Dům a zahradaRady a tipy

Pestrá strava je i pro domácí mazlíčky nezbytná. Jak ji zajistit a na co myslet?

U psů a koček se člověk asi běžně nezamýšlí nad tím, jak jim zajistit pestrou stravu. Jednoduše kupuje granule nebo konzervy a občas možná nějaký pamlsek. Pokud ale chceme, aby zvíře skutečně prospívalo, bylo zdravé a mělo dostatek všech živin, je třeba nad stravou trochu více přemýšlet. Možností, jak stravu domácích mazlíčků zpestřit je mnoho, a rozhodně je na místě se o tomto tématu dozvědět i něco víc. Díky správně zvolené stravě lze podpořit jejich imunitní systém, a tak prospět jejich zdraví.

Proč je pestrá strava důležitá?

Všichni víme, jak je pestrá strava důležitá u člověka, ale obdobně podstatná je také u psa. Zda budete krmit svého mazlíčka granulemi, syrovou nebo vařenou stravou, to obvykle tušíte již předtím, než si psa pořídíte, ale málokdo se zamýšlí nad tím, zda je třeba stravu různě obměňovat nebo je rutina vlastně to nejlepší. V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak získat i pro vašeho mazlíčka pestrou stravu a podpořit jeho imunitní systém. Občasná obměna zajetých rituálů mu může jen prospět.

Co můžete vyzkoušet?

Jedním z možností může být například krmení granulemi lisovanými za studena přes týden, ale o víkendu se naopak zaměřit spíše na syrovou stravu. Při zavádění takových změn ale buďte opatrní, ne každý trávicí trakt to snese. Pokud to vyzkoušíte a vše bude v pořádku, je to pro vás zelená, abyste v tomto způsobu pokračovali a můžete tak získat řadu výhod pro zdraví vašeho psa. Jestliže se tento způsob ukáže jako nevyhovující, může být lepší zkusit použít omáčky pro psy. Stačí použít malé množství a ochutit jím granule. Strava bude pro psa daleko atraktivnější a chutnější.

Co když je pes nemocný?

Různými doplňky stravy lze psovi prospět i při různých chorobách. Stejně jako při nemoci musíme i my lidé upravit jídelníček, může být dobré stejně to dělat i u psů. Při závažnějších trávicích obtížích, parazitózách nebo po léčbě antibiotiky je nutné zaměřit se na znovuobnovení mikroflóry a osazení střev přátelskými bakteriemi. Je možné použít různé preparáty obsahující probiotika i prebiotika.

Ideální je třeba jogurt pro psy, který se dá použít jako pamlsek nebo odměna. Ten obsahuje nejen kravské, ale i ovčí mléko – je ale bez laktózy, protože psi a kočky ji neumějí trávit. Rozhodně tedy nevyvolává průjmy, ale naopak je léčí. Pro majitele psů je dobrou zprávou, že některé jogurty dokážou také účinně potlačovat plynatost. Při závažnějších problémech se vyplatí pořídit u zvěrolékaře speciální kmeny, které podporují probiotickou mikroflóru – tzv. mikrobiom.

Pokud krmíte masem

Krmení syrovým masem se označuje jako tzv. barf. Zde je potřeba mít hlubší znalosti o výživových potřebách každého psa, ale je vhodné se zajímat i o různé nutriční doplňky, které granule už obvykle obsahují, ale v syrovém mase je nenajdete. Pokud byste si tento způsob stravování chtěli ulehčit, je možné také sáhnout po speciálně upraveném mase, které už probiotika a například i kloubní výživu obsahuje. Vždy je ale třeba vědět, jaké má váš pes konkrétní potřeby a jak mu prospějete. Například před klíšťovou sezónou se vyplatí vsadit na pivovarské kvasnice, které by klíšťata měly odpuzovat. Při aktuálních nebo očekávaných problémech s pohybovým aparátem se zaměřte na doplňky stravy s probiotiky atd.

Oleje jsou velmi prospěšné

I při dalších zdravotních potížích mohou být doplňky stravy záchranou. Jde například o hojení ran, onemocnění oslabující imunitní systém, kožní problémy apod. Je také vhodné nejprve vyzkoušet, zda vašemu psovi či kočce bude vyhovovat forma přípravku. Snadno se proto aplikují například rostlinné oleje, které jednoduše přidáte do krmení. Za studena lisované oleje jsou ceněné pro vysoké množství přírodních vitamínů, antioxidantů a také omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Velmi vhodný je také lněný olej, který pročistí organismus, vhodný je i olej lososový a velmi se osvědčuje třeba i konopný olej. Obsažené vitamíny a mastné kyseliny jsou velmi důležité pro zdravý vývoj mozku a pro celkové zdraví nesmí chybět ani dostatek aminokyselin a také minerály hořčík, mangan, železo a další.

Trávicí problémy nezanedbávejte

Pokud se u vašeho psa objeví nenadálé střevní potíže po změně stravy, určitě by se měly řešit společně s veterinářem. Jde-li jen o jednodenní průjem, není se třeba ničeho bát, ale ve chvíli, kdy pes nedokáže udržet dost tekutin v sobě, hrozí velmi rychle dehydratace. Nepodceňujte tedy tento stav a raději včas zajděte ke zvěrolékaři.

ZDROJ: https://pets.webmd.com/dogs/feeding-time

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button