Dům a zahradaRady a tipy

Problémy s toaletou? Vyřešte je i bez instalatéra

Čas od času se v domácnosti něco pokazí. Pokud se jedná třeba o prasklou žárovku, existuje jednoduché řešení. Co když ale přestane fungovat toaleta? Je nutné jednat rychle, protože za pár hodin ji někdo jistě bude nutně potřebovat. Přinášíme proto několik snadných tipů, jak opravit běžné problémy se záchodem. Jistě některý z nic dříve či později využijete.

Teoreticky můžete zvážit přivolání opraváře, ale zvlášť pokud se jedná o víkend nebo večer, zaplatíte skutečně nekřesťanské peníze. Daleko lepší je poradit si sami – a nemusí to být nemožné. Naštěstí splachovací mechanismus není nijak komplikovaný, a tak není zas takový problém řadu poruch spravit svépomocí.

Jak toaleta funguje?

Obecně se toaleta skládá z dvou základních částí – nádržky a sifonu. Sifon je nesmírně užitečnou součástí, jelikož odděluje toaletu a zabraňuje pronikání nepříjemných pachů do koupelny. Nádržka toalety obsahuje velké množství vody a velmi rychle ji vypouští přes sifon. Právě gravitační síla této vody tlačí vše ze záchodové mísy do sifonu a dále pryč do kanalizace. Dobré splachování funguje tehdy, pokud je zajištěno rychlé vypuštění dostatečně silného proudu vody. Cokoli, co tomuto proudu brání, bude mít pravděpodobně za následek nedostatečné splachování, které vám bude bránit toaletu bez potíží využívat.

Když splachování nefunguje optimálně

Pokud toaleta při spláchnutí nevyprázdní mísu, je pravděpodobné, že nádržka nevypouští dostatečné množství vody nebo to nedělá dost rychle. V každém případě nejdříve zkontrolujte nádržku.

Po skončení napouštění toalety by voda měla sahat pod přepadovou trubku. Pokud je příliš nízko, lze to snadno napravit. Přítok vody do nádržky ovládá ventil propojený s plovákem. Bod, kdy je automaticky zastaveno plnění nádržky lze změnit. Záleží vždy na konkrétním typu toalety, ale většinou se toto dá nastavit pomocí šroubu nebo knoflíku na ventilu. Proveďte příslušné nastavení, aby mohl plovák s ramenem jít výše a do nádržky se vešlo více vody. To je většinou první pomoc, kterou doporučujeme vyzkoušet dříve, než přikročíte k jiným metodám.

Když záchod nesplachuje vůbec

Pokud vaše toaleta nesplachuje vůbec, pravděpodobně je něco špatně se základním splachovacím mechanismem uvnitř nádržky. Při zmačknutí splachovacího tlačítka by mělo docházet k tomu, že tlačítko zatlačí na rameno s řetězem na konci. Tento řetěz je dále napojený na ventil na dně nádržky, který se zvedne, a voda je vypuštěna. Pokud tento proces nefunguje, může být některá ze základních součástek nefunkční.  Jestliže je tlačítko splachování volné nebo neklade příliš velký odpor, mohlo by potíže způsobovat právě ono.

Dále zkontrolujte řetěz. Měl by být celkem volný, ale ne příliš. I tady by mělo jít o poměrně snadné nastavení, opět závisí na typu vaší toalety a jejího splachování. Pokud ani tohle nepomůže, je možná potřeba vyměnit samotný ventil. Někdy se může stát, že se opotřebuje nebo rozbije, a poté splachování vůbec nefunguje. Každopádně je ale vždy levnější koupit nový ventil než měnit celou nádržku nebo toaletu.

Protékání záchodu

Co se snad v domácnostech řeší nejčastěji, je protékání záchodu. Protékající toaleta je spíše menší problém, ale i tak je potřeba se s ním nějak vypořádat, jinak budou vaše účty za vodu skutečně enormní. Ve velké většině případů je jeho příčinou příliš vysoká hladina vody v nádržce. Z to může často vysoký tlak vody v celém vodovodním systému v budově.

Problém lze snadno vyřešit nastavením polohy ramena plováku na ventilu. Méně často bývá unikání vody způsobeno netěsnícím ventilem. V takovém případě bude nutné ventil jednoduše vyměnit. Jeho výměna není ani drahá, ani náročná, takže se toho není třeba bát. Zavřete přívod vody a spláchněte, aby se nádržka zcela vyprázdnila. Pak vyjměte starý ventil a vyměňte jej za nový, který koupíte v běžném hobby obchodě nebo domácích potřebách.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button