Dům a zahradaRady a tipy

7 způsobů jak chytře využít peroxid vodíku u vás doma. Hodí se při úklidu i při praní

Znáte peroxid vodíku? Možná si na tuto látku matně vzpomínáte z těch otravných hodin chemie. Ale asi netušíte, že je zcela běžnou součástí většiny čisticích produktů. Je totiž levný, netoxický a účinný. Mnoho výrobců vám tedy pod nálepkou velkolepě znějících čisticích prostředků prodávají obyčejnou látku za pár korun, kterou si můžete bez problémů sami sehnat.

Zapomeňte tedy na drahé produkty, s peroxidem si vystačíte na většinu domácích prací. Vše bude čisté rychle a efektivně a vy navíc ušetříte a také nezatížíte přírodu. Co víc si od čisticího prostředku přát!

Vaše kuchyně

Začněme tam, kde možná uklízíte vůbec nejčastěji. Mastnota, špína, zápach, usazené skvrny. To vše na nás každodenně v kuchyni čeká. Vyrazte do boje s pomocí peroxidu vodíku a uvidíte, že vám to pljde skoro samo.

1. Prkýnka a pracovní deska

Peroxid má silné antibakteriální účinky. Skvělou službu vám tedy udělá zejména v péči o čistotu prkýnek, na kterých krájíte různé potraviny, které často obsahují nebezpečné bakterie. Největší hrozbou je samozřejmě syrové maso. Smíchejte trochu peroxidu s vodou a nalijte tekutinu do lahve s rozprašovačem. Po každém použití prkýnka ke krájení masa jej postříkejte touto dezinfekční směsí a už se nemusíte obávat nepříjemné nákazy.

2. Lednice a myčka

Obě tato místa se dostávají do styku s jídlem. Takovými zbytky se mohou živit kolonie bakterií, které pak získávají nadvládu nad vašimi spotřebiči. Právě proto, že je peroxid zcela netoxický, je ideální k čištění povrchů, které se pravidelně dostávají do kontaktu s potravinami. Jednoduše tyto plochy postříkejte směsí peroxidu a vody, nechte chvíli působit a opláchněte čistou vodou.

3. Houbičky

Houbičky jsou doslova líhní bakterií. Již po prvním použití jsou v podstatě na vyhození. Zůstávají v nich totiž částečky jídla, kterými se živí nebezpečné bakterie včetně salmonely nebo E. coli. Pokud ale nechcete houbičku po každém použití měnit, můžete ji jen jednoduše vydezinfikovat v peroxidu vodíku a máte ji znovu jako novou. Jen pamatujte, že peroxid má bělící účinky, a proto se připravte, že může mít vliv na barevnost vašich houbiček.

4. Připáleniny

Silně připálené jídlo nebo připečené zbytky moučníku jsou pro každou hospodyňku opravdu velkým oříškem. Často na ně běžné prostředky neplatí anebo musíte doslova použít hrubou sílu. Pokud ale smícháte peroxid s trochou jedlé sody, vznikne vám vysoce účinná pasta, která si s takovým problémem poradí jako nic. Pastu aplikujte na připálená místa, nechte několik minut působit a poté běžným způsobem umyjte. Uvidíte, že to půjde snadno a rychle.

Vaše koupelna

Druhým místem, kde peroxid určitě najde uplatnění, je také vaše koupelna. Je plná bakterií a mikrobů, které nutně potřebují silného soupeře, aby neohrožovali zdraví vaše ani vašich blízkých.

5. Vana

Ať děláte, co děláte, časem začne každá vana ztrácet svou původní bělost a čistotu. Na vině je nejen usazená špína, ale i vodní kamen a přirozené poškození povrchu vany. S pomocí peroxidu vodíku můžete ale vaší vaně navrátit její původní krásu a bělost. Nastříkejte roztok na poškozená místa a nechtě působit. Poté jen spláchněte vodou a případně dočistěte houbičkou.

6. Toaleta

I vaše toaletní mísa si zaslouží účinný bělící a čisticí prostředek. Peroxid zvládne obojí. Nejenže zabrání usazování vodního kamene a černání toalety, ale udrží ji také hygienicky čistou.

7. Praní

Především na bílé prádlo je peroxid nepřekonatelný. Máte nevzhledné skvrny na povlečení, záclonách nebo ubrusech? Není potřeba kupovat nové. Peroxid je vybělí tak, že nikdo nepozná, že je máte už několik let. Buďte ale opatrní. Peroxid se hodí jen na odolné bílé látky. Barevné prádlo by naopak znehodnotil. Jednoduše před praním namočte špinavé záclony nebo povlečení na několik minut do 3% roztoku peroxidu a poté vyperte standardním způsobem. Bělost vašeho prádla bude taková, o jaké jste ani nesnili.

 

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button