbóny, kyselé okurky nebo třeba wasabi. Jak se s nimi vypořádat a měla byste jim vyhovět?

Jak chutě vznikají?

Podivné těhotenské chutě se nejčastěji a nejintenzivněji ozývají během druhého trimestru, postupně pak odeznívají. Je to ale hodně individuální, některé ženy chutě netrápí téměř vůbec, jiné je mají skoro celé těhotenství. Na vině jsou podle expertů hormony, které se během těhotenství vyplavují z těla.

Proč chutě vznikají?

Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit, proč jsou právě těhotné ženy těmito chutěmi sužovány. Jedna z nich říká, že si tímto způsobem organismus nastávající maminky nárokuje přísun živin, kterých má nedostatek. Může jít o jakousi automatickou reakci těla, díky které si tělo vyžádá přesně to, co potřebuje, aby těhotenství proběhlo v klidu a bez potíží. Platí, že slané a kyselé chutě signalizují nedostatek sodíku, čokoláda zase touhu po hořčíku a obecně chutě na sladké znamenají nutný okamžitý přísun energie.

Je dobré se chutěmi řídit?

Na tom se odborníci zcela neshodnou, ale obvykle téma uzavřou smířlivě s tím, že všeho s mírou. Klíčové je nic nepřehánět! Pokud jsou vaše choutky opravdu silné, jednoduše si dejte, na co máte chuť, ale rozhodně se tím nepřecpěte. Dříve než spořádáte tabulku čokolády, zkuste si nejprve natočit sklenici vody a vypít ji – touha nejspíš nezmizí, ale trochu to vaše tělo zasytí a ošálí a vy aspoň nesníte tolik nezdravých potravin.

Není však výjimkou, že se v těhotenství mohou objevovat i chutě na nejedlé věci, například na papír, hlínu, křídu nebo třeba barvu. Někteří odborníci tvrdí, že jsou právě tyto chutě spojeny s nedostatkem železa nebo vápníku, rozhodně se ale těmto chutím nepoddávejte, je to nebezpečné a může to ohrozit vaše zdraví nebo zdraví plodu. Raději tuto situaci konzultujte s lékařem.

Balanc ve všech oblastech

Klíčovým faktorem pro zdraví maminky i miminka je pečlivé dodržování vyvážené a zdravé stravy. Právě ta může od těhotenských chutí mnohdy pomoci. Je nezbytně nutné, aby těhotná žena tělu dodávala cukry, bílkoviny, tuky, vitaminy a minerály – tyto látky jsou důležité pro výživové a energetické nároky miminka a pomohou s celkovým bezproblémovým průběhem těhotenství i porodu.

Nebojte se doplňků stravy

S tím, aby těhotné ženy přijímaly takové vitaminy, které jsou pro ně vhodné, určitě mohou pomoci různorodé doplňky stravy, kterých je na trhu dnes skutečně nepřeberné množství. Dbejte však na to, aby vybrané doplňky obsahovaly takové látky, které jsou pro těhotné žádoucí, a naopak neměly vysoký obsah těch méně prospěšných. Ideální je volit ty, které jsou přímo určeny těhotným ženám. Obvykle vám takové vitamíny doporučí přímo váš lékař. Ten také v průběhu těhotenství může vyhodnocovat to, jak se vyvíjí váš stav a v případě potřeb upraví dávkování nebo navrhne jiné doplňky. Pokud se mu také svěříte se svými chutěmi, může dle svých zkušeností navrhnout řešení nebo vám pomoci lépe se s nimi vypořádat. Pár okurek, tabulka čokolády nebo kyselé bonbony ještě ale nikoho nezabily.

ZDROJ: https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/intermountain-moms/2016/10/why-pregnancy-can-make-you-have-weird-cravings/

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button