Dům a zahrada

Jak vytvořit malé království na zahradě?

Pokud se do skaly pustíte bezhlavě a bez jasné představy a promyšlení, budete mít v budoucnu hodně práce s údržbou i případnou úpravou. Skalka není záležitost na jeden či dva roky, po kterých byste ji mohli jen tak zbořit, protože se vám nelíbí. Skalka bývá na celý život, tak si ji udělejte co nejlepší, aby vás na ni těšil pohled!

Jak na to?

Prvním úkolem při stavbě skalky je vybrat vhodné místo. Většina skalniček má ráda světlo, proto zvolte světlé místo a ideálně takové, aby rostliny měly dostatek dopoledního slunce. Skalka by měla být na mírném svahu. Šikmou plochu můžete také uměle vytvořit pomocí zeminy, štěrku a kamenů. Vybrané místo by nemělo být pod stromy, zejména pod listnatými. Jednak nepropouští dostatek světla, navíc opadávají a vy byste měli každý podzim práci s úklidem listí ze skalky. Dále se zamyslete nad velikostí. Pokud víte, že se skalce nemůžete moc věnovat, volte spíš menší. Tu později můžete klidně rozšířit. Jste-li ale vášniví zahrádkáři, nebojte se na zahradě vytvořit velké skalkové království.

Před výstavbou skalky je důležité místo pořádně odplevelit. Pokud plevel důkladně zničíte, nebudete muset každý rok trávit na skalce hodiny rýpáním nechtěných rostlin. Jakmile je místo dokonale zbavené plevele, navezete na něj zeminu. Její výběr závisí na tom, jaké rostliny chcete na skalce mít a jakou půdu vyžadují. Proto je nejlepší poradit se s odborníkem. Každopádně by zemina měla být dost propustná, toho dosáhnete smícháním s pískem a štěrkem. Když máte půdu, přichází na řadu kameny. Je vhodné použít některý z těch druhů, které jsou běžné ve vašem okolí. Vaše skalka tak bude vypadat přirozeně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button