DárkyDům a zahrada

Vánoční hvězda nemusí skončit v koši. Postarejte se o ni tak, aby příští rok znovu vykvetla

Také jste si na Vánoce pořídili vánoční hvězdu? Jistě patří ke svátkům a dokáže ozdobit nejen sváteční stůl. Jenže Vánoce jsou pryč a co teď s ní? Za chvíli začne ztrácet své krásné listy a pomalu bude usychat… Musí nutně do koše? Ale vůbec ne, poradíme vám, jak o ni pečovat, aby vám za rok mohla udělat parádu znovu!

Pokud jste si před letošními Vánocemi vybrali pěknou vánoční hvězdu, která měla nevyvinutá, ještě zelená poupata, můžete předpokládat, že pokvete nejméně dva až tři měsíce, tedy do února. Dost možná tedy ještě máte dost času, abyste se z ní mohli těšit a pomalu ji začít připravovat na období odpočinku, které potřebuje, aby mohla za rok zase předvést svou krásu.

Co s ní, když začíná odkvétat?

Nebojte se, není to vůbec složité a zvládnete to, i když nejste zrovna zkušení zahradníci. Hluboce ji seřízněte asi na deset centimetrů, mléčně bílou vytékající šťávu zastavte namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem zápalky či svíčky. Buďte ale opatrní – tato bílá šťáva je jedovatá. Je tedy nutné si po práci řádně umýt ruce, a hlavně držte mimo dosah děti i domácí mazlíčky. Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezte zálivku. Zde bez problémů může přečkat až do poloviny května. Poté je možné ji přenést ven a pěstovat ji až do podzimu na balkoně či zahrádce, dle vašich možností a uvážení.

V létě je dobré také začít myslet na hnojení. Každých čtrnáct dnů ji přihnojte vhodně zvoleným hnojivem – s výběrem vám poradí v květinářství či zahradnictví. Preventivně ji můžete ošetřit vhodným postřikem proti mšicím a roztočům, a to dříve, než ji s podzimem přestěhujete dovnitř. S příchodem chladných podzimních dnů přeneste rostlinu dovnitř. Svědčí ji světlejší místa, ale pozor si dávejte na teplotu v místnosti. Nedávejte ji do blízkosti sálavého tepla nebo radiátorů, ideální teplota je okolo 22 stupňů. Při vyšších teplotách by mohla začít vysychat a ztrácet listy, které se teprve mají vybarvit do červena.

Vánoce jsou na dohled

Asi měsíc před Vánocemi nastává nejdůležitější období vašeho celoročního snažení. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne, to znamená, že pokvete a barevné listeny vytvoří jen tehdy, bude-li mít den „dlouhý“ jen osm až devět hodin. Co to pro vás přesně znamená? Je to jednoduché – v pozdním odpoledni ji musíte přikrýt tak, aby na ni nedopadalo světlo a takto ji nechat zase až do rána. Pozor – rostlině vadí i případné světlo od pouličních nebo pokojových lamp, její vybarvení by bylo méně intenzivní nebo skoro žádné.

Tento proces je pro hezké vykvetení nezbytný, takže jej nepodceňte a pokračujte, dokud neuvidíte první pupeny. Měly by přijít asi po třech týdnech. Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem. Nakonec tedy budete mít možná ještě hezčí rostlinku, než jste měli loni. Opravdu se vyplatí investovat trochu času a úsilí, bohatě se vám vrátí.

Založte si školku

Někteří lidé si každé svátky vánoční hvězdu rádi kupují, protože je to prostě součást tradice. Jestli si svátky neumíte představit bez nákupu nové vánoční hvězdy, pak ani ta loňská nemusí stát někde v koutku. Načasujte si její kvetení třeba na pozdější dobu – záleží jen na dodržení krátkého dne po dobu čtyř týdnů. Zatímco o Vánocích vám dům rozkvete novým přírůstkem, celý zbytek zimy vám mohou dělat radost vánoční hvězdy z přechozích let. A rovnou můžete získat i zajímavého nového koníčka jako majitel takové malé pěstitelské školky. Můžete třeba také podarovat sousedy a známé – je to přeci velmi hezké gesto, které potěší a přinese vánoční náladu plnou lásky, vzájemné pozornosti a pomoci.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button