Dům a zahradaZdraví

Proč je jmelí symbolem Vánoc a jak jej využít k léčebným účelům?

Jmelí je běžná rostlina, kterou lze o Vánocích najít v mnoha domácnostech. Je symbolem romantiky – ale věděli jste, že je také poloparazitická a jedovatá? Jak se vůbec tato rostlina stala vánoční tradicí a lze si vypěstovat vlastní jmelí?

Jmelí je se svými bílými bobulemi a zakulacenými svěšenými listy pěknou sváteční dekorací v každé předsíni. Tato rostlina, kterou milují beznadějní romantici po celém světě, je však poloparazitická, šíří se ptačími výkaly a pro zvířata je jedovatá. Tak proč se pod ní vůbec líbáme?

Kde jmelí roste?

Jmelí roste ve větvích stromů – například lípy, topolu, hlohu nebo jabloní. Nikdy neroste přímo ze země, ale naopak je poloparazitické. Stejně jako mnoho jiných rostlin si vytváří vlastní potravu pomocí fotosyntézy, ale také získává minerální látky a vodu z hostitelského stromu. Jmelí běžně rozšiřují ptáci svými výkaly, které se přilepí na strom, a bobule jmelí, které pták zkonzumuje, zde pak začnou růst.

Proč se lidé líbají pod jmelím?

Ve světe existuje tradice líbání pod jmelím už pěknou řádku let. Poprvé se o ní prameny zmiňují okolo roku 1700. Věřilo se, že tato aktivita symbolizuje plodnost a romantiku. A to si nejspíš lidé myslí dodnes. Je to samozřejmě pověra, ale proč si tento pěkný zvyk nepodržet, když přináší lásku a příjemné pocity.

Je jmelí jedovaté?

Jmelí vás nezabije, ale obsahuje jedovatý protein zvaný phoratoxin, který může při konzumaci způsobit ospalost, rozmazané vidění, průjem, zvracení a křeče. Je jedovaté i pro zvířata, takže majitelé psů a koček by se mu měli vyhnout jako dekoraci. Přesto je jmelí dobrým zdrojem potravy pro volně žijící živočichy, ptáci konzumují bobule a včely, motýli a další hmyz nektar.

Jak si vypěstovat vlastní jmelí

Pěstování vlastního jmelí je naprosto bezpečné, pokud pečlivě zvážíte, kam ho zasadíte a jaký vliv může mít na ostatní rostliny. Jmelí odebírá stromům živiny, takže růst jmelí omezí vývoj větví. Starší a větší stromy se se jmelím vyrovnají lépe, ale menší a mladší stromy s ním mohou mít potíže, což může snížit úrodu ovoce nebo způsobit vysychání stromu. Jmelí není možné pěstovat na všech druzích stromů. Mezi obecně vhodné druhy stromů patří hloh, trnka, jeřáb, většina odrůd jabloní, vrby, švestky, lípy a topoly. Snažte se vybrat starší strom, abyste měli větší šanci na úspěch.

Účinky jmelí

Možná jste nevěděli, že jmelí se dá užívat i jako léčebný přípravě. Jako léčivá bylina se jmelí používá především při vysokém krevním tlaku a nervových problémech. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Jednoznačně však platí, že jakémukoliv užívání jmelí musí nutně předcházet konzultace s ošetřujícím lékařem. Obdobně platí, že jmelí by neměli užívat lidé s onemocněním srdce a ledvin.

Jmelí se dá užívat ve formě čajového nálevu z listů. Doporučuje se však vypít maximálně dva šálky čaje za den, kdy denní dávka by nikdy neměla přesáhnout 4 gramy listů. Předávkování totiž může způsobit dokonce otravu, která se projeví zvracením, průjmem, kolikou, dehydratací a dalšími velmi nepříjemnými příznaky.

Kdy jmelí sbírat

Ideální doba pro sběr je v prosinci, případně pak až na jaře, kdy v těchto měsících má obvykle nejvyšší účinnost. V žádném případě nekonzumujte bílé lepkavé kuličky, jelikož jsou toxické a pro léčebné účely nevhodné. Pokud se vám však nechce běhat po lesích a lozit po stromech, můžete dnes sušené jmelí nebo tinkturu běžně koupit, čímž si ušetříte spoustu práce.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/jmeli-symbol-vanoc-ucinky
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Dids .: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-list-ovoce-rust-9830509/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button