Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Jak uchovat vitamíny v ovoci a zelenině: Zkuste chytré tipy, aby byla vaše strava pestřejší

Ovoce a zelenina jsou přírodní pokladnicí základních vitaminů a minerálních látek, které přispívají k našemu celkovému zdraví a pohodě. Obsah živin v těchto potravinách se však může snižovat vlivem faktorů, jako je skladování, způsoby vaření a zpracování. Abychom maximalizovali nutriční přínosy ovoce a zeleniny, je nezbytné pochopit, jak s nimi zacházet a jak je připravovat, aby si zachovaly obsah vitamínů. V tomto článku se budeme zabývat strategiemi, jak zachovat vitaminy v produktech a uvolnit jejich plný potenciál pro vaše zdraví.

Vitamíny se snadno a rády vytrácí

Vitaminy jsou citlivé na různé faktory, které mohou vést k jejich znehodnocení. Mezi běžné viníky patří např:

  • Teplo: Vitamíny, zejména ty rozpustné ve vodě, jako je vitamin C a vitaminy skupiny B, mohou být snadno zničeny vysokou teplotou při vaření.
  • Působení vzduchu a světla: Kyslík a světlo mohou vést k rozkladu některých vitaminů, jako je vitamin C a kyselina listová.
  • Ztráta vody: Vitamíny rozpustné ve vodě se mohou z ovoce a zeleniny vyluhovat, pokud jsou delší dobu namočené nebo vařené ve vodě.
  • Čas: Obsah vitamínů v potravinách se může časem přirozeně snížit, a to i při optimálních podmínkách skladování.

Tipy pro uchování vitamínů v ovoci a zelenině

Vybírejte čerstvé produkty

Vždy, když je to možné, volte čerstvé a zralé produkty. Čím déle je ovoce nebo zelenina skladována, tím je pravděpodobnější, že obsah vitamínů v ní klesá. To samozřejmě znamená i to, že ovoce, které se převáží z dalekých destinací a sbírá se ještě nezralé a dozrává až po cestě, asi nebude úplně tou největší pokladnicí vitaminů.

Minimalizujte tepelnou zátěž

Vařte metodami, které vyžadují minimum tepla, jako je vaření v páře, mikrovlnná trouba nebo blanšírování. Tyto metody pomáhají zachovat více vitamínů než vaření nebo smažení. Je bohužel faktem, že jakmile zelenina projde varem, většina prospěšných látek je nenávratně ztracena.

Používejte méně vody

Při vaření používejte co nejmenší množství vody. Vaření v páře a mikrovlnné troubě s minimálním množstvím vody pomáhá zabránit vyluhování vitamínů rozpustných ve vodě. Vodu, ve které zeleninu vaříte, nevylévejte a zkuste ji ještě použít třeba jako základ zeleninové omáčky nebo polévky.

Zaměřte se na konzumaci syrové zeleniny

Vychutnávejte si některé druhy ovoce a zeleniny v syrovém stavu, abyste využili jejich maximální obsah živin. Syrové saláty anebo čerstvě připravené smoothies jsou skvělým způsobem, jak zařadit syrové produkty do svého jídelníčku.

Správné skladování

Skladujte ovoce a zeleninu na chladných a tmavých místech nebo v chladničce, abyste zpomalili degradaci vitamínů vlivem působení světla a kyslíku. Obvykle platí, že se vitamíny ztrácejí rychleji při delším působení světla a tepla. Lednice proto obvykle bývá ideálním místem, kde zeleninu i ovoce skladovat, případně zvolte sklep nebo chladnější spíž.

Správné balení

Abyste zabránili působení vzduchu, zabalte nakrájené ovoce a zeleninu pevně do plastové fólie nebo je před uložením do chladničky vložte do vzduchotěsných nádob. Zabráníte tak nejen ztrátě vitamínů, ale také zpomalíte proces degradace ovoce či zeleniny, a ta vydrží déle křupavá a svěží.

Vyvarujte se převaření

Dbejte na to, abyste produkty příliš nerozvařili. Mírně křupavá zelenina si uchová více živin než zelenina uvařená do kašovité konzistence

Zvažte zmrazení

Pokud máte nadbytek produktů, zvažte jejich zmrazení, abyste zachovali obsah vitamínů. Správné blanšírování před zmrazením může pomoci zachovat vitamíny a minerály, ale také celkově zlepšit vzhled zeleniny, která si i nadále zachová svěžest a barvu.

Konzumujte brzy po nakrájení

Jakmile ovoce a zeleninu nakrájíte nebo rozkrojíte, obsah vitamínů se začne snižovat. Snažte se je zkonzumovat do jednoho nebo dvou dnů, abyste dosáhli optimálního příjmu živin.

Snaha o zachování vitamínů v ovoci a zelenině je otázkou pochopení jejich zranitelnosti a zavedení chytrých postupů při manipulaci a vaření. Výběrem čerstvých produktů, používáním šetrných metod vaření a správným skladováním můžete zajistit, že vitaminy v ovoci a zelenině zůstanou ve vysokém obsahu, což zvýší jejich výživovou hodnotu a prospěje vašemu zdraví. Osvojte si tyto strategie při přípravě pokrmů a nechte zářivé barvy a chutě vašich produktů odrážet bohatství jejich obsahu živin.

ZDROJ: https://eu.detroitnews.com/story/life/food/2014/10/06/nutrition-fruits-vegetables/16663329/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Adonyi Gábor: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-zdravy-zelenina-drevo-1400171/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button