Proč spíme s polštáři a jestli je vlastně vůbec potřebujeme
Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud se vlastně vzal zvyk spát s polštářem pod hlavou. Možná vás překvapí, že takto spali i lidé na úsvitu věků. Neměli sice dnešní moderní a měkoučké polštáře, ale pod hlavu si podkládali slámu nebo klidně i kus dřeva.
Existují historické důkazy, že polštáře byli součástí lidského spánku odjakživa. Je tedy zřejmé, že plní důležitou funkci, která je podstatná pro kvalitu našeho spánku. Důvodem odvěkého používání polštáře je především náš typický tvar páteře. Ta je u lidí přirozeně zakroucená a polštář nám při spánku pomáhá udržet naši páteř v ideální pozici. Velkou úlohu při dodržování této ideální pozice hraje i matrace. To jak je tuhá nebo naopak měkká významně ovlivňuje pozici, ve které spíme. Náš polštář ale pomáhá udržet stabilní pozici krku a podpírá jej tam, kde by jinak byl volný prostor.
Pokud nespíte ve správné poloze, zjistíte to velmi brzy, a ne zcela příjemným způsobem. Mohou vás trápit bolesti zad, svalů a kloubů. Projevem nezdravé polohy při spaní je i bolest hlavy nebo neustálá únava. Jednoduše nic příjemného. Jasné je také to, že zejména vaše samotná páteř tím nesmírně trpí a dost možná se můžete „těšit“ na bolesti zad a potíže s chůzí. To nejsou zrovna dobré vyhlídky, že?
Volba polštáře není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát
Podle organizace zabývající se kvalitou spánku, spí až 99 % lidí s polštářem. Opravdu jen minimální počet z nás preferuje spaní bez polštáře. Někteří však polštářů používají nadbytek. Až 27 % lidí prý spí s více jak třemi polštáři! A to už je docela pěkná kupička, kterou si pod hlavou naskládají.
Pokud spíte na boku, měli byste používat dva polštáře. Ale – překvapivě – jen jeden patří pod vaši hlavu. Ten druhý byste měli mít mezi koleny, aby byla i v dolní části těla dodržována linie páteře. Jen málokdo tak samozřejmě spí, ale proto má stále více lidí potíže se zády.
Spíte-li na břichu, možná je načase tuto pozici změnit. Je to podle expertů vůbec to nejhorší, co můžete pro svou páteř udělat. Krční páteř je nepřirozeně vytočená do boku a pokud si hlavu ještě podložíte polštářem, pak je vše ještě horší. Pokud se nedokážete se spánkem na břiše rozloučit, zvažte použití jen opravdu velmi tenkého polštáře nebi spěte bez polštáře úplně.
Z jakého materiálu?
Volba vhodného materiálu je spíše otázkou osobních preferencí, ale každý materiál má samozřejmě své výhody a nevýhody. Péřové polštáře jsou extrémně měkké, poddajné a pohodlné, ale vyznačují se vyšší cenou a řada lidí je na peří alergická. Podobně je na tom i paměťová pěna. Za pořízení polštáře z tohoto materiálu si připlatíte, ale odborníci se shodují, že je určitě dobrou volbou pro zdraví vaší páteře. Polyesterové polštáře jsou obecně levné, ale rychle se opotřebovávají a ztrácí tvar. Použitý polyesterový polštář je tedy v konečném důsledku úplně k ničemu.
Jak často prát?
Polštáře je nutné prát co nejčastěji, ideálně každý měsíc. Samozřejmě se tím snižuje jejich životnost, ale množství bakterií, které by jinak v polštářích žilo, vás určitě pobídne k tomu, abyste pravidelnou hygienu nezanedbávali. V polštářích se usazují částečky odumřelé kůže a kondenzuje se zde vlhkost, která se z nás během spánku odpařuje. Povlečení samotný polštář neochrání stoprocentně a je tedy nutné jej pravidelně prát. Pokud máte polštáře z peří nebo paměťové pěny, svěřte je raději do rukou odborníků v prádelně. V pračce by to s nimi nemuselo dopadnout dobře.
Vydatný a kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Neměli byste jej podceňovat a v každém případě usilovat o to, aby byl pro vás co nejlepší a nejhodnotnější. Jen tak budete schopni dosahovat dobrých výkonů v pracovním i osobním životě.