Dům a zahradaZajímavé článkyZdraví

Úžasné poklady přírody: Ochutnejte tyto divoce rostoucí rostliny, které vám dodají pořádnou dávku živin

V dnešním světě se stále více lidí obrací k přírodě jako k zdroji potravy a vitamínů, který je čistý, přirozený a plný života. Jedním z nejzajímavějších a ekologicky udržitelných zdrojů potravy jsou divoce rostoucí rostliny, které přinášejí bohatou paletu chutí a živin. Jedná se vlastně o dokonalé poklady, které nabízí vysokou výživovou hodnotu a velkou různorodost chutí i živin. Které rostliny můžete bezpečně ochutnávat a zařadit je do svého jídelníčku?

Pampeliška (Taraxacum officinale)

Pampeliška, často považována za plevel, ale ve skutečnosti je jednou z nejvíce univerzálních a užitečných jedlých rostlin. Její listy jsou bohaté na vitamíny A, C a K, minerály jako železo, vápník a hořčík, a obsahují i další fytonutrienty, které jsou pro naše zdraví důležité. Listy pampelišky lze přidávat do salátů nebo připravovat jako vařenou zeleninu, zatímco kořeny mohou být sušeny a použity jako náhražka kávy – chutná skutečně velmi podobně a není zde žádný kofein. Pampeliškový med je také oblíbený pro své léčivé vlastnosti, zejména při podpoře trávení a detoxikaci organismu.

Bršlice (Urtica dioica)

Bršlice je bohatá na železo, vápník, hořčík a další minerály. Mladé listy bršlice jsou plné života a lze je sbírat a přidávat do polévek, omáček nebo vařit jako zeleninu. Tato rostlina je také známá a ceněná pro své léčivé vlastnosti. Obsahuje látky, které působí protizánětlivě a antioxidačně, což může pomoci při léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou revmatismus či alergie.

Šťovík (Rumex acetosa)

Šťovík je další divoce rostoucí rostlinou s vynikajícími chuťovými vlastnostmi. Možná jste jej už někdy ochutnali a vzpomínáte si na jeho příjemně mírně kyselou chuť. To také naznačuje, že je tato rostlinka velmi bohaté na vitamín C a další antioxidanty. Lze jej použít do salátů, omáček nebo užívat jako bylinku na polévku. Šťovík je také známý svými diuretickými vlastnostmi a tradičně se používá k podpoře činnosti ledvin.

Řeřicha (Lepidium spp.)

Řeřicha je hojně k nalezení na polích a loukách. Její listy mají jemnou, oříškovou chuť a jsou plné živin, jako jsou vitamíny A, C a K, železo, vápník a hořčík. Lze je přidat do salátů, sendvičů nebo použít jako náhražku špenátu ve vašich oblíbených pokrmech. Řeřicha je také ceněna pro své detoxikační vlastnosti a schopnost podporovat imunitní systém. Z výše jmenovaných rostlin je pravděpodobně tato ta nejznámější a nejběžněji užívaná. Není ale důvod, proč se omezovat pouze na ni – je zde mnoho jiných velmi chutných rostlin s úžasnými vlastnostmi.

Varování

Při sběru divoce rostoucích rostlin je důležité dbát na bezpečnost a pečlivě ověřit identifikaci rostliny. Je snadné se zmýlit a sbírat rostliny, které ve skutečnosti mohou být jedovaté nebo vám mohou způsobit nepříjemné potíže. Je také důležité sbírat rostliny na místech, která nebyla kontaminována pesticidy nebo jinými toxickými látkami.

Jedlé divoce rostoucí rostliny jsou bohatým zdrojem potravy a živin, které můžeme objevovat a využívat. A určitě bychom to měli dělat, pokud k tomu máme příležitost. S jejich pestrou paletou chutí a výživových hodnot jsou tyto rostliny skvělým doplňkem k naší stravě a mohou nám pomoci lépe porozumět a propojit se s přírodou.

Jde o skvělý způsob, jak podpořit své zdraví a zařadit do své stravy zcela čerstvé a svěží produkty naší přírody, které oplývají skutečně významnou zásobou důležitých živin a látek, které jinde v přirozené formě těžko najdete.

ZDROJ: https://najdisihobby.cz/17-jedlych-divokych-rostlin-ktere-lze-bezpecne-sbirat/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Min An: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1213980/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button