Dům a zahradaKrása a módaRady a tipyZdraví

Věci, které uklízíte nebo myjete až příliš často. Proč děláte chybu?

Uklízet se musí. A čím víc, tím líp, ne? Nebo to není tak úplně pravda? Ve skutečnosti existují i takové věci, kterým časté uklízení nebo praní spíše škodí, než že by pomáhalo. Zjistěte, které to jsou a místo úklidu si dejte taky jednou volno.

Zatímco některá místa v našem domě či bytě by potřebovala trochu více pozornosti při úklidu, jiná si zase zaslouží dostat trochu více odpočinku. Která to jsou a proč i moc úklidu může škodit?

Zrcadlo v koupelně

Koupelnová zrcadla jsou vystavena velké vlhkosti. Nejen při čištění, ale především při každodenním používání koupelny na sprchování a další. Tato vlhkost však kvalitě zrcadla příliš neprospívá a z dlouhodobého hlediska jej může poškodit. Proto na to pamatujte i při úklidu a volte raději úklid na sucho. A pokud to není skutečně nezbytné, můžete zrcadlo pro jednu vynechat. Určitě to nebude taková tragédie a vaše zrcadlo vám za to poděkuje.

Koberec

Bohužel koberec si časté uklízení většinou žádá. Zvlášť pokud máte malé děti nebo mazlíčky, různým skvrnám a flíčkům se prakticky nedá vyhnout. Špatnou zprávou ale je, že časté čištění koberec poměrně významně ničí. Nikdy se vám totiž nepodaří prostředek zcela vymýt a ten zůstává ve vláknech koberce a poškozuje je. Koberec pak rychleji ztrácí svou barevnost a i měkkost a může být dokonce potenciálně nebezpečný při kontaktu s holou kůží! Pokud to jen trochu jde, zvažte umístit na zem jinou krytinu, která není tak náchylná ke znečištění. Alespoň do té doby než vaše děti odrostou.

Dřevěný nábytek

Dřevo je krásný a ušlechtilý materiál, který dodává vašemu bydlení glanc a luxus. Jenže není tak úplně praktický jak by se mohlo zdát. Zvlášť tehdy, jedná-li se o stůl nebo jiný nábytek, který bývá často znečištěný. Dřevo totiž špatně snáší v podstatě jakékoliv úklidové prostředky včetně vody. Sem tam mu trocha úklidu neuškodí, ale pokud je to u vás na denním pořádku, musíte se připravit na to, že na něm tyto zásahy budou časem viditelné. Ani speciální prostředky na dřevo nejsou zcela ideální. Většina je totiž založena na olejové bázi, která sice dřevo chrání a leští, ale zároveň ještě více přitahuje prach a špínu. Bohužel tedy neexistuje ideální řešení a vy musíte najít nějaký kompromis, který odpovídá vašemu životnímu stylu.

Džíny

Časté praní džínám vůbec neprospívá. Vytahují se, ztrácejí tvar i barvu. A to přeci nechcete. Pokud nejsou džíny opravdu špinavé, raději je neperte. Potřebujete-li je jen trochu osvěžit, udělejte si sami doma sprej, který tuto práci udělá bez praní. Smíchejte hrnek vody a pár kapek oblíbeného oesenciálního oleje. Nalijte do láhve s rozprašovačem a pokaždé, když už džíny úplně nevoní čistotou, je jen trochu nastříkejte tímto osvěžovačem.

Podprsenky

V zásadě existují dva druhy žen – jedny perou podprsenky příliš často a jiné zase zoufale málo. Najděte ideální rovnováhu, která se nachází někde mezi 3 – 4 použitími, předtím než podprsenku vyperete. V každém případě použijte ochrannou síťku, nikdy podprsenky neperte bez ní, ani s jiným druhem oblečení. Na pračce zvolte jemný prací program a použijte i vhodný prací prostředek. Prodloužíte tím výrazně životnost vaší podprsenky. V žádném případě je také nesušte v sušičce!

Vaše vlasy

Každý dobrý kadeřník vám řekne, že většina lidí si vlasy myje až příliš často. Každý den je rozhodně příliš a i jednou za dva dny není zrovna ideální. Bohužel řadě lidí se vlasy natolik mastí nebo používají tolik produktů, že to vlastně ani jinak nejde. Pokud je to váš případ, používejte vždy velice šetrný šampon pro každodenní použití a vlasy alespoň nesušte fénem. Nechte je volně proschnout na vzduchu a rozčesejte je, až když budou suché. Odvděčí se vám leskem, sílou a krásou.

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button