Rady a tipyZdraví

Pracujte chytře. S menším úsilím, lepší výsledky

Dnes se stále cítíme, že je co dělat. Prakticky nikdy se už dnes nemůžeme v klidu posadit do křesla a říct si – „tak teď už opravdu nemám co na práci“. Vždycky bude prach, který je potřeba setřít, email, na který odpovědět a kniha, kterou přečíst. Ušetřit si tedy nějaký čas je vůbec tím nejlepším, co se nám může povést. A kde toho času vlastně trávíme nejvíce? No jistě, v práci! Naučte se tedy jak pracovat tak, abyste si své povinnosti plnili rychle a kvalitně a zbyl vám čas i na vaše koníčky a zábavu. Pracujte chytře a žijte život, který chcete.

Vypněte si mobilní notifikace

Kolikrát za den vás ze soustředění vytrhne zapípání mobilu, který hlásí nový příspěvek na Instagramu, novou zprávu nebo něco jiného. Jistě, žijeme ve světě, kde se spousta našich vztahů odehrává online, a tak vám neradíme sociální sítě úplně zavrhnout. Spíše si ale vyhraďte čas – a ideálně by tím časem měla být vaše pracovní doba – kdy se těmito věcmi nenecháte rušit. Každé vytržení od práce sice může být zdánlivě příjemným zpestřením, ale získat zpět ztracenou koncentraci vám dá tolik práce, že si propříště takové vyrušení radši rozmyslete.Budete tak pracovat efektivněji a rychleji.

Plánujte si odpočinek

Při každé práci musíte odpočívat. Naplánujte si po každých dvou hodinách alespoň 15 minut přestávku. Tehdy je čas zkontrolovat, co se děje na sociálních sítích, napít se a občerstvit se, protáhnout si nohy. Zaveďte si rutinu, kterou budete dodržovat. Budete přesně vědět, kolik času do přestávky máte a budete si moci práci lépe rozplánovat a zorganizovat.

Vstávejte dřív

Ať už se vám to líbí nebo ne, výzkumy potvrzují, že ráno uděláme více kvalitní práce, než kdykoliv později. Naše tělo je odpočaté, plné energie a připravené na nové výzvy. Pokud je to možné, choďte do práce co nejdříve. Budete mít v kanceláři klid, udělat spoustu práce než všichni ostatní a po obědě před sebou budete mít už jen několik málo hodin práce, zatímco řadu ostatních čeká ještě celá šichta až do večera. Úspěšní lidé napříč všemi obory vstávají brzo, buďte takoví i vy.

Připravte si vše večer předtím

Kdo je připraven, není zaskočen. A během pracovních dní to platí dvojnásob. Ještě večer předtím si připravte na ráno vše, co potřebujete – oblečení, jídlo, potřebné dokumenty, laptop a další. Ráno si ušetříte spoustu stresu a běhání, až nebudete moci nají peněženku nebo klíče od auta. Čím dříve vyrazíte do práce, tím lépe. Úspěšný a bezproblémový start vás také pozitivně namotivuje do nového dne a všech výzev, které vás čekají.

Na rutinní práci mějte mustr

Každá práce má svou naprosto rutinní část, která se opakuje dennodenně. Může to být psaní velmi podobných emailů, vyplňování stále stejných dokumentů a podobně. Řada zaměstnavatelů vám neporadí, abyste si na tyto činnosti vytvořili šablonu, kterou budete moci využívat každý den a ušetříte tím hory času.

Nebojte se technologií

Moderní doba nabízí neomezené možnosti jak si ušetřit čas s použitím nejrůznějších chytrých aplikací a programů. Sdílejte s partnerem nákupní seznam a domluvte se, kdo co koupí. Sestavte si online rozvrh, který bude přístupný pro vaši rodinu a známé a ti budou vždy vědět, kde vás zastihnou a zda máte čas. Organizuje, třiďte, komunikujte… Co jen vám nové technologie umožní. Jděte s dobou a využijte potenciál, který nabízí.

V neděli zásadně nepracujte

Neděli (nebo jakýkoliv jiný den, který vám vyhovuje) si ustanovte zcela neměnně jako den, kdy prostě nepracujete. Žádné pracovní hovor, emaily a ani přemýšlení nad tím, co bude další týden. Prostě relaxujte. Vaše tělo a mysl to zoufale potřebuje. Buďte s rodinou a dělejte, co vás baví. Každá práce jednou počká a pokud nepočká, pak je načase poohlédnout se po něčem jiném.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button