Dům a zahradaRady a tipy

Podlaha jako ze škatulky! Díky těmto skvělým tipům

Ať už máte parkety, koberec nebo třeba linoleum, určitě chcete, aby vaše podlaha byla krásná, čistá a to co možná nejdéle. Opotřebení se samozřejmě neubráníte, ale existuje řada způsobů jak úklid podlah zrychlit, vylepšit a oddálit jejich stárnutí. Naučte se několik skvělých vychytávek, které vám usnadní práci a ušetří čas. Budete se divit, že jste na ně nepřišli sami už dávno!

Vytvořte si vlastní nástavce

Úklid úzkých škvírek v parketách nebo malých spár při okrajích podlahy může být pěkně obtížné. Většina vysavačů většinou dodává různé nástavce, které mají i takový úklid usnadnit, ale ne vždy jsou dostatečně úzké nebo specificky tvarované, aby odpovídaly vašim potřebám. Stačí trocha kreativity a vhodný nástavec si můžete vyrobit z kartonu sami! Pomůže vám třeba obyčejný papírový vnitřek toaletního papíru. Z jedné strany jej navlékněte na trubici vysavače a druhou zploštěte tak, aby se dostala přesně tam, kam potřebujete.

Efektivnější lopatka

Zvlášť když se rozsype něco v kuchyni nebo z květináče vypadne trochu hlíny, postačí na úklid smetáček a lopatka. Bohužel, ne vždy jsou plastové lopatky smetí dobře zachytit a udržet. Lze nějak zvýšit jejich účinnost? Ano, samozřejmě. Před použitím jednoduše lopatku namočte pod proudem vody. Prach nebo jiné smetí se na ni pak zachytnou a nebudou stále odlétávat pryč. A z lopatky do koše je dostanete s pomocí papírové utěrky. Je to snadné!

Už žádné ztracené náušnice

Také se vám občas zakutálí náušnice nebo jiný drobný šperk? A bojíte se poté vysávat, abyste drahocennou věc navždycky neztratili. Už nemusíte! Existuje jednoduchý trik, jak získat ztracené náušnice zpět. Na hadici vysavače navlékněte punčochu nebo ponožku a vysávejte. Ztracenou náušnici proud vzduchu přitáhne, ale ponožky ji ochrání, aby nevklouzla dovnitř.

Osvěžte svůj vysavač

Zápachu z vysavače se bohužel nedá příliš předcházet. Je to zcela přirozené, špína, kterou vysajeme uvnitř hnije a kvůli tomu občas cítíme zatuchlý zápach. Naštěstí se tato situace dá snadno řešit. Stačí vysát trochu voňavých krystalů na praní nebo třeba mletou skořici. Ta osvěží vnitřek vysavače a vy už si při vysávání nebudete muset zacpávat nos.

Pozor na záhyby

Máte-li koberec na schodech, určitě víte, že ze záhybů jednotlivých schodů se prach a špína dostává dost těžko. Vysavač tuhle práci obvykle nezvládne. Nemusí to ale znamenat, že se máte smířit se špinavými schody. Tento problém lze dobře vyřešit s pomocí gumové rukavice. Navlečte si ji a můžete ji i lehce navlhčit. Poté s ní projděte těžko dostupná místa. Na rukavici se nalepí prach, vlasy i špína a vy ji pak jen jednoduše omyjete a schody jsou jako nové.

Dopřejte vysavači očistu

Dlouhé vlasy nebo chuchvalce prachu se často namotávají na točité tělísko ve vysavači. Je to nejen nechutné a nehygienické, ale především to může zničit váš vysavač. Je tedy dobré pravidelně tyto nánosy odstraňovat. Postačí vám nůžky a pinzeta. Namotané vlasy přestřihněte a s pomocí pinzety je postupně vytáhněte ven.

Osvěžte svůj koberec

Pokud se koberec pouze vysává, dřív nebo později se do něj dostane špína a prach, které mohou způsobit skvrny nebo zápach. Nemusíte hned volat úklidovou firmu. Stačí na koberec rozsypat trochu jedlé sody a nechat působit. Poté sodu vysajte. Spolu s ním se vysaje i spousta zašlé špíny a váš koberec bude zase vonět novotou.

Pozor na dřevo

Při úklidu dřevěných parket buďte obzvlášť obezřetní, protože jsou velmi náchylné k poškození. Používejte jen takové prostředky, které jsou přímo určeny na dřevo a vyhněte se tomu, abyste dřevěnou podlahu příliš máčeli. Ideální jsou pěnové nebo suché produkty. Ve většině případů však postačí pravidelné vysávání. Parkety (zvlášť lakované) nemají tendenci držet špínu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button