Rady a tipyZdraví

Běžné aktivity, které mohou poškozovat vaše srdce. Raději se jim vyhněte

Srdce patří k nejdůležitějším orgánům. Pokud je zdravé a funguje tak, jak má, můžeme žít plnohodnotný život, sportovat a těšit se z pevného zdraví. Ale pokud je nemocné, jeho činnost je omezená, nebo nesprávně funguje krevní oběh, může to zcela obrátit váš život vzhůru nohama.

O zdraví srdce je tedy mimořádně důležité pečovat. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že i ty nejběžnější aktivity, které děláme třeba každodenně, mohou srdce ohrožovat. A samozřejmě čím častěji je opakujeme, tím je riziko větší. Potíže se obvykle dostaví až v pozdějším věku, takže to, že nyní problémy nemáte, skutečně nic neznamená.

Pokud chcete eliminovat riziko vzniku srdečních onemocnění, raději se vyhněte těmto aktivitám.

Sledování televize

Sedavý životní styl je pro srdce nezdravý, to víme asi všichni. Pokud sedíte nehnutě u televize po dobu třeba jedné nebo dvou hodin, už i to stačí, aby se vychýlil stav obsahu cukru a tuku v krvi, a tato nerovnováha může srdce poškozovat.

Mnoho lidí si myslí, že se tomu dá zabránit pravidelným pohybem. Pokud si půjdou večer zaběhat, mohou si pak s klidem sednout k televizi. Jenže to je omyl. Mnohem důležitější než provádět jedenkrát denně náročnou fyzickou aktivitu, je hýbat se často a třeba jen málo. Proto se doporučuje každou hodinu vstát od počítače a jít si vyběhnout schody nebo se projít okolo bloku. Tak ochráníte své srdce lépe.

Chrápání

S chrápáním je často spojována krátkodobá zástava dechu během spaní (apnoe). Při tomto stavu dochází k obrovskému nárůstu krevního tlaku, který ohrožuje vaše srdce. Právě notoričtí chrápající spáči jsou tímto syndromem mnohonásobně častěji ohroženi. Chrápání tedy neignorujte a řešte jej jako každý jiný zdravotní problém. V dnešní době existuje řada možností jak se chrápání zbavit, a ocení to i vaše srdce.

Sůl

V dnešní době prakticky každý ve vyspělé civilizaci bojuje s nadbytkem soli. Doporučenou denní dávku většina z nás mnohonásobně překračuje, aniž by si toho byla vědoma. Je to způsobeno tím, že řada produktů obsahuje mnoho soli, i když vůbec nemají slanou chuť.

Navíc jsme již od mlada navyklí na silné a výrazné chutě a často všechno dosolujeme, protože nám prostě samotná chuť potravin nestačí. Zapomeňte třeba na solení zeleniny. Taktéž není nutné solit vodu na těstoviny apod. Snažte se snížit svou spotřebu soli, která ohrožuje vaše srdce tím, že zvyšuje krevní tlak.

Zuby

Je to zajímavé zjištění, ale záněty v ústech prý často ohrožují přímo srdeční činnost. Zejména dásně jsou velice citlivé a často se mohou zanítit. To pak může vyvolat v těle reakci, která se projeví zánětem cév. A samozřejmě zánět cév je přímo ohrožující pro srdce. Proto se snažte udržovat svou ústní dutinu v pořádku. A to zejména správným čistěním a používáním zubní nitě.

Stres

Konstantní stres skutečně může být nebezpečným zabijákem. Vyčerpání, tlak, rozčilení, obavy… to vše má vliv na stav našeho kardiovaskulárního systému. Je velmi nezdravé držet všechny problémy a přetlak uvnitř. Pokud trpíte stresem, je nutné naučit se o svých problémech mluvit a ventilovat negativní emoce. Není žádná ostuda docházet za psychologem. Pokud je to v zájmu vašeho zdraví, je to vyloženě rozumný krok. Zdravé srdce je jistě důležitější než to, co si o vás bude myslet rodina nebo přátelé.

Přehnané cvičení

Pohyb je zdravý, ale jako všechno ostatní jen v rozumné míře. Přehánět to s fyzickou aktivitou se nevyplácí, Přetěžuje to vaše srdce, zvyšuje pravděpodobnost zranění a k lepšímu zdraví vám to nepomůže. Ideální je cvičit pravidelně, ale ne až do úplného vyčerpání. Vhodnější je delší méně náročná aktivita, která vás osvěží, a ne zlikviduje.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button